Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домашното консервиране - традиция и здраве

6
Снимка: Архив

"Домашното консервиране - традиция и здраве" се нарича Националната инициатива на РЕМО "Етър"Тя цели да се съберат традиционни и съвременни рецепти за консервиране на храна и да се направи крачка към създаването на мост между кулинарното наследство от миналото и неговия модерен прочит.
В нея, до края на месец октомври 2022 г., могат да участват физически лица и организации, желаещи да споделят своите кулинарни знания и умения в консервирането на храна, уточняват от музея.

Рецептите, които участниците представят, трябва да отговарят на следните изисквания:
• точно описание на използваните продукти и тяхното количествено съотношение;
• информация за произхода на рецептата – от кого е наследена, при възможност конкретизиране на период/година;
• информация за региона, за който е характерна рецептата и за физическото лице или организацията, които я изпращат.
По възможност участниците предоставят снимки на процеса на приготвяне на туршията и на крайния продукт.

Наградите за най-добра рецепта ще бъдат изтеглени чрез жребий, защото и най-добрата рецепта е въпрос на личен вкус и избор. За индивидуалните участници наградите ще бъдат целогодишни карти за безплатни посещения в РЕМО „Етър“, а колективните ще получат право на участие в демонстрациите на открито по време на празника „Сезонът на туршиите“ през 2023 година.

В интервю Даниела Димкова - уредник от РЕМО "Етър" разказа, че до средата на ХХ-и век в селата се приготвят туршии предимно от продукти, собствено производство. Тогава чрез различни способи и технологии, хората са се опитвали да оползотворят всичко, произведено в домашното стопанство и да го превърнат в питателна храна за зимата. През последните десетилетия приготвянето им все по-често е свързано със закупуване на необходимите продукти от пазара, за да се изпълнят, както повелява традицията, завещани семейни рецепти. 

В традиционната кухня на българите туршиите са два вида – летни и зимни. Летните са се приготвяли за бърза консумация и се ядели най-често с хляб на нивата. Малко известна любопитна подробност, разказана от Димкова, е че гулийницата се прави от настъргана или нарязана гулия (земна ябълка) и чукундур (цвекло), залети с подсолена вода. За ферментиралите течности и храни Димкова разказа, че заемат основно място в ежедневното хранене на българите в миналото и се смятат за най-чистата храна. Такива са хлябът с квас, млечните продукти, зеленчуковите и плодовите туршии, напитките от плодове. 

И въпреки, че днес има магазини с целогодишно предлагане на пресни и консервирани плодове и зеленчуци от всички краища на света, традиционното приготвяне на зимнина продължава да вълнува голяма част от българското население. Приготвят ли зимнина старозагорци? Отговорите чуйте в прикачения звуков файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26

Интересни находки от тракийски погребения откриха в тополовградско

Златен конски начелник от гроба на  тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени  край тополовградското село Доганово -  Капитан Петко войвода, ще..

публикувано на 11.02.25 в 14:16
д-р Руско Петров

На гости в СНЦ "Зелени Балкани"

Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..

публикувано на 09.02.25 в 13:45

Фотография на казанлъшка ученичка е включена в календар на книгоиздателство

 Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография.  Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са  ученици от  I- ви до  XII-и..

публикувано на 07.02.25 в 13:40