Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампанията "Осинови мозайка" на Бузлуджа:

Лекар-онколог, работещ по умни лекарства срещу рака, сред осиновителите

Тема с продължение – по Радио Стара Загора вече ви разказахме за хората, които осиновиха мозайки от така наречения "външен кръг" на Паметника на Бузлуджа. Десет основни дарители и рок-фест на Бузлуджа  тази година направиха възможно запазването на паната от камъчета от така наречения „външен кръг“ на „Чинията“.  Година по-рано екипът от реставратори на архитект Дора Иванова, председател на фондация „Проект Бузлуджа“ съхрани и мозаечните пана от вътрешността на Монумента.  Сега ви представяме един от осиновителите на мозайки. 

Той е българин, онколог –дерматолог  и заедно с екип от лекари разработва "умни" лекарства срещу  рака. 

Неговото име е Константин Стоичков, роден е в Павел баня. Майка му доктор Невена Стоичкова е онколог. Вероятно защото е роден в лекарска фамилия и Константин Стоичков избира да стане доктор. А заради майка му интересът му се насочва в областта на едно от най-страшните и безмилостни заболявания – рака.  

Професионалният път  на доктор Стоичков  го води  първо  в онкоболницата  в Дървеница, София.  Пациентите го обичат, но системата се оказва отровна – в онези години заплатите са малки. И се налагало или да се работи допълнително не по специалността или пък да се правят компромиси със съвестта.  Нещо, което  младият доктор Стоичков отказал да стори. 

Системата не успява да го накара да промени пътя си –   младият лекар записва  специализация в областта на меланома.  И след като завършва, се оказва с по-висока квалификация от шефовете в болницата.  Вероятно не могли да простят този факт,  част от старите специалисти обявяват откровена война на младия доктор и не му позволяват да работи. 

Така, преди 18 години,  пътят на доктор Стоичков стига до Терминал 2 на летище София.  И го отвежда първо в Париж, а след това в Брюксел, където 12 години работи в областта на онкологията.  Днес българският лекар е част от екип, който се занимава с разработването на „умни лекарства“ срещу рака в голяма фармацевтична компания в Брюксел.  

Макар и в чужбина, доктор Стоичков не къса връзка с родината. Връща се всяко лято в родната Павел баня.  Когато научава за поредната кампания, насочена към опазването на културно-историческото наследство на Паметника на Бузлуджа,  решава да стане един от осиновителите на мозайки.  Защото, по думите му, създаденото там е свидетелство за постиженията на едни поколения преди нас.  

Онкологът –дерматолог не възнамерява приносът му към опазване на културно -историческото наследство на паметника на Бузлуджа да остане само в рамките на кампанията „Осинови мозайка“. По време на срещата  на дарителите в Казанлък миналата седмица стана ясно, че за да бъде наистина защитен Монументът и мозайките в него, трябва да бъде поправена покривната конструкция. Задача, за която ще се искат много средства, но в която българският лекар – онколог отново има намерение да се включи 

Преди 18 години доктор Стоичков напуска България защото, както той казва, стремежът към разруха и унищожение тук е бил по-силен от съзидателния.  Сега казва, че има вяра. Която идва тъкмо от младите хора. Които искат да спасяват, а не да рушат. И тъкмо такива млади хора могат да го върнат обратно в България. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Владимир Карамазов представи дебютната си книга „Мина половин живот“ в Стара Загора

„Това е разказ за движението в моя живот. Аз съм Владимир Карамазов. Актьор. Сега ще вляза в нова роля – на разказвач. Едно от важните неща в живота ни е да се движим напред – физически и ментално. Така можем да се озовем на места, които само сме..

публикувано на 19.02.25 в 16:53

Англичанин дари над 100-годишен портрет на Левски и Ботев на Болярово

Половин година след последното ми идване в кафенето на сем. Ставреви , известно като „кафенето на Левски“ в Болярово забелязвам нови „експонати“ по стените на кафенето. Едната половина от него е посветена на Апостола на свободата с графични портрети по..

публикувано на 18.02.25 в 17:54

Кой е вторият Васил Кунчев и каква е връзката му с Левски?

  Едва ли има българин, чието сърце да не трепва, щом чуе името Васил Левски!  Име, което е символ на безсмъртие, а  личността на Левски е най-святата за нас, превърната от всенародната почит и любов в икона, в светец.  За нас, като българи, като народ,..

публикувано на 18.02.25 в 15:02

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26