Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подписаха Меморандум за опазване и социализиране на Дом-паметника на връх Бузлуджа

Снимка: Областна администрация Стара Загора

Областният управител проф. Наско Василев, кметът на Казанлък Галина Стоянова и арх. Дора Иванова, управител на фондация „Проект Бузлуджа“,  подписаха  Меморандум за сътрудничество и осъществяване на съвместна дейност за опазване и социализиране на Дом-паметника на връх Бузлуджа. Документът е  за срок от една година. На подписването присъстваха двамата зам. областни управители арх. Банко Банов и Любомир Желев, съобщават от пресцентъра на областна администрация.

На 13 септември 2021 г. монументът получи статут на недвижима културна ценност. Благодарение на активната работа на Фондацията, която изработи План за опазване и управление на монумента Бузлуджа, през изминалите две години  стенните мозайки в сградата бяха успешно стабилизирани чрез провеждане на спешни мерки. В тези дейности се включиха експерти, доброволци и дарители, а партньори станаха четири университета, неправителствени и културни организации от страната и чужбина.

Следващата цел е обезопасяването на сградата и предоставянето на временен посетителски достъп. В тази връзка е необходимо почистването на покрива от опасни елементи и отломки, стабилизирането на куполната мозайка и поставянето на  пътеки, по които да минават посетители.

За да се осигури финансиране на тези дейности, страните, подписали меморандума, предвиждат няколко стъпки. Те включват кандидатстване по национални и международни грантови програми, както и провеждането на дарителски кампании, в които хората и бизнесът да се включат. 

При подписването на меморандума стана ясно също, че на 19, 20 и 21 август тази година на поляната при хижа Бузлуджа отново ще се проведе благотворителен фестивал с богата културна и музикална програма. Средствата, събрани на събитието, също ще бъдат използвани за продължаване на дейностите по опазване и социализиране на монумента.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Близо 70% активност на изборите за кмет на село Петрово

Нормално и без сигнали за нарушения протичат извънредните частични избори в старозагорското село Петрово. Двама са кандидатите за кмет. Общо 291 са избирателите, които гласуват в една секция с хартиени бюлетини. Изборният ден протича..

публикувано на 16.02.25 в 16:45
Илюстративна снимка.

Не спират кражбите на пътни знаци по пътищата в Ямболско

Кражбите на пътни знаци по републиканската мрежа в ямболска област не спират през последните години. Не са редки случаите и на умишлено увредени и простреляни табели. Екипи на пътното управление периодично правят обходи, за да констатират къде..

публикувано на 16.02.25 в 12:31

В старозагорското село Петрово избират кмет

Без проблеми и без сигнали за нарушения започна изборния ден в село Петрово. Двама са кандидатите за кмет на днешните извънредни частични избори в старозагорското село. Общо 291 са избирателите, които ще гласуват в една секция с хартиени бюлетини...

публикувано на 16.02.25 в 09:12

15 дни арест за мъж, бил лекар в Димитровград

15 денонощия арест присъди Районен съд Димитровград днес на 24-годишен мъж, който вчера преди обяд нападна и би с метална тръба ветеринарен лекар.  Пострадал е д-р Димо Йотов, който разказа, че с нищо не е провокирал подсъдимият. Инцидентът станал докато..

публикувано на 15.02.25 в 16:56

Голям интерес към първия празник на свинските уши в Стара Загора

В Стара Загора се провежда първият "Празник на старозагорския деликатес - свинските уши". Популярното в региона мезе се смята за едно от кулинарните изкушения, характерни за Старозагорско.    Събитието се организира по инициатива на НЧ "Св. Климент..

публикувано на 15.02.25 в 14:15

Традицията бе спазена и в старозагорското село Елхово навръх Трифон Зарезан

В Елхово бе отбелязан обичаният народен и християнски празник Трифон Зарезан. Сред лозовите масиви, заобградили китното село, символично бяха зарязани лозите, за да бъде годината здрава, добра и плодородна. Организаторите от местната винарскa избa,..

публикувано на 15.02.25 в 11:33

В село Скалица днес е празникът на виното

Традиционният общински Празник на виното ще се проведе днес, 15 февруари, в ямболското село Скалица. Десетки винопроизводители от цялата област ще се съревновават за титлата Цар на виното, местните фермери също ще представят своята продукция. Празникът се..

публикувано на 15.02.25 в 10:54

Сдружение "Дишай, Димитровград": Авария в ТЕЦ-а. Централата: Технологичен процес - изхвърляне на водни пари

От организацията "Дишай, Димитровград" алармираха, че снощи е имало авария в ТЕЦ "Марица 3" Димитровград, часове след като инсталацията беше пусната след ремонт. В Регионалната екоинспекция не са получили информация за проблем в централата. От..

публикувано на 15.02.25 в 10:37

Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник и община Сливен

Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник и община Сливен по случай празника Свети Трифон, след което лично той заряза една от лозите в масива край селото. Владиката заедно със свещеници от епархията отслужиха водосвет за..

публикувано на 14.02.25 в 18:51

До края на годината ще се преодолеят забавянията на експертизите на ТЕЛК комисиите

До края на годината ще се преодолеят забавянията на експертизите на ТЕЛК комисиите в страната. Това заяви министърът на здравеопазването Силви Кирилов по време на днешния парламентарен контрол. Той отговори на въпрос на Елисавета Белобрадова от ПГ на..

публикувано на 14.02.25 в 17:54