Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Индустриалната революция в България протича в кратки срокове и бурно темпо

2
Площад „Славейков” (снимка от 20-те години на XX век)
Снимка: stara-sofia.com

През 30-те години на XX век във вестник "Щурец" излиза статията "Пътеводител за България – пътища и безпътие". За неин автор е сочен големият наш сатирик, карикатурист, художник и сътрудник на печатните издания "Барабан", "Зора", "Смях", "Маска", "Македония", основател и главен редактор на вестник "Щурец" Райко Алексиев. Когато човек чете текста, изпълнен с ирония, остава с усещането, че е описана част от днешната действителност в родината ни. 

"За България може да се каже, че е свободна страна. Или по-правилно казано – България е странна свобода. По устройство е държава, в която всеки се устройва, както намери. Намира се на кръстопътя на дребните амбиции.

Населението ѝ се състои от бивши, сегашни и бъдещи министри. Занятието на всички се състои в това: сегашните министри да дават амнистия на бившите, а бъдещите – на сегашните.

Страната е разделена на 60 партии, 600 крила, 6 хиляди групи и 6 милиона мнения, като всяко отделно мнение подлежи на разцепление.

Разположена е между границите си, а разположените в нея не знаят никакви граници.

Снабдена е с железници, чрез които най-лесно се стига до катастрофа.

Има добри и уредени прави пътища, обаче поданиците й предпочитат да вървят по кривите, защото са по-утъпкани.

Държавата си служи с телефони, а държавниците – с телефончета.

Столицата ѝ има обществени сгради и улици, като улиците са пълни с уличници, а обществените сгради с общественици. Случва се обаче и обратното – уличниците се настаняват в обществените сгради, а обществениците се пращат на улицата.

Страната има държавен строй, но самият строй не върви под строй.

Държавата се управлява от хора, според случая. Случаите пък се управляват от случайни хора.

България търгува с всички. Но случва се и обратното – всички да търгуват с България.

Националният девиз на държавата е „Съединението прави силата“, поставен върху разединеното Народно събрание, на което му е нужно да намери една сила, която да му направи съединението.

Държавният девиз на нацията пък е „Боже пази България“. В случая Бог е натоварен да пази България, вероятно, защото другите са заети да си пазят частните интереси."

Тази статия е отпечатана през 1933 година. Година по-късно, в утрото на 19 май 1934 България осъмва с манифест за преврат. Той забранява партиите. Само пет години след този акт страната ни става най-силната икономическа държава на Балканите. През 1934 година в България работят 891 по-едри предприятия, а след пет години те са над 2 100.

В интервю доц. д-р Евгения Иванова от РИМ-Стара Загора разказа любопитни факти за безпартийното управление от 1934-1939 година, икономическата мощ на България и емигрантските години на германци, потърсили препитание в страната ни, след Първата световна война.

Тук е мястото да припомним още, че Индустриалната революция в България навлиза в началото на XX век. Тя протича в кратки срокове, но с бурно темпо. Първата вълна обхваща 1901-1904 г., а втората 1909-1912 г. Броят на индустриалните предприятия рязко нараства. Вложеният капитал в тях се увеличава. Нараства и обемът на индустриалната продукция, внедрява се техниката. Основен исторически момент в хода й е обвързването на аграрното производство с индустрията. Увеличава се селскостопанската продукция. Годишният доход се увеличава със 150% в сравнение с 1892-1895 г. Развиват се дървообработващата индустрия, обущарство, зеленчукопроизводство, животновъдство. Активизира се кооперативното движение. През първите 15 години на XX век българската индустрия се развива при благоприятни условия: натрупани капитали, нова митническа политика, разширяване на вътрешния и външния пазар. На първо място е хранителната индустрия, след нея са текстилната, химическата, кожарската, добивната, керамичната. През този период чуждият капитал се включва активно в стопанството на страната, появяват се първите монополи - вълнено-текстилната, мелничарската, тютюневата. Основават се банки: Българска Земеделска Банка (1903 г.) и Българска Централна Кооперативна Банка (1910 г.). Развива се вътрешната и външната търговия. Изгражда се транспортна мрежа - Ж.П. линии: София-Каспичан; Русе-В. Търново; Габрово-В. Търново; Пловдив-Чирпан-Нова Загора; Кюстендил-Гюешево; В. Търново-Стара Загора.

 Това са фактите, а те са категорични, че днес имаме много да наваксваме.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Аяно Тамаки с преводачката Вера Георгиева в студиото на Радио Стара Загора.

Аяно Тамаки изследва фолклорната музика на общността в Стара Загора

Докторантката Аяно Тамаки от Токийския университет по изкуствата в Япония за втори път посещава Стара Загора. Поводът е изследване върху учебната среда на българската фолклорна музика и танци в местната общност, образователната функция на медиите,..

публикувано на 04.08.24 в 17:08

Легендарният боксьор Димитър Щилянов: „Шампион се става с дисциплина и постоянство! „

"Някой път се налага да направиш крачка назад, но после се налага да направиш две крачки напред". – споделя българският европейски шампион Димитър Щилиянов. Преминал през много битки, падения и победите, остава български легендарен боксьор...

публикувано на 04.08.24 в 16:27

платена публикация
Как да накараме сайта ни да изпъкне сред морето от конкуренти?

В днешно време, когато интернет е претъпкан с безброй сайтове, да се откроиш е истинско предизвикателство. Има начини да превърнем сайта си в нещо уникално, което ще накара посетителите да ахнат и да кажат "Уау, това не съм го виждал досега!". Нека..

публикувано на 31.07.24 в 11:05

30 юли - Международен ден на приятелството

30 юли е Световен ден на приятелството, обявен преди няколко години на Общото събрание на ООН с идеята да бъде насърчена дружбата и разбирателството, както между отделните индивиди, така и между различни общности, култури, народи. Международен или..

публикувано на 30.07.24 в 06:24

Безплатна обиколка ще запознае децата с талисманите на Стара Загора

Туристическият информационен център отново отправя покана към всички любознателни деца да разнообразят лятната си ваканция с безплатна обиколка на Стара Загора. Тя ще се проведе тази сряда, 31 юли 2024 г., от 11.00 часа. Темата на разходката с..

публикувано на 29.07.24 в 11:44

Художник с казашки корен и с картини в галерия "Рокфелер" в Ню Йорк рисува боевете за Стара Загора

За 147 път тази сряда признателните потомци ще се поклоним пред подвига на бранителите на града и героичната защита му  в боевете за Стара Загора през лятото на 1877 година.   По време на Руско - Турската Освободителна война в тридневни сражения..

публикувано на 29.07.24 в 09:35

44 мощи на светци пази Шипченският манастир "Рождество Христово"

44 мощи на светци се съхраняват в Шипченския манастир "Рождество Христово" , съобщи за Радио Стара Загора игуменът на Светата обител отец Панкратий .  Случват ли се чудеса и с кои мощи на светци , са най-често свързани те -  важна е..

публикувано на 27.07.24 в 15:45

Фотографът на черния щъркел от Павел баня

Диян Ненов е любител фотограф, който може да бъде наречен „Фотографът на черния щъркел у нас“. Преди няколко години баща му изпълнил мечтата му да има хубав фотоапарат. Една от първите снимки, която направил, била на водна чапла, която го очаровала и..

публикувано на 24.07.24 в 15:19

„Японски дух“ гостува в Стара Загора

На 2 август от 18.00 часа в Школата за изобразителни изкуства при НЧ „Родина-1860“ в Стара Загора ще бъде открита изложба „Японски дух“ на Юкие Сато. Преди 20 години тя е преподавала изобразително изкуство  в школата по японската програма "Джайка" за..

публикувано на 23.07.24 в 14:51

Да живеят природосъобразно учат децата в еко академия "Зелена Европа"

Десет деца от първи до четвърти клас учат повече за опазването на околната среда и водите, за живот с „нулев отпадък“, за екологията и изкуството. Това се случва на лятната еко академия „Зелена Европа“ в едноименния еко център в казанлъшкото село..

публикувано на 23.07.24 в 09:56