Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С телемедицина лекуват псориазис в Сливен

Снимка: интернет

 В световния  ден на хората с псориазис, Кристина Русева разговаря за социалнозначимото заболяване със специалиста по кожни и венерически болести от Сливен д-р Антонина Нинова. В Сливен лекуват сериозното заболяване със социална занчимост чрез приложението Healee

Сливенските лекарки  д-р Антонина Нинова и д-р Мая Миланова, помагат на своите пациенти страдащи от псориазис чрез телемедицина. Като  специалисти по кожни и венерически болести те  работят в екип в отделението за кожни и венерически болести към МБАЛ „Д-р Иван Селимински“  в Сливен. Чрез приложението Healee  хората страдащи от това заболяване, което често освен кожата засяга и вътрешни органи могат да задават своите въпроси и да получат отговор  без да се налага преглед на място, което в условията на COVID-пандемията е изключително удобно и предпазващо от контакт с други потенциални носители на този или други вируси.

По последни проучвания псориазиса засяга около 3% от хората у нас и това го прави социалнозначимо заболяване. Социалната му значимост се определя и от психологическите страдания на болните. Псориазисът  се разпростанява по  крайниците, тялото, окосмената част на главата, ноктите, големите гънки на тялото, половите органи, длани, стъпала, пръсти , а понякога и лицето.

 Причините за това заболяване не са докрай изяснени. Важно е да се знае, че болестта не е заразна Счита се, че появата на обривите  по кожата е генетично обусловено,  но често псориазиса засяга вътрешните органи и  ставите. Отключваща роля могат да изиграят външни и вътрешни фактори – психичен стрес, различни лекарства, инфекции, физични фактори и хормонални промени в организма – бременност, раждане,  пубертет и др.Такива пациенти по-често страдат от исхемична болест на сърцето, инфаркт на миокарда атеросклероза, диабет, хипертония, затлъстяване, възпалителни заболявания на червата, нарушения в обмяната на липидите и хиперлипидемия, депресии . Най-тежката форма на болестта е псориатичният артрит и може да доведе до инвалидизация. Неговата поява се среща у 30% от пациентите със зачервявания, затопляне, скованост, особено сутрин на ставите и тяхната деформация. Артритът обикновено се проявявяа няколко жгодини след появата на псориазиса, но понякога започва едноверемнно с него или го предшества. Кожата е най-големия човешки орган и обривите по нея, когато тя видимо не е добре, това  предизвиква неудобство у болния, могат да доведат до дълбоки емоционално-психологически страдания. Болните се страхуват да не бъдат избягвани или отхвърляни от близки, колеги и приятели, имат ниско самочувствие Ограничават общуването си,  често трудно завързват интимни връзки. Затруднен е както личния им, така и професионалния им живот.  си

Лекарите препоръчват да не се консумира никакъв алкохол, да се спрат цигарите, да не се консумират картофи, патладжани и домати заради съдържанието на соланини. „Лятото заболяването е в ремисия, а през есента и зимата се обостря.

Лечението на псориазиса е с конвенционални средства – хидратиращи кремове, унгвенти, витамини, ретиноиди, селективна ултравиолетова терапия, фототерапия, фотохимиотерапия, цитостатици, балнеолечение и морелечениеОбривите се повлияват добре от морелечението, но не бива да се прекалява с излагането на слънце и с така модерния солариум за шоколадов тен. Защото натрупаните високи дози ултравиолетови  лъчи , се помни от клетките на кожата от самото ни раждане до края на живота. А това може да доведе до нежелани дегенеративни изменения на пигментната система – т.е. меланоми и до карцином и други на кожата“ , подчертава д- р Антонина Нинова.

. . А отскоро и у нас са нови, т.нар. биологични средства, които са от голяма помощ и за специалистите и за пациентите. Приложението им се препоръчва за умерените и тежки форми на псоризаис и на псориатичен артрит. При тях няма токсични ефекти на конвенционалните лекарства, защото са направени на базата на човешки протеини. Биологичната терапия се заплаща он НЗОК.

„Болните могат сами да се погрижат за себе си като поддържат добра хигиена на кожата – да не се къпят с гореща вода, да използват душ-гел без сапун и специални шампоани и да хидратират кожата си. Да избягват червените меса от всякакъв произход, никакъв алхохол и тютюнопушене! “, съветва д-р Нинова. Полезни са  плодовете и зеленчуците заради наличието на антиоксиданти в тях - черешите, гроздето, зеленчуците, броколите, спанака, карфиола… Препоръчват се и тлъсти риби заради високото съдържание на Омега 3 мастни киселини, растителни масла, вит.Д, вит.В12.

Вашите въпроси към д-р Антонина Нинова и д-р Мая Миланова свързани с диагнозата и лечението на псориазиса, можете да задавате  чрез  приложението Healee. 

Цялото интервю с д-р Антонина Нинова, специалист по кожно-венерологични болести можете да чуете в звуковия файл.

 . 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Здравето и психиката в бойните изкуства

Мотивацията е вътрешен процес, който активира, ръководи и поддържа поведението в течение на времето. Има различни видове мотивация, с варираща интензивност, цели и посоки. Тя е от критично значение за трениращите бойни изкуства. Това..

публикувано на 15.02.25 в 12:05

Световна седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари)

Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари). Това са най-често срещаните вродени аномалии. Целта на седмицата е повече хора да се информират за заболяванията, както и да станат съпричастни към съдбата на хиляди..

публикувано на 11.02.25 в 14:50

Влияние на щитовидната жлеза при забременяване

Щитовидната жлеза влияе на функциите на различни органи и системи в тялото. Хормоните, които тя отделя, имат влияние върху функцията на яйчниците и фазите на оплождането. Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са често срещани при жените..

публикувано на 08.02.25 в 12:05

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест.  Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...

публикувано на 04.02.25 в 17:45

Ботоксът – вреда или красота

Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..

публикувано на 04.02.25 в 15:02

В Световния ден за борба с рака - как да дарим коса за пострадалите от химиотерапия

4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..

публикувано на 04.02.25 в 14:18

Защо липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури питат от Пациентски организации „Заедно с теб“

Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин.  За това съобщи Пенка Георгиева от..

публикувано на 04.02.25 в 11:59

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17

За тютюнопушенето и защо България отново е водач в негативната класация по брой пушачи

Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..

публикувано на 28.01.25 в 14:44