Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ремонтират часовника на сградата на Oбщина Сливен

Снимка: БНР архив

В Сливен започна ремонтът на часовниковата кула на сградата на Oбщината. Предвижда се цялостно боядисване на часовниковата кула, подмяна на прозорците, ремонт и пребоядисване на част от компрометираната южна фасада на сградата. Всички дейности трябва да приключат за около 50 календарни дни.

"Часовникът се извисява на 53 м, а  строежът на кулата над сградата на общината завършва за три години през 1936 г. Циферблатът, със стрелки от 2,20 м голямата и 1,80 м малката, е доставен от немската фирма  SIЕMENS. Монтиран е от немски специалисти през 1939 г." , каза за Радио Стара Загора Виктория Михнева, уредничка в Регионалния исторически музей.

През 1927 г. се ражда идеята  за построяването на сградата на общината на мястото на стария конак, която  съществува от 1861 г.  На следващата година са готови четири проектни предложения. Одобрен е проектът на  сливенския  арх. Йордан Йорданов, завършил образованието си в Мюнхен, който е и автор на паметника на Хаджи Димитър в центъра на Сливен. Строителят, спечелил правото да построи сградата на общината е друг виден сливенски архитект Райчо Ганев. За построяването на административната сграда, общината тегли огромния за времето заем от 10 млн. лв. и строителството започва в началото на  30-те години на миналия век и трае три години. Предвижда се в сградата да има помещения, които общината да под наем, за да получава приходи.

 Часовниковата кула е най- високата в България с нейните  33 м, но с височината на сградата,  часовникът се извисява на 53 м. Той е монтиран през 1939 г. Изработен е от немската фирма SIMENS и е монтиран от немски специалисти с участието на сливенския инженер Никола Шишеджиев. В поддръжката му участва дълго време учителят Атанас Пушкаров от гимназия "Добри Чинтулов".

 Часомерът е електромеханичен с внушителни медни стрелки -  2,20 м голямата и 1,80 м малката, самият механизъм е с размери 4 на 4 м. Часовникът-майка, който подава импулсите, се намира в самата сграда на общината и задвижва огромния механизъм.

"В миналото веднъж силен сливенски вятър отнася едната стрелка и  часовникът "излиза от строя" за известно време", разказва Виктория Михнева.

Тя припомни, че от 1972/73 г. песента на големия сливенски възрожденец Добри Чинтулов – "Стани, стани юнак балкански" звучи от часовника всеки ден в 12 ч.

Интервюто с уредничката в сливенския Регионален исторически музей Виктория Михнева чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите на 2024 г.

За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г.  Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..

публикувано на 06.01.25 в 14:03

Стойчо Стойчев: Станахме свидетели на чудо в природозащитата

През изминалата година станахме свидетели на  завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..

публикувано на 05.01.25 в 17:55

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Намерен е трети екземпляр на календара на Христо Ботев с лика и баладата за Хаджи Димитър

    В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..

публикувано на 06.01.25 в 07:10

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03

Историята на Ахмед - между два свята

Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Пътят на какаото: от Югоизточна Азия до предизвикателството за бутиков бизнес в България

Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..

публикувано на 30.12.24 в 11:54

Три дни и три нощи се приготвят ястията за Нова Година в Япония

Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора  Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..

публикувано на 30.12.24 в 10:00
снимката е илюстративна

Нова Година в Стара Загора век назад, когато част от господата остават без шушони след бал

В началото на миналия век  в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите  били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете.  Защо топовните салюти били точно..

публикувано на 30.12.24 в 09:45