Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икони от необичаен материал изработва майстор в село Каснаково

11
Снимка: Личен архив


 Тенчо Христозов от димитровградското село Каснаково е известен сред своите съселяни с необичайните икони и картини от… жички от кабели. Да, няма шега – използва частици по 1 мм от разноцветните жички в различни кабели. По необичайния начин на създаване на икони го запалил неговия колега Валентин Петков през 1984 г. „Донесъл“ технологията, лаковете,  и „образците“ от тогавашния Съветски съюз. Колегата се отказал след време, но от няколко години майсторът от Каснаково се усъвършенства и така, вече 7-8 години.  „Доставя ми голямо удоволствие да ги изработвам. Започвам преди обед и не забелязвам как се е стъмнило навън. Имам между 20-25 големи икони, а от малките са много“, казва творецът. А творбите му са не само изработени с необичайна техника, но и много красиви – не се различават от иконите на иконописците и картините на другите художници. Тук тайната е, че всеки не може да го направи – изисква се много търпение.

 Обикновено творбите му са с размер А3, за да може да се направят очите и чертите на лицето. Контурите се правят от медна тел 1 квадрат. Пълнежът е от жичките от телефонни и  интернет кабели, режат се на 1 мм, а се нанасят равномерно навсякъде, за да се залепят със специален лак. Този размер картини или икони се изработват за 20-25 дни. А по-малките, които са почти декупаж -  му отнемат обикновено една седмица. Неговите“ четки“ са лъжичката за кафе, клещи, пинсети, ножичка, скалпелче и нож.

 Изкарва на принтер модела, с индиго я прекопира върху дъската на която ще работи и тогава започва нанасянето на телчетата, нарязани в малки чашки по цветове.

 Първата  сътворена  от него икона е на Света Богородица  .  

  Материалите му излизат без пари, защото хората знаят за хобито му и при копаене и ремонт на улиците му носят стари телефонни кабели,  но за медната тел се налага да отделя средства от пенсията си, която е 396 лева.  Използва и дребни алуминиеви стружки за оформяне на  ореол над главата.

  Преди известно време започнал да „облича и бутилки“. Разказва как една триъгълна бутилка му дала „зор“ и ядосано я изоставил. Но след 30-на минути когато се успокоил, успешно завършил творението си.

  Секретарят на читалището от време на време води по-любопитните от децата за да видят как работи.

  Няма средства за да направи изложба от оригиналните като технология икони и картини, затова освен за удоволствие, от време на време изработва и някоя по поръчка на съседи и приятели, признава Христозов. 

 Интервюто с майстора на икони от жички от кабели Тенчо Христоздов, чуйте в звуковия файл=




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Владимир Карамазов представи дебютната си книга „Мина половин живот“ в Стара Загора

„Това е разказ за движението в моя живот. Аз съм Владимир Карамазов. Актьор. Сега ще вляза в нова роля – на разказвач. Едно от важните неща в живота ни е да се движим напред – физически и ментално. Така можем да се озовем на места, които само сме..

публикувано на 19.02.25 в 16:53

Англичанин дари над 100-годишен портрет на Левски и Ботев на Болярово

Половин година след последното ми идване в кафенето на сем. Ставреви , известно като „кафенето на Левски“ в Болярово забелязвам нови „експонати“ по стените на кафенето. Едната половина от него е посветена на Апостола на свободата с графични портрети по..

публикувано на 18.02.25 в 17:54

Кой е вторият Васил Кунчев и каква е връзката му с Левски?

  Едва ли има българин, чието сърце да не трепва, щом чуе името Васил Левски!  Име, което е символ на безсмъртие, а  личността на Левски е най-святата за нас, превърната от всенародната почит и любов в икона, в светец.  За нас, като българи, като народ,..

публикувано на 18.02.25 в 15:02

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26