Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велизар Шаламанов: Трябва да бъдат очертани заплахите за България от войната и да се вземат мерки

Велизар Шаламанов
Снимка: БГНЕС

Много е важно да бъдат очертани рисковете и заплахите за България от войната в Украйна и да бъдат взети мерки. Това заяви ви интервю за Радио Стара Загора военният експерт Велизар Шаламанов, бивш служебен министър на отбраната.

Той определи като абсолютно неадекватна реакцията на президента Румен Радев и кабинета след обявената мобилизация в Русия.

Такъв тип заплаха пред България досега не е имало, затова не е разбираемо бавенето на премиера със свикване на Съвета по сигурността, каза Шаламанов.

„Мисля че има пряка заплаха за кибератаки, за хибридни операции и за всякакъв вид въздействие по продължаващо разделение на българското общество и създаване на вътрешни проблеми, особено когато сме в ситуация на сериозна политическа криза и в някаква степен – на конституционна криза.

Но е много важно да бъдат очертани рисковете и заплахите и да бъдат взети мерки. Най-малкото да действия по подготовка при потенциална ядрена авария, защото това никой не може да го изключи“, коментира военният експерт.  

„Предизвикателството за нас е, че след т.нар. референдуми този проблем може да провокира използване на ядрено оръжие или авария в ядрена централа, което ще бъде наистина много трагично като действия. Считам, че предупрежденията от САЩ са достатъчно ясни така че Путин трябва да помисли три пъти преди да продължи по този път“, добави Шаламанов.

Той коментира, че мобилизацията в Русия ще бъде ползвана повече за политическа репресия.

„Виждаме че за шест месеца групировката на Русия от малко под 200 хил. човека се стопи наполовина и това бяха най-подготвените руски войници, професионалисти. Тази мобилизация ще бъде ползвана много повече за политическа репресия и ще покаже огромното разделение в Русия, тъй като няма да видим сина на Песков в първите линии в Украйна. Вероятно синовете на олигархията около Путин ще бъдат по яхтите си по западния свят, а хора, които нямат никакво отношение към войната, не знаят за какво е тази война, ще бъдат изпратени или на фронта или в затвора или ще бъдат принудени да напуснат страната.“, каза Шаламанов.

По публикацията работи: Иван Славов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30