Завърналите се старозагорци, спасили се от големия погром над Стара Загора по време на Руско-турската освободителна война през 1877-78 г. през тежката зима на следващата година, започват да градят града си от пепелищата "камък върху камък". "Хората се приютяват по две три семейства след като възстановяват по-запазените от пожарищата къщи, за да прекарат зимата и да продължат живота си в родното място, въпреки, че нямат хляб, нощви, посуда и вещи. Оцеляват през гладната и тежка зима благодарение на руските военни сухари и помощите, които им праща българското население от останалите краища на България. Въпреки всичко старозагорци мислят за планирането и възстановяването на града си", разказва Райна Антонова, уредничка в отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора.
Тогавашният управител на Пазарджик - старозагорецът Георги Бенев, успява да убеди чешкия специалист Любор Байер, който работи по строежа на южната железница и помага по планирането на града, да се заеме с планировката и строителството и на родния му град. Байер неохотно се съгласява, защото трябва да започне изцяло ново планиране и строителство. Младите старозагорци Атанас Илиев и Димитър Наумов от своя страна убеждават жителите на Акарджа да се откажат от терените си и да започне нова европейска планировка за да започне изграждането на един нов, съвременен европейски град за онова време - град с прави улици.
"Началото е поставено с полагането на символичния основополагащ камък на възкръсналия град в парка "Александър Богориди" на 5.10.1879 г. Макар да са необходими десетилетия за да се възстанови и да стане модерен градът, още на следващата година започва да се строи сградата на общината в центъра на града за да се приютят в държавните институции на града. Малко след това, наред с грижата за изхранването, жилищното устройване и местното управление, започва строежа на девическото и на мъжкото класно училище. Големи и модерни за времето си сгради.
Още с връщането оцелелите вдовици и вдовци правят и първите сватби в оцелялата Ески джамия, която доста време играе ролята на църква, в която се изпълняват християнските ритуали. В спомените на старозагорци от онова време пише, че "Окъсани, дрипави, с пробити обувки - хората застават пред свещениците с едничката цел - да се венчаят пред бога за да продължат живота във възраждащия се град. За да се погрижат за стотиците сираци, да продължат родовете си и да продължи градът да се развива", продължава разказа Райна Антонова.
В края на 19 и началото на 20-ти в. се появяват и първите по-солидни и красиви обществени сгради и къщи на два етажа, хотел "Тракия" и хотел "Батенберг" в центъра. През 1912 г. се появява и солидната и представителна сграда на Дружество "Театър" - сградата на театъра. Малко градове по това време могат да се похвалят в началото на 20-ти в. със специална сграда,строена за музей, до него в центъра е и библиотеката... Появяват се и други емблематични сгради за Стара Загора- на градските хали, на пощата с часовника, сградите на Популярната и на Българската земеделска банка...Църквите вече са възстановени, единствено църквата "Св. Николай" е била изместена по-на запад за да бъде направена по-голяма.
Творящите в града млади архитекти, завършили в Европа през 20-те и 30-те години налагат интересен т.нар. немски архитектурен стил "модерн" и сецесион. Доста сгради от този период са запазени и до днес.
Така е планиран градът от Любор Байер, че паркът "Александър Богороди", днешният "Пети октомври" е планиран за централен градски парк, а площадът зад театъра е бил централният площад "Независимост".
Още с първите години на възстановяването на изгорелия град старозагорци започват да садят дървета, с цел да се пречиства въздухът, защото улиците са прашни. Първият, който започва с грижа и мисъл за бъдещето да залесява града е дядо Митрополит Методи Кусев. Той донася кипарисите и започва залесяването на Амак баир. На картички от 20-те години градът е представян като "градът на кипарисите". След циклона през 1928 г., когато голяма част от кипарисите са повалени, започва усиленото засаждане на липи, които по-късно се превръщат в символ на града. Според градската легенда, един от заместник-кметовете на града е имал пчели и затова започнал да засажда липи, за да има паша за пчелите..
Но от тогава Стара Загора започва да се нарича "град на правите улици, липите", а сетне " ...и на художниците и на хилядолетна история", завършва интересната разходка из "живота на възстановената Стара Загора" с усмивка Рана Антонова..
Ако искате да узнаете, как са именували старозагорци улиците на възобновения си град "за вечни времена", чуйте в звуковия файл разказът за живота на възстановената Стара Загора на Райна Антонова, уредничка в Регионалния исторически музей.
Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..
В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..
В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..
Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн. Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..
Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..
Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..
Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала". В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..
Продължава приемът на документи за лятна бригада в САЩ по програмата Work and Travel. Аляска е популярно място сред българските студенти с високо заплащане, традиционно между 18-20 долара на час. Напоследък се наблюдава засилен интерес и към щата Юта,..
Доналд Тръмп положи клетва като президент на САЩ. Инаугурацията бе пълна с пищност, блясък и снимки . Дрехите и аксесоарите, носени на тази световна сцена - цвят, кройка и детайли - продължават да привличат внимание и коментари. Сред най-открояващото..
Коктейлите на Ива Дончева са истинско изкуство и магия. За тях не може да се разкаже, трябва да се преживеят. „Коктейлите не са просто напитка, те са изкуство“ – споделя Ива Дончева, която е създател на първия мобилен бар в Стара Загора, който..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net