Съвременната геополитическа ситуация ускорява процеси, които вече са в ход, но без да променя фундаментално плановете на ЕС да гради чиста икономика. Изявлението, направено от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, ЕС да спре постепенно вноса на газ, петрол и твърди горива от Русия до 2027 година, потвърждава абсолютната отдаденост на Общността към мащабен план за модернизация на европейската икономика и за подобряване на нейната конкурентоспособност. Това заяви в пространно интервю за Радио Стара Загора и БНР Радослав Димитров, професор по международни отношения в Университета Саймън Фрейзър (SFU) в Канада. По думите му в краткосрочен план това ще означава значително повишение на цената на енергията, защото руските горива все още имат принос в европейската енергетика. В дългосрочен - изявлението е логично и съвместимо с плановете за драстично намаляване на емисиите с 40% до 2030 г., и тяхното елиминиране до 2050 г., смята анализаторът с 20-годишен опит в ООН, участвал в преговорите по Парижкото споразумение за климата и в делегацията на ЕС и България за климатичните промени.
В отговор на въпрос той подчерта, че конфликтът в Украйна няма да се отрази на плановете за постигане на въглеродна неутралност на Стария континент до 2050 г., но финансовата криза, причинена от пандемията, доведе до редуциране на бюджети и ръст в цените. Тези последици може да забавят процеса към чиста икономика, допусна проф. Димитров. В разговора той отбеляза фундаментален за България проблем. У нас все още има сравнително ниско ниво на разбиране, че ЕС е абсолютно отдаден на политиката на енергиен преход.
„Това послание е едно доказателство за това, че бъдещето е в зелената енергетика и ние трябва да направим този преход. Ядрената енергетика е една от основните алтернативи, наред с другите зелени източници на енергия. България може да смекчи удара, като предприеме бързи действия, за да се включи в енергийния преход с всички възможни алтернативи“.
Проф. Димитров определи като „интересна идея“ предложението, лансирано от президента Румен Радев, България да е домакин на преговори между Русия и Украйна. В същото време изрази скептицизъм, защото страната ни няма традиция да бъде неутрален посредник в международната дипломация за разлика от скандинавските държави.
„По принцип във външната политика България е много пасивна, особено пък да проявяваме такава инициатива в голям конфликт би било, според мен, много изненадващо за много наблюдатели. Не е изключено, но не знам доколко е реалистично“.
Попитан задава ли се нов световен ред и какво се вижда на хоризонта, той отбеляза:
„На хоризонта виждаме една Русия, която много ясно и агресивно отстоява мястото си в световната политика. И на практика заявява, че няма да се поколебае да действа в своя регион, както сметне за нужно. Това е една нова увереност, която е значима сама по себе си. Още по-значима е реакцията на Запада. Това, което виждаме е, че на практика НАТО решава да не се намесва директно в конфликта. Те отстъпват по някакъв начин от Русия, независимо от това какво се говори, действията показват сами по себе си“.
Професорът прогнозира, че ще навлезем в епоха с много повече полюси в световната политика. Коалицията БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка) ще предприема по-смели действия в бъдеще.
С първа копка на 22 май започва строителството на " Индустриален парк Сливен" – вторият по големина индустриален комплекс в страната, разположен върху внушителните близо 3000 декара. Това съобщи в предаването „60 минути повече бизнес“ Соломон..
В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..
Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..
Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..
По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..
Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта..
"Папа Франциск беше истински духовен водач на Римокатолическата църква и на християните по света. Той живя истински скромно, не беше популист. Надявам се неговото дело да бъде продължено от следващия папа." Това коментира в предаването "60 минути..
Недялка Керанова е родена на 24 април 1941 г. в село Татарево, Хасковско. Произхожда от бедно семейство, чийто поминък е земеделието. Баща ѝ Тодор Керанов бил прочут сватбарски музикант, цигулар в оркестъра на Рамадан Лолов. След участие в преглед на..
Къде свършва страхът и започва Надеждата - по този въпрос много може да ви разкаже, каже и покаже гостът на Радио Стара Загора на Светли понеделник. За някои той е човекът, който показва Живота такъв, какъвто е, в Централна и в Южна България...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net