Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна десетото юбилейно издание на конкурса за детски книги „Бисерче вълшебно“

За поредна година децата между 5 и 16 години могат да гласуват за любимата си новопубликувана книга до 23:59 ч. на 11 май 2022 г на сайта - https://www.biserche.com/

2
Снимка: biserche,com

Национална награда „Бисерче вълшебно“ е първата награда в България, посветена на съвременните детски книги, отличени чрез гласуване на децата. Учредена е през 2013 г. по случай Международния ден на детската книга – 2 април. Името ù идва от приказката „Пук!“ на Валери Петров, в която се разказва за търсенето на вълшебно бисерче, което прави хората по-добри.

Гласуването за съвременни детски книги е онлайн, в началото на всяка календарна година. Номинираните заглавия са сред най-добрите издателски проекти за изминалата календарна година, обясни за Радио Стара Загора Вал Стоева от фондация за насърчаване на четенето „Детски книги“, организатор на награда „Бисерче вълшебно“. 

" През 2022 г. децата ще могат да отличат своите фаворити измежду 121 художествени и нехудожествени заглавия – най-добрите проекти за 2021 г., излъчени от 52 издателства и самопубликуващи се автори. Като всяко дете може да гласува за едно художествено и едно нехудожествено произведение." каза още Вал Стоева и допълни, че и тази година се запазва традицията заглавията да са разпределени в 5 категории. 

Любопитно е, че тази година книгите от български автори са 49, като 15 от тях са дебютни издания в категорията за деца. 

С този конкурс мерим интересите, нагласите на децата, обясни Вал Стоева. " Ние възрастните сме зрели и умели читатели и харесваме книги, които далеч не е задължително да се харесват на децата ни, но така разбираме какво им харесва на тях, защото за да формираш читателски вкус е необходим цял един живот. "

Още по темата, чуйте от прикачения звуков файл.

В Стара Загора конкурса "Бисерче вълшебно" има своя вярна подкрепа в лицето на децата от V-то основно училище "Митьо Станев". В училището има създаден и читателски клуб, който редовно среща децата с интересни за тях автори и личности.  И макар че името на клуба се е сменяло през годините, в настоящия момент се казва "Малките библиотекари", интерес към него има постоянно. А началото е през 2017 и една среща с Мария Донева за представяне на книгата "Патилата не метлата", на която тя е преводач. Това разказа за Радио Стара Загора Атанас Дянков от Обществен съвет към V-то основно училище като поясни, че са се включили в "Бисерче вълшебно" за първи прът през 2018 година сред среща с Вал Стоева от фондация за насърчаване на четенето „Детски книги“. По-късно тя лично награждава и децата от училището за участие в конкурса. 

Възрастта на учениците членуващи в клуба е различна, а тази година училищният библиотекар Рая Петрова, която ръководи малките читатели, работи и с по-големи деца от 5 и 7 клас. За съжаление, пандемията се е отразила и на тези дейности в училището и децата в клуба днес са 18 като те са членували и предишни години, поясни още Дянков като допълни, че днешните седмокласници от училището са първите участници в конкурса и тази година ще гласуват за пети път.

Повече за инициативите в училището можете да научите от прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Библиотека "Захарий Княжески" се включва в Нощта на изкуствата

Научно-образователен детски център „Музейко“ представя изложба, посветена на зелената енергия в РБ „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Експозицията гостува в града този петък, 27 септември, за Нощта на изкуствата, съобщи директорът на културната..

публикувано на 25.09.24 в 14:52

Педагогът, богослов и писател Константин Димитров пътешества с велосипед по света

Константин Димитров е писател, педагог, богослов, поет и...пътешественик. Той е дипломиран преподавател и преводачс испански, английски и руски езици с 35 годишна практика. През 1993 год. става член на Мадридската асоциация на филолозите. Има издадени..

публикувано на 18.09.24 в 15:41

С рок музика отглеждат защитен вид птици в "Зелени Балкани"

След успешното възстановяване на популацията на белошипите ветрушки от "Зелени Балкани" в България само тази година от Центъра в природата са пуснати 1500 птици.  Още около 150 -200 от птици от редкия за България вид са задържани за размножителните..

публикувано на 18.09.24 в 09:25

Как деца и родители да преминат по-леко през промяната и адаптацията в първи, пети и седми клас

Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..

публикувано на 15.09.24 в 11:30

Добрият пример са младите музиканти Филип Донков и Васил Желев, чиито клип завладя мрежата

Ако търсите добрият пример, разходете се из улиците на България. Най – вероятно е да ги срещнете в морската ни столица, ще ги разпознаете по китарата в ръка. Филип Донков, който е само на 14 и приятеля му Васил Желев се срещат случайно, а любовта..

публикувано на 13.09.24 в 17:21

Рицарски турнир за деца организират в Стара Загора тази неделя

Ученическо състезание, игри и забавления „Като рицарите“ организират Клуб „Изследовател – роден за приключения“ в неделя на 15 септември от 11ч. в парк „Артилерийски“ в Стара Загора. Събитието е стартово за началото на учебната година, поясни за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 15:50

Изпълнена заръка възкресява легендарния Индже войвода

  Един от легендарните български войводи, закрилник и на поробеното  българско население  е Стоян - Индже войвода. Той живял през 18-ти и двадесетте години на 19-ти  век и за родното му място спорят няколко селища, сред които са селата около Бакаджика –..

публикувано на 13.09.24 в 12:01

Петък, 13-и е!

Петък 13-и от векове е смятан за лош ден .  На тази дата много хора отказват да пътуват, да правят големи покупки или да подписват договори, факт е, че суеверията около числото 13-и измъчват човечеството от векове. Според изследователите съществуват..

публикувано на 13.09.24 в 07:30

Реставрираната музейно- етнографска сбирка в с. Белица отново отвори врати

В навечерието на празника на с. Белица в община Любимец, кметът на селото Дияна Кушелиева, заедно със самодейци от читалището и местни ентусиасти възродиха музейната етнографска сбирка след многогодишно прекъсване. Експозицията от автентични предмети..

публикувано на 10.09.24 в 15:02

Илко – една история за отговорност, пример и грижа

Той е Илко. Не пожела да каже второто си име. Много трудно разказа за своята доброволна и полезна дейност, сякаш нищо важно не прави. Но във времената на нескрито и настървено противопоставяне между хората това, което той прави е пример и..

публикувано на 09.09.24 в 13:20