Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Проданов и физиката като изкуство

Снимка: Личен архив

18-годишният Александър Проданов, зрелостник от Математическата гимназия „Никола Обрешков“ в Казанлък и ученик на емблематичния преподавател Теодосий Теодосиев, завоюва златен медал от Международната олимпиада по физика преди дни. Тази година форумът се проведе онлайн, а домакин беше Швейцария. Участваха отбори от 75 държави. Олимпиадата се състоя в два кръга, като на първия учениците се състезаваха върху две експериментални задачи, а на втория – върху три теоретични. Ръководители на отбора са проф. дфн Мирослав Абрашев и доц. д-р Нено Тодоров. Александър притежава около 50 медала от национални и международни състезания по физика и математика и вярва, че "физиката разкрива тайните на Вселената и като други точни науки може да бъде изкуство". 

Той вижда бъдещето си в България през следващите години. Приет е в специалността "Квантова и космическа теоретична физика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Избрал е да продължи своето професионално развитие у нас, за разлика от много други родни олимпийци, които търсят реализация в чужбина. Връщането им след това е трудно, защото "системата е така измислена, че да излезеш от нея е доста по-трудно, отколкото да влезеш".

Най - важен е личният пример, посъветва Александър своите връстници. А хората, които се срещат с трудности и се справят с тях, са тези, които показват големи резултати, убеден е талантливият младеж. 

Той говори за липсата на свобода и креативност в средното образование у нас. "Всяка наука има логика, има красота, но това е тотално елиминирано от учебната програма", казва в заключение Александър Проданов. 

Защо хората не разбират физиката и това е един от предметите, който затруднява учениците? Как си представя света след 20 години? Чуйте интервюто с Александър Проданов в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стоян Омарчевски - човекът, на който Стара Загора дължи създаването на Търговската гимназия

Знаете ли кой е Стоян Омарчевски?  Повечето хора свързват името му с честването на Деня на народните будители, но реално му дължим много повече.  Стоян Омарчевски е родом от Нова Загора, завършва мъжката гимназия " Иван Вазов" в Стара Загора през 1908..

публикувано на 14.05.24 в 06:20

Кариерно консултиране за деца

Кариерното ориентиране е важно от най-ранна детска възраст. Изборът на професия е следствие от множество фактори, но преди всичко на добра информираност.  В разговори с (не)познати деца, освен за годините и името, ние често ги питаме и какви искат..

публикувано на 13.05.24 в 15:26

Всяко второ лице е засегнато от някаква форма на тревожност или има близък, който страда от нея

Психологът Даниел Троев представи своята първа книга, озаглавена "Отвъд тревожността", като резултат от години на работа с хора, страдащи от тревожност, паник атаки и емоционални притеснения. В интервю за Радио Стара Загора, Троев споделя, че..

публикувано на 11.05.24 в 10:58
Динко Цвятков , Моника и Даная Илиеви

СУ „Иван Вазов“ е едно от първите училища в община Стара Загора, което минава изцяло на разделно събиране

СУ „Иван Вазов“ е едно от първите училища в община Стара Загора, което минава изцяло на разделно събиране на отпадъците и за целта ще бъдат поставени необходимите контейнери. Това каза за Радио Стара Загора директорът на училището Динко Цвятков. Вчера..

публикувано на 09.05.24 в 16:15

Всички пътища за бесарабските българи водят към България

  Жана Суслина е бесарабска българка, която много пъти е идвала в България и всеки път открива по нов и различен начин прародината на дедите си. При случайната ни среща в Ямбол, разбирам, че идва за втори път в града на Диана, а брат й и дъщеря й живеят в..

публикувано на 11.05.24 в 06:30
Ръкополагането на В. Левски в йеродяконски сан - стенопис на храма

На Великден Васил Левски отрязва дяконските си коси

След шест години послушничество при вуйчо си хаджи Василий Васил Иванов Кунчев е постриган и въведен в монашество в сопотския манастир „Свети Спас” на 7/19 декември 1858 г. Той доброволно приема за цял живот трите религиозни обета: за бедност,..

публикувано на 06.05.24 в 13:39

Гергана Микова и Георги Гьоков за живота, празника и змея, който са победили

Навръх Гергьовден имен ден празнуват хиляди българи.  Сред тях са и нашите двама именици, които "срещаме"  в блиц интервю в ефира на Радио Стара Загора. Тя се казва Гергана Микова. Наша колега журналист, била е и областен управител на Област Стара Загора...

публикувано на 06.05.24 в 08:10

Християнски ценности в семейството

Великден е - християнските семейства смирено честват Възкресение Христово. Днешният ден поражда много въпроси у децата за смъртта,  връщането към живота, грехът, покаянието, прошката. И на всички тях ние, като родители се опитваме да дадем разумен..

публикувано на 05.05.24 в 08:44

Деца помагат на църквата в Хасково

Деца подредиха изложба в Хасково. Картините им са на икони и ще бъдат разпродадени, а събраните средства ще бъдат дарени за новостроящата се църква в хасковския жк „Орфей“. Творбите им са църковна живопис. Младите художници за първи път пробват четките..

публикувано на 03.05.24 в 11:43

Силвина Златарова: Да се докоснеш до енергията на Шаолин

Две седмици в Китай и над 30 000 км, от които шест полета със самолет. Над сто проверки на багаж, скенери на лицето, отпечатъци от всички пръсти, запознанства, приключения и незабравими спомени, така описва престоя си в Китай Силвина Златарова от Радио..

публикувано на 02.05.24 в 13:37