Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ремонтират часовника на сградата на Oбщина Сливен

Снимка: БНР архив

В Сливен започна ремонтът на часовниковата кула на сградата на Oбщината. Предвижда се цялостно боядисване на часовниковата кула, подмяна на прозорците, ремонт и пребоядисване на част от компрометираната южна фасада на сградата. Всички дейности трябва да приключат за около 50 календарни дни.

"Часовникът се извисява на 53 м, а  строежът на кулата над сградата на общината завършва за три години през 1936 г. Циферблатът, със стрелки от 2,20 м голямата и 1,80 м малката, е доставен от немската фирма  SIЕMENS. Монтиран е от немски специалисти през 1939 г." , каза за Радио Стара Загора Виктория Михнева, уредничка в Регионалния исторически музей.

През 1927 г. се ражда идеята  за построяването на сградата на общината на мястото на стария конак, която  съществува от 1861 г.  На следващата година са готови четири проектни предложения. Одобрен е проектът на  сливенския  арх. Йордан Йорданов, завършил образованието си в Мюнхен, който е и автор на паметника на Хаджи Димитър в центъра на Сливен. Строителят, спечелил правото да построи сградата на общината е друг виден сливенски архитект Райчо Ганев. За построяването на административната сграда, общината тегли огромния за времето заем от 10 млн. лв. и строителството започва в началото на  30-те години на миналия век и трае три години. Предвижда се в сградата да има помещения, които общината да под наем, за да получава приходи.

 Часовниковата кула е най- високата в България с нейните  33 м, но с височината на сградата,  часовникът се извисява на 53 м. Той е монтиран през 1939 г. Изработен е от немската фирма SIMENS и е монтиран от немски специалисти с участието на сливенския инженер Никола Шишеджиев. В поддръжката му участва дълго време учителят Атанас Пушкаров от гимназия "Добри Чинтулов".

 Часомерът е електромеханичен с внушителни медни стрелки -  2,20 м голямата и 1,80 м малката, самият механизъм е с размери 4 на 4 м. Часовникът-майка, който подава импулсите, се намира в самата сграда на общината и задвижва огромния механизъм.

"В миналото веднъж силен сливенски вятър отнася едната стрелка и  часовникът "излиза от строя" за известно време", разказва Виктория Михнева.

Тя припомни, че от 1972/73 г. песента на големия сливенски възрожденец Добри Чинтулов – "Стани, стани юнак балкански" звучи от часовника всеки ден в 12 ч.

Интервюто с уредничката в сливенския Регионален исторически музей Виктория Михнева чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45

Бяла сова носи надеждата на с. Ловец, че ще спаси православната си църква

Село Ловец е на 20 км от общинския център Стара Загора. Съществуват данни, че живот тук е имало от праисторическо време.   Докато чакам да стане време за срещата ми с кметския наместник  Недялка Янкова на пустия селски площад, вниманието ми..

публикувано на 05.07.24 в 17:14

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25