Според ЕК двата енергоизточника ще играят важна роля в преследването на целта за природосъобразна икономика до 2050 година в Съюза.ЕК предава предложението за оценка на Съвета на ЕС и на Европейския парламент. Решението на тези две институции се очаква в срок от четири месеца, като всяка от тях може да поиска удължаване с два месеца.
Може ли да се изградят АЕЦ на мястото на въглищните централи у нас попитахме Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт. Той припомни, че е възможно да се ползва технологията на малки модулни реактори(ММР), но изрази скептицизъм относно прилагането и у нас. Тази тема не е нова и беше представена още миналата година, припомни Нейков. Става дума за използване на реактори с мощност до 100 MW Голям плюс на ММР са и цената и времето за изграждане. Те могат да се изградят след получаване на съответните разрешения от властите за около 1,5 -2 години. Цената е в пъти по-ниска от тази на големите АЕЦ с реактори от по 1000 MW, каквато е Белене.
В световен план това е новост и се поставят серия въпроси от принципни въпроси за прилагане на такава технология у нас, смята екпертът. На първо място са неяснотите за регулирането на подобен тип мощности, а също и по отношение на общественото мнение за изграждането им. Едва на по-късен етап може да се прибегне до обмисляне на подобна стратегия.
„Аз не бих бил особен оптимист, че е възможно в краткосрочен план, в рамките на 7-8 години да се мисли за вариант, при който ядрени мощности могат да компенсират извеждането на въглищни мощности от експлоатация“, каза Славчо Нейков.
Повече за необходимостта от стратегия за извървяване на пътя към климатична неутралност и преход от въглища към нови технологии. Бизнесът от Стара Загора и региона търсят варианти, имам лични впечатления за това, но е необходима национална позиция, категоричен е председателят на Института за енергиен мениджмънт.
Владимир Митев, репортер в Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..
2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..
Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net