Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още една номинация за Годишните награди “Добрият Самарянин” 2022

“Нека приемем тази група млади Хора, като събирателен образ, в който да се огледаме… Нека да си напомняме да се грижим едни за други като Хора. Защото всички можем да затънем в "кал" и затруднения по различно време и по различни поводи. Но се живее някак по-леко, когато знаем, че ще си подаваме ръце едни на други и има как да го правим…” - споделя Антония Петкова и си припомня: “Докато ринехме кал в няколко различни къщи в с. Каравелово, си поговорих с един човек, чиято новозакупена за семейството му къща, която е в процес на ремонт, беше залята от вълната кал и тиня. Той честно и откровено ми сподели, че преди да се случи това, никога не се е заслушвал и не се е интересувал от доброволци - добротворци. Когато е срещал такава информация, не е вярвал, че е било просто ей така - естествено и безусловно… НО, откакто е видял какво се случва покрай него при това изпитание, е ПОВЯРВАЛ и е готов първи да откликне на следващ подобен призив за добротворство към непознати Хора…”

Млади хора, част от Младежката секция на Туристическо дружество “Сърнена гора”, които се борят за всеки сантиметър живот, връщайки вярата на пострадали от наводнението в с. Каравелово

Добротвореците: Иван Тодоров, Димитър Желев, Стефан Тодоров, Нона Стойчева, Кръстина Петрова, Константин Николов, Александър Русанин, Теодор Пенев, Преслава Делчева, Ралица Дончева,  Анилина Димитрова, Пресиян Кадънков и Ивана Динева - млади хора, обединени от любовта си към природата, със силна мотивация за доброволчество, оказване на помощ и подкрепа.

Добротворството:Дни наред тази група млади хора неуморно откопават сантиметър по сантиметър живота на непознати за тях хора - къща, след къща…

Всичко започва на 05. септември, когато секретарят на ТД “Сърнена гора”- Ваня Петкова, изпраща призив за включване в организирана инициатива за почистване на калта и тинята, дървените трупи и вършини, изсипали се и залели селата в Карловско, с една огромна маса от плътна и силна смес… Младежите приемат с ентусиазъм идеята и я споделят в своята група, питат се кой е "на линия" и веднага откликват точно тези младежи - без да се замислят, без да питат “Какво?” и “Как?”, без да се зачудят дори “Дали?”...

На 06. септември, всички те, заедно с другите хора, чистят къщата на един възрастен човек, живеещ сам. В края на деня, той най-после успява да излезе пред къщата си, в която пети ден е бил като затворник, заради връхлетялата селото стихия…

“Цял ден тези млади Хора бяха заринати в калта… Не охнаха, не седнаха почти, не плакаха, не се чудиха какво и защо го правят. Просто го правеха… с хъс и сила… Отвсякъде личеше как правенето на Доброто е просто част от тях и е естествено като дишането и закачките помежду им…” - пише за тях Антония Петкова, свидетел на доротворството им.

След това, част от групата млади хора (момчетата) се връщат отново в с. Каравелово за 2-3 дни, за да продължат започнатото: “...Спяха на палатки и всеки ден отриваха още и още сантиметри живот, връщайки вярата на Хора от следващите къщи… наред… Аз така ги заварих на 09. септември…” - продължава Антония - “Цялата група отново се събра на 17. септември - отново организирано и заедно с другите Хора… с Вяра, Надежда, Любов…”

През 2011 година Сдружение „Самаряни“ учреди Годишните награди за добротворство „Добрият Самарянин“, които присъединиха град Стара Загора и региона към световните инициативи, свързани с развитието на  местното културно-историческото и духовно наследство.

За това време са проведени 11 церемонии; получени са 88 индивидуални и групови номинации; избрани са 13 носителя на голямата награда “Добрият Самарянин“, като на двама от тях са връчени 2 извънредни награди - 1 за изключителен принос и 1 за геройство без граници (посмъртно); избрани са 16 носителя на oтличието на общността “Добрият Самарянин”; изработено е юбилейно издание на статуетката “Добрият Самарянин” с позлатени криле; изработено е историческо издание на статуетката “Добрият Самарянин”, посветено на борбата с COVID-19, в което добротворецът е с предпазна маска; създадена е песен, посветена на добротворците - “Песен за добрите самаряни”; издадена е пощенска марка “Добрият Самарянин”, брандирана е специална пощенска кутия, позициониранa на Централна поща - гр. Стара Загора и е зародена прекрасната идея за изграждането на монумент “Добрият Самарянин”, за който вече е създаден предварителен проект. „Добрият Самарянин“ представляват годишни награди, учредени от Сдружение „Самаряни“, за високо признание към отделна личност. Това е начин да бъдат идентифицирани и избрани хора, които заслужават всеобщо обществено уважение и признателност, вследствие на извършен от тях жест на добротворство към друг човек или хора, изпаднали в тежка житейска ситуация или беда.

Церемонията по връчването на Годишните награди “Добрият Самарянин“ ще се проведе на 5. декември (понеделник), от 19.00 часа, в концертната зала на Държавна опера - Стара Загора. Всеки старозагорец, желаещ да бъде гост на Церемонията, трябва да заяви своята покана в Централния офис на Сдружение “Самаряни”, на тел. 0878394224 или онлайн, в социалните мрежи.



По публикацията работи: Деян Денев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гражданска инициатива планира да преобрази двора на Университетската болница

 Да почистим двора на Университетската многопрофилна болница "проф. Киркович" в Стара Загора, е най-новата инициатива, която набира скорост в социалните мрежи. Събитието ще се състои в Деня на Стара Загора - 5 октомври.  Сборният пункт за желаещите да..

публикувано на 02.10.24 в 17:51
Гълъбовското село Обручище е близо до ТЕЦ-овете и мините на енергийния комплекс

Загубата на европейски средства не отменя ангажиментите на страната за реформи в енергетиката

България може да загуби 10-12млрд.лв. европейски средства в следващите години, ако рязко не стартира изпълнението на поетите пред ЕС ангажименти. За това предупреди евродепутатът от ЕНП Андрей Новаков. Той обърна внимание, че до 31 август 2026г...

публикувано на 02.10.24 в 17:02

Започна подаването на заявки за участие във фестивала "От Игнажден до Коледа - традиции и съвременност"

Седми фолклорен фестивал „От Игнажден до Коледа – традиции и съвременност“ ще се проведе на 7 декември 2024 г. в с. Дълбоки. Организатори на събитието са Община Стара Загора, НЧ „Развитие – 1878“, с. Дълбоки, НЧ „Развитие – 1918“, с. Оряховица, НЧ..

публикувано на 02.10.24 в 16:52
Д-р Генка Пейчева

Необходима е методика за остойностяване на лекарския труд

Развитие на доболничната помощ е един от основните приоритети на новото ръководство на българския лекарски съюз, каза за Радио Стара Загора д-р Генка Пейчева, педиатър и инфекционист и член на Управителния съвет на съсловната организация. Тя..

публикувано на 02.10.24 в 16:28

Кампания събира добрите практики на учителите

Тенденции в поведението и нагласите на българските ученици са на фокус в тазгодишния конкурс наречен “Добрите практики на фокус”, който търси успешни примери и иновации от български класни стаи. Инициативата е организирана от фондация “Заедно в..

публикувано на 02.10.24 в 15:09
Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция

Над 7300 кандидатстват за еднократна помощ за ученици в Старозагорско

До 15 октомври продължава приема на документи за еднократна помощ в размер на 300 лв. за семействата с ученици от първи до четвърти клас и за тези в осми клас, съобщи Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане" - Стара..

публикувано на 02.10.24 в 15:06

Дискусионно студио "Младежко ехо" отваря врати в ММЦ

Нов клуб за младежи между 15 и 29 години отваря врати в Международния младежки център. Дискусионното студио  ще носи името "Младежко ехо". Да се чуят младите по между си, да коментират без притеснения, но в рамките на добрия тон и..

публикувано на 02.10.24 в 14:52

Община Хасково и ХГ „Форум“ представят „Исландия-над и отвъд“

На 3 октомври от 17.30 ч. в ХГ „Форум“ ще бъде открита изложбата на Тия Толева "Исландия - над и отвъд". Тихомира Толева - Тия е родена в Симеоновград. Художничката от години живее и рисува в Исландия. Нейната първа изложба в България е вдъхновена от..

публикувано на 02.10.24 в 13:10

Детско-юношеският танцов състав „Загорци" пожънаха успехи на фестивал в Турция и подготвят атрактивен спектакъл с филмови елементи

През септември талантливите народни танцьори от „Загорци" и техните ръководители Диляна Апостолова и Николай Апостолов се завърнаха от Бурса в Турция с почетни плакет и грамоти от III Международен фолклорен фестивал „Муданиа`2024" с организатор Галарт. В..

публикувано на 02.10.24 в 13:07

Есенните литературни дни започнаха с награждаването на победителите от XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев"

Церемония по отчитане на резултатите и награждаване на отличените участници в XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев" се проведе вечерта на 1 октомври 2024 г. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески". С това събитие се постави..

публикувано на 02.10.24 в 12:46