Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще оцелее ли воденицата от филма за капитан Петко войвода

5
Снимка: Кристина Русева

    Има кътчета в България, които са скътали в зелените листа на планинските дебри или  под схлупените покриви на старите къщи от преди 200 години и повече, наред с многобройните мигове от българския бит, обичаи, дух и облекла и по някоя легенда и предание за героични мъже и млади момчета и предания за смели девойки, предпочели смъртта или да станат хайдутки за да защитят името си, честта и рода български… Оцеляват на инат на времето, което отдалечава днешните ни поколения безвъзвратно от онези тежки, трагични, но и драматично-героични векове, когато българщината се крепи, опазва и въздига към свободното съществуване на това райско кътче на земята – наречено България! … Устояват  напук на съвременните технологии и глобализация с тежките воденични камъни, с дървените улеи и водни колела, задвижвани от естествения пад на буйните планински реки…

  С тези думи, впечатлена от неотдавнашната ми разходка в красивите Родопи и в червено-бялото Чепеларе, накацало по огрените залени хълмове край р. Чепеларска ще  ви отведа до две воденици от камък, кирпич и дърво, останали мълчаливи свидетели на тежкия труд на родопчани по меленето на брашното. Намират се под „ослепелия“  без прозорци и врати „Паскалев хан“ на 3-4 км. от градчето.

  С какво са по-различни от стотината останали все още или полусрутени техни посестрими из всички планини по реките? С това, че там се снимат първите епизоди на 12-серийния филм „Капитан Петко войвода“. Някои от по-възрастните ни читатели може би си спомнят как опустяваха улиците, когато филмът се излъчваше по Българската телевизия след новините и  след развълнувания разказ на сценариста – големият Николай Хайтов, който искаше да разкаже колкото може повече факти и истории от живота на позабравения от поколения българи Защитник на Родопите, закрилник не само на българските сиромаси и тяхната чест, а и на бедните гръцки и турски селяни…

  Днес, един млад мъж – тридесетина годишният Марчо Паунов и неговите приятели са решили, че тези воденици трябва да бъдат спасени от времето за следващите поколения. Но за това се изискват много средства, които няма от къде да дойдат, ако зад идеята не застане община Чепеларе или някоя фондация…

  Марчо Паунов и приятелите му, които са направили атракцията  на родопския алпийски тролей не скъпят време, сили и умения да възстановят двете воденици. В главите им се ражда идеята те да станат заедно с моста, който води до тях, част от екопътеката от гр. Чепеларе до близкото с. Богутево. Дължината й не е много голяма – около 3-4 км  и ще се движи под алпийския тролей, по течението на реката, през водениците и моста, който вече са направили стабилен и надежден, за да стигне до селото, а в бъдеще, ако има средства да завърши и до красивата местност  - скалата Вързаният камък до с. Лилеково.

  За тази родолюбива инициатива  младият мъж и приятелите му разчитат преди всичко на себе си – нямат финансиране, нямат дарители, а помощта на общината е твърде малка… Миналата година са им помагали и по-големите момчета от училището по селско стопанство в Чепеларе.

 Дали ще чуят и ще помогнат хора, които обичат своя роден край и България на тези млади момчета и момичета, които влагат всеки лев и всеки свободен час  в идеята да изградят още една красива екопътека в Родопите, покрай още едно историческо място, запечатано от кинолентата на филма за живота на  един велик българин, за да останат водениците за тези след нас?

 Чуйте интервюто с Марчо Паунов в звуковия файл.


   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Над 5 години в Стара Загора не е имало ледена пързалка

Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..

публикувано на 23.11.24 в 10:09

Ученици от цялата страна мерят умения по английски език в Стара Загора

Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката.   В студиото на Радио Стара..

публикувано на 22.11.24 в 17:25

Съветите на коафьора Стенли и гримьора Дарина Господинова за празничните визии

С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение.   По думите на коафьора Стенли..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39