Свети Климент Охридски е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония.
Данните за живота му преди неговата дейност в България са оскъдни. Те се намират в две гръцки жития: "Пространното житие на Климент Охридски" от Теофилакт Охридски (1084-1107) и в "Краткото житие на Климент Охридски" или т. нар. "Охридска легенда" от друг охридски архиепископ и също грък — Димитрий Хоматиан (1216-1234). Хоматиан пише, че първите гръцки преводи Климент е направил на "тукашния български диалект". Теофилакт е този, който го нарича "пръв епископ, който проповядвал на български език" и "най-учен мъж", а Димитрий Хоматиан пише за Климент: "Пръв той заедно с божествения Наум, Ангеларий и Горазд усърдно изучил Свещеното писание, преведено с божествено съдействие на тукашния български диалект от Кирил, истински богомъдър и равноапостолен отец, и отначало още бил заедно с Методий, известния учител на благочестие и православна вяра на мизийския народ.
"Предполага се, че Климент е участвал на млади години още в хазарската и аланската мисии на Кирил и Методий през 859-861 г. Безспорно Климент участва и в мисията на Кирил и Методий във Великоморавия като техен ученик. В някои по-късни славянски жития се казва, че презвитер Климент е бил ръкоположен заедно с Наум в свещенически сан от папата в Рим в 868 г., преди смъртта на св. Кирил.
След смъртта на Кирил в Рим през 869 година той се връща с Методий в Панония и Великоморавия, а след като Методий почива (пролетта на 885 г.), Климент, заедно с избрания от Методий за негов наследник Горазд, оглавяват продължаващите спорове с германския клир и новия моравски княз във Великоморавия. Свети Климент Охридски е един от най-значимите автори на старобългарски език, той пише жития, похвални слова, църковни химни, превежда църковни текстове. В науката се посочват от 15 до 50 негови съчинения. В "Краткото житие" се казва, че той "измислил и други форми на буквите за по-голяма яснота от ония, които изнамерил мъдрият Кирил". Затова обикновено се смята, че той въвежда и кирилицата, макар че е по-вероятно тя да се развива постепенно под силно византийско влияние в Преславската книжовна школа в началото на 10 век.
Изображения на св. Климент се срещат от началото на XIV век на икони и стенописи (Охрид, ц. Св. Климент). Йеромонахът Атанасий от манастира Св. Йоан Кръстител на о. Парос превежда на новогръцки "Пространното житие", написано от Теофилакт, и го издава през 1784 и 1805 г. След това то се печата в нови издания. Съществуват много народни легенди за Климент Охридски и многобройни научни публикации.
На 25 ноември Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбелязва и своя патронен празник с академично тържество. Най-старото висше учебно заведение празнува 133 години.
Своя празник с концерт днес отбелязва и Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“ в Стара Загора. Ще бъдат отбелязани и две специални годишнини – 25 години Вокална студия „Розов свят“ и 75-та годишнина на нейния създател, вдъхновител и ръководител Веселин Божков. Началото е от 18,30 ч.
Проходът „Шипка“ е проходим при зимни условия. Снежната покривка достига до 40 см. Шест машини обработват прохода от южната страна. Това съобщи за Радио Стара Загора Йонко Иванов от почистващата фирма, ангажирана с поддържането на пътищата в областта...
Продължава снеговалежът в Ямболска област, за която и днес е обявен жълт код. Всички републикански пътища на територията на областта са проходими при зимни условия, към момента няма информация за населени места без ток, съобщи директорът на областното..
До 50 метра е намалена видимостта на проход "Шипка" и на Прохода на Републиката заради снегонавявания. Това съобщи за Радио Стара Загора дежурният в Областно пътно управление Иван Иванов. Там снеговалежите са силни, пътните настилки са заснежени и..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква..
Планинските пътища в Сливенска област са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна мрежа. Затворен за зимата е общинския път Сливен – Селището – връх „Българка". Общо 15..
Безпроблемно, към момента, се извършва движението на територията на Ямболска област, няма населени места без ток и вода. Очаква се ситуацията да се усложни в късните вечерни часове и през нощта. Всички пътища от републиканската мрежа в Ямболска..
Над 40 човека и 40 машини са включени в почистването на пътищата в област Стара Загора . Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора Йонко Иванов от почистващата фирма, ангажирана с поддържането на пътищата в областта. Той каза, че пътните..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени , съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро" клон Сливен. Това нарежда..
Започна подготовката за провеждане на 31-ото издание на Чудомировите празници в Казанлък, които по традиция се провеждат от 25-и март до 1-ви април. И тази година организаторите са подготвили изпълнена с много събития програма, посветени на живота и..
Първият фестивал на свинските уши в Стара Загора беше грандиозен. Над 10 000 души посетиха събитието е Станционната градина, над тон и половина свински уши бяха изядени , каза в ефира на Радио Стара Загора един от организаторите на кулинарния..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net