Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екоорганизации настояват за климатичен вицепремиер

Министерски съвет
Снимка: Ани Петрова

Длъжността Вицепремиер по климатичния преход и зелената трансформация ще стимулира предприемането на незабавни спешни мерки, както и ще работи за дългосрочна реформа, която да гарантира, че България ще заеме водещо място в европейския зелен дневен ред. В това са убедени екологични организации обединени в  коалиция „За зелен рестарт“.  В обединението са включени MOVE.BG, WWF България, „Грийнпийс“ - България и „Институт Кръгова Икономика“. 

Те изпратиха позиция до политическите партии в 47-мия Парламент с призив със стартиране преговорите за съставяне на кабинет да се обмисли за създаване на специализирана управленска структура в новото българско правителство - Вицепремиер по климатичния преход и зелената трансформация, следвайки успешните европейски примери и конструкта на Европейската комисия. 

Това е длъжност, която няма да изисква тежка административна реформа в настоящата сложна ситуация у нас. Но длъжност, която ще укрепи и подпомогне ускореното устойчиво икономическо развитие, преодоляване на социалните неравенства и включително ще координира на хоризонтално ниво политиките за климата и биоразнообразието. Подобна крачка ще даде възможност на България да създаде справедливо и благоденстващо общество с модерна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика, уверяват от екокоалицията.

"На 11 октомври изпратихме едно отворено писмо за създаването на реално работеща държавна структура с цел преодоляване на климатичната криза, координиране на процесите за зелена трансформация. Изтъкнахме, че точно липсата на координация и свързаност между отделните държавни структури главно ни спъва да изпълним политиките, с които сме се съгласили вече. Различните министрества, ведомости, комисии решават проблемите на парче, а ние сме на мнение, че климатичните промени са един хоризонтален проблем, който обхваща абсолютно всички икономически сектори и социални сфери. Енергеника, земеделие, здравен фонд и много други. Всички тези сектори имат ключова роля за посктигане на климатичните цели, поставени от Зелената сделка и на другите европейски директиви и решаването на тези проблеми изисква централизиран подход на най-високо управленско ниво", казва Светослав Стойков, съосновател и изпълнителен директор на “Институт Кръгова Икономика”. 

По думите му в момента единствено в Министерство на околна среда и води има дирекция, която се занимава с тези проблеми. "Но думичките климат, природа, биоразнообразие, като че ли липсват в другите министерства, длъжността Вицепремиер по климатичния преход и зелената трансформация би съгласувал всички действия, които в момента се правят на парче от всички ведомости", казва Стойков. Според него целта е дългосрочна реформа, която да гарантира зеленото развите на България. Той припомня, че това е необходимо, защото най-малкото ще търпим редица наказания от Европейския съюз ако не изпълним реформите, с които вече сме се съгласили.

"Направи ми добро впечатление и че в преговорите за съставяне на нов кабинет в дискусиите на тема енергетика се заговори за нашето предложение, но все още не знаем какво ще включва тази позиция и дали ще се случи", коментира Светослав Стойков от “Институт Кръгова Икономика”. Той обясни, че примери има в Европа и дори в Пакистан. 

"В Австрия има федерално министерство за действие в областта на климата и околната среда. В Норвегия вече имат министерство на климата и околната среда, което координира редица важни политики в държавата, в Испания имат министър, който се занимава с действия в областта на климата и екологичния преход, дори в Полша има министрество на климата и околната среда с обхват на действие много по-голямо от нашето министерство на околната среда. Дори в Пакистан имат министерство на климатичните промени.", каза Стойков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

15 старозагорски фирми бяха обучени в кръговата икономика по проект на ТПП с норвежки партньор

До края на април 2024 г. продължава проект "Норвежка подкрепа за зелени иновации в малки и средни предприятия". Той се реализира от Търговско-промишлената палата в Стара Загора. 15 компании от Старозагорски регион участват в него. "Темата..

публикувано на 17.04.24 в 10:00

Седем концепции за интегрирани териториални инвестиции с партньори от област Стара Загора са преминали успешно първия етап на кандидатстване

Започват обществените обсъждания на Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) по места в област Стара Загора. Седем концепции с партньори от Старозагорско  са преминали успешно етапа на административно съответствие и допустимост,..

публикувано на 08.04.24 в 15:16

УНСС изследва въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности

Въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности е темата на изследване по проект, който се осъществява от учени от Университета за национално и световно стопанство в София. Т е работят по него от 2022г.  и е съвместен проект с 12..

публикувано на 03.04.24 в 09:30

Второ събитие по проект "Преход на възможностите“ ще се проведе в Стара Загора

Изпълнението на европейския проект „Преход на възможностите“ продължава с второ събитие в Стара Загора. „Бранд Медия България“ и Агенцията за регионално икономическо развитие (АРИР) организират съвместно кръгла маса, на която в дълбочина да бъдат..

публикувано на 27.03.24 в 08:40

Радостин Танев: Зелената цел на Общината е на човек по дърво

Парк „Митрополит Методий Кусев", по-известен сред старозагорци като Аязмото, е едно от емблематичните места в града. В последните няколко години обаче растителният и дървесен потенциал на парка  видимо намалява. Основният вредител е короядът ,..

публикувано на 13.03.24 в 10:02

Обсъдиха Прехода на възможностите в Стара Загора

Tракийски университет беше домакин на конференция „Преход на възможностите – Стара Загора“, която се проведе на 29 февруари от „Бранд Медия България“ и Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора. Модератор на работните панели на..

публикувано на 06.03.24 в 11:26

Разясняват възможностите на прехода и Териториалния план

На срещата на 29 февруари целим да дадем яснота и конкретика по Териториалните планове, съобщи д-р Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие – Стара Загора (АРИР) по повод събитието „Преход на..

публикувано на 28.02.24 в 10:00

Конференция разяснява енергийната ефективност на сградния фонд

В рамките на поредицата кръгли маси за финансиране на устойчива енергия, Министерство на енергетиката и Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект с подкрепата на Коалиция „Да обновим България“ организират  конференцията „Енергийната ефективност на..

публикувано на 31.01.24 в 10:00

Среща за разясняване как ще се изпълнява Териториалният план организира АРИР в Стара Загора

"Новите предизвикателства в началото на годината за екипа на АРИР са няколко. Проектите, по които ще работим са по важни за региона теми. Позволихме си да се върнем към един такъв - да се даде шанс на млади хора, които по една или друга причина не са се..

публикувано на 24.01.24 в 12:42
Юлиан Попов

Старозагорски регион със специално представяне на COP28 в Дубай

У нас излизането от по-силните горива не е в голяма степен резултат на национална политика, а е бизнес , предприемаческо или корпоративно решение. България е пример за разнообразни решения за трансформация в различните индустрии – циментова,..

публикувано на 20.12.23 в 10:00