Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любопитни страници за изборите и облеклото на първите български депутати

4
Снимка: Архивен фонд БНР

Днес България и българите по света избират кои да бъдат партиите и народните представители в 48-то Народно събрание. Във втория ден на октомври, когато излизаме за първите в настоящата, но за третите поред предсрочни избори от 2021 година насам, Райна Антонова, главен уредник "Нова история" В РИМ - Стара Загора и доц.д-р Евгения Иванова-етнограф от същия музей, припомниха на слушателите на предаването "Моята неделя" любопитни страници от българската история.

Първите избори в свободна България са проведени благодарение на богатата реколта от фасул и царевица. През 1879 г. депутатите за Учредително събрание са селектирани със зърна от двете земеделски култури. Причината е, че по онова време малцина са грамотните жители в държавата. Ето защо строителите на младото княжество се обръщат към древна Гърция, люлката на демокрацията. Там изборите се провеждали с бобени зърна. Кандидатите за висок пост обръщали шлемовете си и населението пускало вътре своя"глас". После изсипвали събраното и отчитали резултата. Вотът бил за този с най-много ...боб в шлема. такива са сведенията за първият таен избор в електоралната история на човечеството. 

Нашите предци доразвиват "бобената система", като добавят царевица за отрицателен знак, за да е ясно кой отива в Народното събрание и кой остава вън от него.

В навечерието на 5 октомври, празник на Стара Загора, главният уредник на отдел "Нова история" припомни кога и как се провеждат първите избори, след Освобождението, в Стара Загора:

Стара приказка е, че по дрехите посрещат, по ума изпращат. Известно е, че дрехите са едно от лицата ни. С него заявяваме присъствието си сред другите.

Етнографът Евгения Иванова сподели интересни и малко популярни факти за дрескода на първите български депутати. Чуйте прикачения звуков файл, за да се убедите, как предците ни са били в крак с днешното време и европейските призиви, за по-пестеливо къпане и икономия на средства.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Фотографът на черния щъркел от Павел баня

Диян Ненов е любител фотограф, който може да бъде наречен „Фотографът на черния щъркел у нас“. Преди няколко години баща му изпълнил мечтата му да има хубав фотоапарат. Една от първите снимки, която направил, била на водна чапла, която го очаровала и..

публикувано на 24.07.24 в 15:19

„Японски дух“ гостува в Стара Загора

На 2 август от 18.00 часа в Школата за изобразителни изкуства при НЧ „Родина-1860“ в Стара Загора ще бъде открита изложба „Японски дух“ на Юкие Сато. Преди 20 години тя е преподавала изобразително изкуство  в школата по японската програма "Джайка" за..

публикувано на 23.07.24 в 14:51

Да живеят природосъобразно учат децата в еко академия "Зелена Европа"

Десет деца от първи до четвърти клас учат повече за опазването на околната среда и водите, за живот с „нулев отпадък“, за екологията и изкуството. Това се случва на лятната еко академия „Зелена Европа“ в едноименния еко център в казанлъшкото село..

публикувано на 23.07.24 в 09:56

Ирена Златева: Респект към пожарникарите, слушахме ги и изпълнявахме командите им като доброволци

Клуб за бъдеще -Стара Загора се превърна в синоним на доброволчество. Членовете на клуба взеха активно участие в погасяване на пожара в местността"7-ми километър" край Стара Загора. На място те се сблъскаха с огнената стихия, но освен това и с личните си..

публикувано на 21.07.24 в 16:00

Да вкусим България през храната, традициите и ритуалите

България, като страна с много древна история, е характерна с кулинарното разнообразие на своите региони. Затова тук кулинарният туризъм дава много възможности, каза за Радио Стара Загора Екатерина Терзиева – Атанасова – лицензиран гид, организатор на..

публикувано на 21.07.24 в 15:52
Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора

Археологическото лято може да продължи до зимата

"Археологическо лято" 2024 в Стара Загора може да продължи до зимата , прогнозира Петър Калчев - директор на РИМ Стара Загора. Богата е инвестиционна програма на общината. Изгражда се разширение на Второ основно училище, ще се изгражда Зала за бадминтон до..

публикувано на 17.07.24 в 13:45

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

    Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Левски е дошъл да просвети българската нация

На 18-ти юли в цялата страна с цветя и венци  почитаме рождението на най- величавата и светла личност в нашата история Апостола на свободата. Тази година се навършват 187 години от раждането на  Васил Иванов Кунчев, Левски. "Левски е дошъл да..

публикувано на 18.07.24 в 07:50

Геометрията в Долината на тракийските царе покори Азия в състезанието WMI Mini Math Creative Competition

Радослав Балкански е победител в WMI Mini Math Creative Competition в Куала Лумпур  В столицата на Малайзия Куала Лумпур се проведе награждаването на победителите в състезанията World Mathematics Invitational и WMI Mini Math Creative..

публикувано на 16.07.24 в 16:00

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

     Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00