Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят към храма

Седмицата след православния Великден наричаме Светлата седмица. Наименованието ѝ се свързва със светлината, която донася на света възкръсналия Христос. В богослуженията в дните след възкресението Христово, църквата почита Света Богородица и Светите апостоли.

Църквата в малкото странджанско градче Болярово, намиращо се само на двайсетина километра от границата с Турция, е построена през 1876 година. Въпреки превратностите на времето, тя е запазена и наскоро ремонтирана със средства на общината. 


От 8 години за поддържането и чистотата на храма се грижи Султанка Николова. Тя влиза в храма по заръка на Божията майка, която се явява в съня ѝ след като почива близък човек. 

В Болярово, както в повечето отдалечени селища в страната, няма местен свещеник, който да служи постоянно. А желаещи да влязат в църквата, пък дори и само на празник, има. Затова и понякога се налага Султанка да отваря храма и да бие камбаната - и за добро, и за лошо ...  


На централно място в храма е поставена нова икона на св. Димитър. Тя е донесена преди точно 11 години на мястото на откраднатата преди време храмова икона. Старата икона така и не се намери, но след кражбата започнаха да умират млади хора и то все на празници, разказва клисарката. Тогава жена от Болярово отива да търси съвет от баба Ванга, която ѝ заръчва да възстановят иконата. 


Мъката на Султанка днес е, че в Болярово няма постоянен свещенослужител и че малко са хората, които помагат в грижите за църквата. 

Как Божията майка показа пътя към храма на 72-годишната Султанка Николова от гр. Болярово и я превърна в негова пазителка, чуйте от репортажа в звуковия файл. 

   


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Да вкусим България през храната, традициите и ритуалите

България, като страна с много древна история, е характерна с кулинарното разнообразие на своите региони. Затова тук кулинарният туризъм дава много възможности, каза за Радио Стара Загора Екатерина Терзиева – Атанасова – лицензиран гид, организатор на..

публикувано на 21.07.24 в 15:52
Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора

Археологическото лято може да продължи до зимата

"Археологическо лято" 2024 в Стара Загора може да продължи до зимата , прогнозира Петър Калчев - директор на РИМ Стара Загора. Богата е инвестиционна програма на общината. Изгражда се разширение на Второ основно училище, ще се изгражда Зала за бадминтон до..

публикувано на 17.07.24 в 13:45

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

    Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Левски е дошъл да просвети българската нация

На 18-ти юли в цялата страна с цветя и венци  почитаме рождението на най- величавата и светла личност в нашата история Апостола на свободата. Тази година се навършват 187 години от раждането на  Васил Иванов Кунчев, Левски. "Левски е дошъл да..

публикувано на 18.07.24 в 07:50

Геометрията в Долината на тракийските царе покори Азия в състезанието WMI Mini Math Creative Competition

Радослав Балкански е победител в WMI Mini Math Creative Competition в Куала Лумпур  В столицата на Малайзия Куала Лумпур се проведе награждаването на победителите в състезанията World Mathematics Invitational и WMI Mini Math Creative..

публикувано на 16.07.24 в 16:00

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

     Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Как младите хора да управляват времето си

"Как да ми стига времето?" - въпрос, който вълнува малки и големи, и чиито отговор никога не е еднозначен. Колкото хора, толкова различни методи за подобно намерение, но има и златни правила, които могат да помогнат. Някои от тях младежки работници..

публикувано на 14.07.24 в 11:02

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45