Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят в Елхово притежава златен медал от световно изложение през 1888 г.

Снимка: Кристина Русева

Етнографско-археологическият музей в Елхово  е разположен в три сгради, в които са подредени трите основни експозиции – археологическата, етнографската и най-новата експозиция, посветена на големия български актьор Велко Кънев.

 В основната сграда  в едната зала с фотоси, факсимилета, снимки и предмети са показани важните моменти от историята на Елхово и региона. Втората зала е посветена на материалната култура и местните занаяти. В истински размери може да се види автентична къща от кирпич на среден елховски селянин от края на 19 в. В огината стая – днешната кухня, край огнището са наредени  посудата, менците, паниците, и кожените мяхове със слама върху които е присядала домакинята за да приготвя гозбите  и да меси хляб за многолюдната си челяд, да върти чевръсто вретеното и да преде с хурката. В собината къща – която е била и гостната и спалнята на възрастните, може да се видят ниската дървена софра – синията с трикраките столчета, на които са присядали главата на фамилията и стопанката, а край тях синовете и снахите. Семействата някога по този край са били многолюдни – с по няколко синове и снахи, внуци и правнуци. Децата и най-младата снаха са присядали около трапезата на коляно. Така невястата била по-близо до огнището и пъргаво можела да „скокне“ да донесе на по- старшите вода, хляб или пипер. Могат да се видят и пъстрите възглавници на миндера на които са присядали гостите.

 На втория етаж в етнографската експозиция са показани красивите и многоцветни, в светли и ярки цветове елховски сукмани и гази с богато везаните ризи на детско, моминско, невестинско годенишко облекло и на женената жена. Носии на преселниците от Беломорска и Одринска Тракия, мъжки носии. Отделено е място и на  обичаите – сватба от края на 19 в., кукерски игри, коледуване и лазаруване.

 „Някои от най-ценните експонати са свързани с участието на месните родолюбци, участвали в Руско-турската освободителна война. Изложени са  вещи на опълченеца Желязко Петков Жътварски, който след Освобождението е бил назначен за околийски  управител  и сребърната чаша на опълченеца Богдан Иванов, подарена му от руския император. В страната са известни няколко такива сребърни чаши, които са връчвани от Александър Втори за проявена храброст при защита на Самарското знаме.“ , разказва главната уредничка на музея Добринка Костова.

 Интерес предизвиква златният медал на Велико Недев от Елхово, получен на световното земеделско изложение през 1888 г. в Брюксел за най-едрото жито в света. Продукцията на този самоук и усъвършенствал се селекционер на пшеница, предизвикала възхищението на всички. А  американците искали да му поръчат няколко композиции от зърното. Мълвата разказва не без гордост и днес, че Велико Недев отказал находчиво предложението, като отговорил, че произведената продукция вече е продадена.

 Още на влизане в основната сграда на музея, вдясно от входната врата, вниманието привличат грамотите на цар Борис Трети и медалите, връчени на елховци за заслуги във войните  „Посетителите се впечатляват от снимките, запечатали конския трамвай от Елхово до Ямбол и конната – декувилната железница – единствената в България, построена за нуждите на войската“, завършва разказа си Добринка Костова.

 Интервюто с Добринка Костова можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Йордан от Стара Загора и неговите “Чудатковци” с кауза

Дванадесетокласник от Националнато училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора майстори уникални човечета от желъди, клонки и клечици.  Към “Чудатковцитв”, както ги нарича младият майстор се присъединяват и животинки,..

публикувано на 12.12.24 в 10:10

Ивелина от Стара Загора, която поправя обувки и майстори чанти

В деня на Свети Спиридон в България празнуват занаятчиите. А обущарите считат светеца за свой покровител. Причината – според преданието Свети Спиридон е бил обущар. Допреди петнадесетина години дюкянчетата на поправачи на обувки бяха както се казва на..

публикувано на 12.12.24 в 09:00

Кои ще бъдат новодомците в старозагорския зоопарк догодина?

Двойка сурикати ще бъдат новите попълнения в Зоологическата градина  в Стара Загора догодина. Атрактивните животни ще пристигнат от зоопарка в Пазарджик. Новодомците, които вече са тук от 7-и ноември, са три женски огърличести пекари и един мъжки кафяв..

публикувано на 10.12.24 в 16:58
Тракийски университет, Стара Загора

Водещите на "Ало студентите" с поздрав към всички празнуващи 8 декември

Студентският живот през 2024 г. е вълнуващ, но и изпълнен със стрес, особено по време на сесия. Въпреки това, най-ценни за студентите са приятелствата, които създават: „Тези хора няма как да не останат в живота ми. Ние си помагаме взаимно, а..

публикувано на 08.12.24 в 11:55

Роби: 2024 година беше най-успешната ми година

За изпълнителя Роби 2024 година е изключително продуктивна и е отворила много нови врати в музиката. Това сподели той в интервю за Радио Стара Загора. С трите си нови песни той успява да покаже различни страни от творчеството си, като..

публикувано на 08.12.24 в 11:48

Актьорът Илчо Димитров: „Малко хора знаят, че умея и обичам да готвя!“

Илчо Димитров е завършил НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“със специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“ през 2011 година при големият български театрален актьор, режисьор и преподавател проф. Атанас Атанасов. Той е театрален, филмов и..

публикувано на 07.12.24 в 21:30

Виктор Чучков за важните неща на снимачната площадка и извън светлините на прожекторите

Виктор Чучков-син е български актьор, режисьор и сценарист. Като актьор е най-известен с ролята си на Леонид във филма „Йо-хо-хо“ (1981). Неговият „Тилт“ (2011) е българското предложение за чуждоезичен филм за 84 издание на Наградите „Оскар“ за 2012..

публикувано на 07.12.24 в 20:28

Иво Танев за ролята си в "Българи от старо време" и за кулинарството като любимо хоби

Иво Танев е певец, водещ, актьор, кулинарното изкуство е негово хоби и страст. Иво е човек, който притежава различни интереси, плува, кара колело, поддържа дух и енергия. И винаги е готов да помогне на приятел. Иво Танев, чиито баща е от Стара..

публикувано на 07.12.24 в 18:15

Потомки на Бенковски интерпретират българските шевици в своето творчество и предават патриотичният дух

Бояна Илиева и Радина Росенова са майка и дъщеря – потомки на Бенковски. Те носят патриотичният дух и го предават и извън пределите на страната. Те са творчески тандем, създатели на златни родови бижута и изкуство с шевици и древни български символи...

публикувано на 07.12.24 в 14:02

Търговско акционерното дружество "Земледелец" и най-модерният хотел в Стара Загора преди повече от сто лета

Поредната „История под липите“  „среща“ настоящето с миналото на Стара Загора.  Дори и да сте гост на града, когато минавате по главната улица точно срещу Парк пети октомври в центъра на града вниманието ви ще грабне красива сграда с прекрасни..

публикувано на 06.12.24 в 09:15