Тракийският университет стъпи на Антарктида в лицето на доц. Развигор Дърленски, като участник от 30-тата Българска Антарктическа експедиция. Доц. Дърленски изпрати снимки с логото пред базата на България на остров Ливингстън, Антарктида, Св. Климент Охридски. Той е преподавател в Медицинския факултет, а основната му научна задача на белия континент е във връзка с проучвания, свързани с влиянието на климатичните условия върху кожата.
- Защо участвате в експедицията?
- Участието ми в 30-та юбилейна Българска Антарктическа експедиция е във връзка с продължаване на проучванията на нашия екип върху физиологията на кожата и нейната адаптация към специфичните антарктически климатични условия. Заедно с моя колега и приятел д-р Иван Богданов от АСК УМБАЛ Токуда имаме възможност да разширим познанията за адаптацията на кожния микробиом в белия континент.
- Имате ли конкретна научна задача, която трябва да изпълните там?
- Предходните ни данни показаха, че при по-продължителен престой в Антарктида, кожната бариерна функция отслабва, появяват се едва инструментално доловими белези на възпаление на кожата (еритем), както и увеличение на съдържанието на пигмента меланин в кожата. Последното има значение за защита спрямо ултравиолетовите лъчи – механизъм наблюдават дори при безгръбначни животни и растения в Антарктида. По този въпрос работят успоредно с нас колеги биолози.
Ето защо тази година, на базата на спечелено финансиране по Националната програма за полярни изследвания и с помощта на Българския антарктически институт и Националния център за полярни изследвания, на които сме признателни за логистичната и морална подкрепа, ще обследваме адаптацията на кожния микробиом в белия континент.
Още една екзотична идея е да проведем изследване на различни функционални изследвания на кожата на открито, под откритото антарктическо небе. Тези експерименти са новаторски в световен мащаб.
- Колко дни и с какво пътувахте до там?
- Самото пътуване до тук е приключение и отне 14 дни, от които 10 бяхме подложени на задължителна здравна карантина в Пунта Аренас, Чили. Това е задължително изискване за всички, пътуващи за Антарктида. При пътуването открихме много неща за себе си, както и се запознахме помежду си с научния и логистичен екип на експедицията. Родиха се идеи за нови, интердисциплинарни, научни проекти.
- Кои са другите участници и колко са?
- В момента в българската база „Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън сме 14 души-българи, между които учените геолози д-р Велев и д-р Методиев, биолога- д-р Весела Евтимова, сеизмологът д-р Гергана Георгиева, молекулярния биолог – доц. Димов, както и моят колега невролог - д-р Нейков, който проучва съня в Антарктика.
- Какво изпитахте, когато пристигнахте пред базата на България?
- Вълнуващо е да посетиш нещо, в което струи българщина, отдалечено на 14 000 км от родината. На брега бяхме посрещнати от командира на базата Олег Василев и неговия екип с хляб, сол и мед. Слушал съм и съм гледал много филми за Антарктида, но нищо не може да се сравни с емоцията и вълненията, които човек изпитва при среща с тези неземни пейзажи, ландшафт, флора и фауна. Осъзнавам, че имам невероятен шанс да съм един от малцината, имали възможност да се докоснат до това сравнително девствено от човешка дейност място. Това е сбъдване на една детска приключенска мечта.
- Имате ли послание до Тракийския университет от далечна Антарктида?
- Пожелавам на целия състав на нашия университет да са здрави, особено в тези тежки за страната времена. Нека не спират да мечтаят, да се целят високо и да не спират да си задават въпроси, защото любопитството движи науката напред.
- Кога да очакваме Вашето завръщане?
- Тук точни планове се правят условно- зависими сме от климатичните условия, вълненията на морето, логистичната организация. Няма пристан, на който да акостира кораб или летище. Ако всичко върви по план, се очаква да се завърнем в родината около 20 февруари.
8-годишният Дамян Тодоров Юлианов от школа „Арт Попово“ в гр. Попово, област Търговище, спечели наградата на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров за най-добра рисунка на тема „Дядо Коледа на мотор“.В надпреварата участваха 351 рисунки от цялата..
Епископската хиротония (ръкополагане) на архимандрит Богослов (Димитров) – клирик на Старозагорска епархия, беше извършено днес, в катедралния храм "Св. Николай" в Стара Загора. На свое заседание в началото на декември, по предложение на..
Шести ден продължи издирването на 13-годишния Николай от гурковското село Конаре. В акцията днес се включи и хеликоптер на Гранична полиция. Той е облитал всички околни местности в продължение на над 4 часа, но без положителен резултат, съобщи кметът..
160 участници показаха близо 200 ястия на кулинарния фестивал в Димитровград днес. Готвачът Иван Звездев приготви фасул с тиква и царевица и бяха раздадени 1000 порции на хората. Кулинарният празник „Коледна трапеза“ се пповежда за 12-ти път, а в..
Празничните дни в курортния град Павел баня ще бъдат изпълнени със стотици туристи и гости от цялата страна и чужбина. В последните години постепенно минералните води, лечебните процедури и СПА центровете привличат гости не само през летния сезон, а..
Издирването на изчезналото от с. Конаре дете продължава, независимо от атмосферните условия, но засега нямаме положителна информация, свързана с детето. Това каза пред журналисти служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков. Министърът..
В катедралния храм „Св. Николай“ в Стара Загора започна епископска хиротония /ръкополагане/ на архимандрит Богослов. На свое заседание 10 декември Светия Синод на БПЦ-БП под председателството на Негово Светейшество Българския патриарх Даниил разгледа..
Шести ден продължава издирването на Николай от село Конаре, в което днес се включи и хеликоптер. 13-годишното момче със Синдром на Даун е в неизвестност от 17 декември, когато за последно е видян близо до дома си в населеното място. От..
Поход за запазване на Природен парк „Сините камъни" ще се състоив сливенската планина, а след това ще проведе и протест пред сградата на общината в града. Протестът се организира в социалните мрежи е във връзка с предложеното от Областна управа и..
За снегопочистване трафикът през Прохода на Републиката временно е ограничен, като леките автомобили се пренасочват през „Шипка”, а тежкотоварните до 12 т изчакват на място, информират от Агенция „Пътна инфраструктура“. 191 снегопочистващи машини..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net