Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Новаков: Срамно е да сме рекордьори по отхвърляне на Националния план за възстановяване и развитие

Снимка: архив

„Поредното отлагане на Плана за възстановяване и развитие вреди на имиджа на страната ни. Срамно е да сме рекордьори по брой отхвърляния на Националния ни план, каза в разговор за радио Стара Загора евродепутатът от ЕНП Андрей Новаков по повод на факта, че за четвърти път този важен стратегически документ за страната ни  беше върнат от Европейската комисия без оценката за преработка.

Новаков каза още, че трудно би могъл да заеме категорична позиция за дефектите в последния вариант на документа, защото той не е придобил публичност. В обобщение за поредното връщане на Плана за възстановяване евродепутатът беше категоричен, че това е загуба на доверие от страна на Европа към нас и съобщи още, че няма информация дали липсата на срок за затваряне на въглищния комплекс „Марица Изток“ е причина планът да бъде върнат за преразглеждане, каза още Новаков. По думите му темата е ключова и в миналото не е имало такова изискване.

Междувременно в Стара Загора на среща с ръководствата на дружествата от комплекс „Марица Изток“ министър-председателят Кирил Петков и  министърът на енергетиката Александър Николов обсъдиха сценарии за декарбонизация на българския електроенергиен микс. Министър-председателят обясни, че в Плана за възстановяване и развитие, правителството е акцентирало на работата в района на Маришкия комплекс в търсене на по-иновативни варианти за продължаването ѝ. „Интересите на региона са интереси на обществото“, заключи той и увери, че съвсем скоро ще имаме дата за подписване на плана за възстановяване и устойчивост, като се очаква в България да дойде и председателят на европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Поводът премиерът и министърът на енергетиката Александър Николов да посетят Стара Загора и региона беше инспекцията за изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-България  край старозагорското село Малко Кадиево. Според Кирил Петков проектът ще бъде завършен до края на юни и ще осигури истинска газова диверсификация. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Борислав Сандов

За бъдещето на въглищата и може ли България да се откаже от тях

Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Полша по пътя на прехода

Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж  по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..

публикувано на 29.01.25 в 10:10

Как един въглищен регион в Румъния преживява трансформацията

Владимир Митев, репортер в  Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

Година на цифровото гражданство за АРИР е новата 2025 година

2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..

публикувано на 15.01.25 в 10:00

По проект „Бъдеще в капана на въглеродното минало“ работи екип от Пловдивския университет

Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.

публикувано на 11.12.24 в 12:09
Снимка от събитието:
Таня Михайлова е втората от ляво надясно.

Форум акцентира върху важността на членството на страната в ОИСР

Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..

публикувано на 13.11.24 в 10:00
Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00