Съвременната геополитическа ситуация ускорява процеси, които вече са в ход, но без да променя фундаментално плановете на ЕС да гради чиста икономика. Изявлението, направено от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, ЕС да спре постепенно вноса на газ, петрол и твърди горива от Русия до 2027 година, потвърждава абсолютната отдаденост на Общността към мащабен план за модернизация на европейската икономика и за подобряване на нейната конкурентоспособност. Това заяви в пространно интервю за Радио Стара Загора и БНР Радослав Димитров, професор по международни отношения в Университета Саймън Фрейзър (SFU) в Канада. По думите му в краткосрочен план това ще означава значително повишение на цената на енергията, защото руските горива все още имат принос в европейската енергетика. В дългосрочен - изявлението е логично и съвместимо с плановете за драстично намаляване на емисиите с 40% до 2030 г., и тяхното елиминиране до 2050 г., смята анализаторът с 20-годишен опит в ООН, участвал в преговорите по Парижкото споразумение за климата и в делегацията на ЕС и България за климатичните промени.
В отговор на въпрос той подчерта, че конфликтът в Украйна няма да се отрази на плановете за постигане на въглеродна неутралност на Стария континент до 2050 г., но финансовата криза, причинена от пандемията, доведе до редуциране на бюджети и ръст в цените. Тези последици може да забавят процеса към чиста икономика, допусна проф. Димитров. В разговора той отбеляза фундаментален за България проблем. У нас все още има сравнително ниско ниво на разбиране, че ЕС е абсолютно отдаден на политиката на енергиен преход.
„Това послание е едно доказателство за това, че бъдещето е в зелената енергетика и ние трябва да направим този преход. Ядрената енергетика е една от основните алтернативи, наред с другите зелени източници на енергия. България може да смекчи удара, като предприеме бързи действия, за да се включи в енергийния преход с всички възможни алтернативи“.
Проф. Димитров определи като „интересна идея“ предложението, лансирано от президента Румен Радев, България да е домакин на преговори между Русия и Украйна. В същото време изрази скептицизъм, защото страната ни няма традиция да бъде неутрален посредник в международната дипломация за разлика от скандинавските държави.
„По принцип във външната политика България е много пасивна, особено пък да проявяваме такава инициатива в голям конфликт би било, според мен, много изненадващо за много наблюдатели. Не е изключено, но не знам доколко е реалистично“.
Попитан задава ли се нов световен ред и какво се вижда на хоризонта, той отбеляза:
„На хоризонта виждаме една Русия, която много ясно и агресивно отстоява мястото си в световната политика. И на практика заявява, че няма да се поколебае да действа в своя регион, както сметне за нужно. Това е една нова увереност, която е значима сама по себе си. Още по-значима е реакцията на Запада. Това, което виждаме е, че на практика НАТО решава да не се намесва директно в конфликта. Те отстъпват по някакъв начин от Русия, независимо от това какво се говори, действията показват сами по себе си“.
Професорът прогнозира, че ще навлезем в епоха с много повече полюси в световната политика. Коалицията БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка) ще предприема по-смели действия в бъдеще.
Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..
Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..
Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..
Наблюдава се снижаване на възрастта на първи опит и увеличаване употребата на електронни устройства за пушене като т.нар. вейпове, включително с канабиноиди сред младежите. Това коментира за Радио Стара Загора Даниела Илиева, председател на..
С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..
Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..
През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..
Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти, цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..
Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..
Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net