Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кампанията "Осинови мозайка" на Бузлуджа:

Лекар-онколог, работещ по умни лекарства срещу рака, сред осиновителите

Тема с продължение – по Радио Стара Загора вече ви разказахме за хората, които осиновиха мозайки от така наречения "външен кръг" на Паметника на Бузлуджа. Десет основни дарители и рок-фест на Бузлуджа  тази година направиха възможно запазването на паната от камъчета от така наречения „външен кръг“ на „Чинията“.  Година по-рано екипът от реставратори на архитект Дора Иванова, председател на фондация „Проект Бузлуджа“ съхрани и мозаечните пана от вътрешността на Монумента.  Сега ви представяме един от осиновителите на мозайки. 

Той е българин, онколог –дерматолог  и заедно с екип от лекари разработва "умни" лекарства срещу  рака. 

Неговото име е Константин Стоичков, роден е в Павел баня. Майка му доктор Невена Стоичкова е онколог. Вероятно защото е роден в лекарска фамилия и Константин Стоичков избира да стане доктор. А заради майка му интересът му се насочва в областта на едно от най-страшните и безмилостни заболявания – рака.  

Професионалният път  на доктор Стоичков  го води  първо  в онкоболницата  в Дървеница, София.  Пациентите го обичат, но системата се оказва отровна – в онези години заплатите са малки. И се налагало или да се работи допълнително не по специалността или пък да се правят компромиси със съвестта.  Нещо, което  младият доктор Стоичков отказал да стори. 

Системата не успява да го накара да промени пътя си –   младият лекар записва  специализация в областта на меланома.  И след като завършва, се оказва с по-висока квалификация от шефовете в болницата.  Вероятно не могли да простят този факт,  част от старите специалисти обявяват откровена война на младия доктор и не му позволяват да работи. 

Така, преди 18 години,  пътят на доктор Стоичков стига до Терминал 2 на летище София.  И го отвежда първо в Париж, а след това в Брюксел, където 12 години работи в областта на онкологията.  Днес българският лекар е част от екип, който се занимава с разработването на „умни лекарства“ срещу рака в голяма фармацевтична компания в Брюксел.  

Макар и в чужбина, доктор Стоичков не къса връзка с родината. Връща се всяко лято в родната Павел баня.  Когато научава за поредната кампания, насочена към опазването на културно-историческото наследство на Паметника на Бузлуджа,  решава да стане един от осиновителите на мозайки.  Защото, по думите му, създаденото там е свидетелство за постиженията на едни поколения преди нас.  

Онкологът –дерматолог не възнамерява приносът му към опазване на културно -историческото наследство на паметника на Бузлуджа да остане само в рамките на кампанията „Осинови мозайка“. По време на срещата  на дарителите в Казанлък миналата седмица стана ясно, че за да бъде наистина защитен Монументът и мозайките в него, трябва да бъде поправена покривната конструкция. Задача, за която ще се искат много средства, но в която българският лекар – онколог отново има намерение да се включи 

Преди 18 години доктор Стоичков напуска България защото, както той казва, стремежът към разруха и унищожение тук е бил по-силен от съзидателния.  Сега казва, че има вяра. Която идва тъкмо от младите хора. Които искат да спасяват, а не да рушат. И тъкмо такива млади хора могат да го върнат обратно в България. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Да вкусим България през храната, традициите и ритуалите

България, като страна с много древна история, е характерна с кулинарното разнообразие на своите региони. Затова тук кулинарният туризъм дава много възможности, каза за Радио Стара Загора Екатерина Терзиева – Атанасова – лицензиран гид, организатор на..

публикувано на 21.07.24 в 15:52
Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора

Археологическото лято може да продължи до зимата

"Археологическо лято" 2024 в Стара Загора може да продължи до зимата , прогнозира Петър Калчев - директор на РИМ Стара Загора. Богата е инвестиционна програма на общината. Изгражда се разширение на Второ основно училище, ще се изгражда Зала за бадминтон до..

публикувано на 17.07.24 в 13:45

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

    Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Левски е дошъл да просвети българската нация

На 18-ти юли в цялата страна с цветя и венци  почитаме рождението на най- величавата и светла личност в нашата история Апостола на свободата. Тази година се навършват 187 години от раждането на  Васил Иванов Кунчев, Левски. "Левски е дошъл да..

публикувано на 18.07.24 в 07:50

Геометрията в Долината на тракийските царе покори Азия в състезанието WMI Mini Math Creative Competition

Радослав Балкански е победител в WMI Mini Math Creative Competition в Куала Лумпур  В столицата на Малайзия Куала Лумпур се проведе награждаването на победителите в състезанията World Mathematics Invitational и WMI Mini Math Creative..

публикувано на 16.07.24 в 16:00

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

     Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Как младите хора да управляват времето си

"Как да ми стига времето?" - въпрос, който вълнува малки и големи, и чиито отговор никога не е еднозначен. Колкото хора, толкова различни методи за подобно намерение, но има и златни правила, които могат да помогнат. Някои от тях младежки работници..

публикувано на 14.07.24 в 11:02

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45