Пазителят на Извора на белоногата кандидатства за Дърво на годината
Полски ясен на 250 години, намиращ се в някогашния парк, гордост за харманлийци „Изворът на белоногата е кандидат в конкурса „Дърво на годината 2022“.
„Това стана възможно след като с решение на Министерския съвет от 5.10 т. г. Обектът „Изворът на белоногата“е даден за стопанисване на Община Харманли. Това решение ще позволи да започнат реставрациионни дейности и ремонти за благоустрояването му“, поясни Светлана Николова, която направи предложението 250-годишното дърво да бъде включено в конкурса на Фондация „Екообщност“ - „Дърво с корен“. Тази година конкурсът за най-интересните и забележителни дървета с история, е посветен на климатичните промени, един от най-сериозните проблеми, пред които е изправено човечеството.
Със Заповед на министъра на околната среда и водитеот 11 юли2022 г. дървото е вписано в Регистъра на вековните дървета на България. И тези два документа дават право на дървото да участва в този престижен конкурс, който ще изпрати най-добрият български представител – любимото дърво на България да се състезава за „Дърво на Европа“ с любимите дървета столетници от още 15 държави. През 2014 г. Старият бряст в Сливен стана носител на този приз, а новината бе съобщена в Европейския парламент. За жалост този вековен достолепен представител на българските гори не издържа на болестите и климатичните промени и изсъхна, не след дълго.
Всички предложения, които бяха изпратени до 17-ти октомври, ще участват в надпреварата „Дърво с корен“, а във втората категория „Вековните дървета говорят“ ще бъдат включени от специално жури, кандидатите с най-интересна история – превърнали се в символ и пазител на дадено населено място, станали част от историята на някой човек, семейство или род.
Ще има и трета категория за истории на дървета засадени или поети за обгрижване от деца и юноши от 6 до 16 години. Срокът за гласуване е от 2-ри ноември до 5-ти декември.
Като припомни трите категории на конкурса Светлана Николова разказа историята на полското дърво ясен на Харманли и подчерта, че Дядо Славейков, чува под неговите широки клони историята на голямата и силна любов на Гергана и Никола, вероятно през 1873 г. Запленен от преданието, което му разказал известния харманлийски възрожднец - учителят Дялко Милковски , той отпечатва сътворената от него поема „Изворът на Белоногата“ в кн. 10 на списание „Читалище“. Четвъртвековният свидетел на историята на харманлийския край и на любовта, силата на духа и на неприримостта на българската девойка Гергана и на момъка Никола, Светлана е нарекла Пазителят на Извора на белоногата в своята художествено представена история.
За да гласуват в подкрепа на полския ясен от Извора на Белоногата да спечели в надпреварата за дърво на годината или за дърво с история – и в двете категории полският ясен от Харманли е на първо място поставен сред предложените финалисти, гласуващите трябва да изпишат в гугъл „Дърво с корен“. Да отидат на категориите : „Гласуване за „Дърво с корен 2022“, „Гласуване за „Вековните дървета говорят 2022“. Задължително трябва да знаят условията:
Допуска се еднократно гласуване от 1 електронна поща във всяка от двете категории в конкурса – „Дърво с корен“ и „Вековните дървета говорят“.
Гласуващият може да избере и подаде глас за по 1 дърво във всяка от двете категории.
За да бъде зачетено гласуването, следва задължително да се потвърди изборът чрез връзката, получена на ел. поща, от която е гласувано. Проверете „спам“ кутията на ел. поща, тъй като е възможно писмото за потвърждение да попадне там.
Гласове, изпратени от временни електронни пощи, не се допускат и ще бъдат изтрити. Фондация „ЕкоОбщност” си запазва правото да извършва проверка дали дадена електронна поща е редовно ползвана, а не е машинно генерирана или създадена единствено за целите на гласуването, и да не одобри гласа.
На този линк можете да отидете на страницата на конкурса, в секция "Гласувай"https://bepf-bg.org/%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%BE-%D1%81-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD
Чуйте в звуковия файл и част от историята на на полския ясен – Пазителят на Извора на Белоногата край Харманли.
Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима. Даниела и Димитър са горди..
За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. Две години преди първата оперна постановка –..
Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..
Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов. От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..
Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година. Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година. Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..
Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..
В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..
Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора. Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година. Преди да бъде пренесена в..
Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net