Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Аргирова: Светът може да се избави от СПИН към 2030 г.

Проф. Радка Аргирова
Снимка: БГНЕС

До една година се очаква да приключат клиничните изпитания на ваксина срещу ХИВ, базирана на РНК-технологията. Първите резултати са много обнадеждаващи. Това мнение изрази пред Радио Стара Загора в Световния ден за борба със СПИН проф. Радка Аргирова. Четири десетилетия след появата на инфекцията се задава избавление за човечеството към 2030 година. Някога заразяването с ХИВ беше смъртна присъда, днес серопозитивните се считат за хронично болни. Прилаганото лечение е световно признато и връща продължителността на живота на носителите на ХИВ. Антиретровирусната терапия дава шанс на серопозитивни хора да поддържат т.нар. неоткриваем вирусен товар, т.е. да не са заразни. Въпреки това те нерядко са принудени да се борят срещу предразсъдъците в обществото, стигмата е тежка, подчерта проф. Радка Аргирова.

Официално над 4000 българи са носители на вируса. Най – засегнати са хората с хомосексуални наклонности. Годишно терапията на един болен струва на държавата около 8000 - 10 000 долара. В пет града  - София, Пловдив, Стара Загора, Варна и Плевен, където има медицински университети и центрове към тях, се полагат професионални грижи за пациентите и се провежда мониторинг на лечението им.

Децата с ХИВ у нас са 8. В наши дни хивпозитивни бременни, приемащи необходимите медикаменти, раждат бебета, които не са заразени с вируса.

Проф. Аргирова е посветила професионалната си кариера на проучването и борбата с ХИВ/СПИН. Припомняме нейната прелюбопитна история, описана в книгата „Псевдоним вирус с окраска диверсия“. Всъщност това е историята на СПИН в България. През 1985 година Радка Аргирова пренася от Западна Германия в дамската си чанта епруветка с вируса. Заразените клетки отнася в лабораторията към Института по обща и сравнителна патология към БАН, където работи по онова време. Това е първият досег на научните среди у нас с непознатата смъртоносна инфекция. Но «будната» Държавна сигурност се намесва, за да изясни случая - започва разследване, следва и обвинение в шпионаж. Здравият разум все пак надделява и две години по-късно е създадена Националната лаборатория по СПИН, оглавява я проф. Аргирова до 1998 година. Това е само щрих от документалния разказ, който разкрива постижения и препятствия, белязали нейната кариера. Автор е Юлия Пискулийска, дългогодишен журналист, поет и писател. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

40% от българите са със затлъстяване

40% от българите са със затлъстяване, а с най-висока степен на заболяването са 25% от хората, показват данните от представително социологическо проучване. Лоша е тенденцията и при децата. България се нарежда на второ място в Централна..

публикувано на 25.01.25 в 12:37

Да кажеш „Здравей“ на новия живот - битието на акушерката

Таня Тодорова е акушерка от 14 години и е избрала тази професия, защото обича да помага на хората, а майките и бебетата са специални. Работи и към Училище за бременни. Да кажеш „Здравей“ и „Добър ден“ на новия живот е незаменимо, споделя тя..

публикувано на 21.01.25 в 16:28

1300 новородени в УМБАЛ „Киркович“

1298 бебета са се родили през 2024 година в УМБАЛ „Проф. Киркович“ в Стара Загора. Те са с 22 по-малко в сравнение с 2023 година. Броят на новородените е сравнително устойчив през последните години и се движи около 1300. Това съобщи в здравното..

публикувано на 18.01.25 в 12:05

За сестринството и милосърдието

От Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, Българската асоциация на помощник-фармацевтите и на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите настояват за регулация на професиите им, както и за спешни мерки за решаване на..

публикувано на 16.01.25 в 16:33

Кошмарите и лошите сънища стават проблем, когато са често и с повтарящи се сюжети

Проучванията показват, че между 2 и 8% от възрастните сънуват кошмари или имат лоши сънища, а както знаем сънищата не могат да се контролират и да си пожелаем какво да сънуваме. В кошмарите се срещат преди всичко физическа агресия, преследване и поява..

публикувано на 14.01.25 в 14:41

Сънят е като карането на колело – трябва да се научим да го правим правилно

Сънят е ключът към здравето и щастието на децата, той е не по-малко важен от храненето. Това сподели сертифицираният консултант по детски сън Ангелина Ангелова в предаването „60 минути повече здраве“. „ Самостоятелното заспиване не е вродено..

публикувано на 14.01.25 в 11:55

Стара Загора посреща студенти по медицина от цялата страна

47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе тази есен в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментираха в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 11.01.25 в 12:51

Д-р Пеева: Тестове за грип трябва да се правят при първите дни на инфекцията

Увеличават се случаите на грип в страната, затова е полезно да се направи тест при първи симптоми и да се започне адекватно лечение, коментира за Радио Стара Загора д-р Ваня Пеева, педиатър и детски пулмолог. Тя допълни, че ежедневно се..

публикувано на 10.01.25 в 09:39

Когато храната лекува

Мнозина я познават като „Цветно Си“, в семейството й обаче я наричат "Мама Сита". Защото е кулинар и кухнята е нейното царство.  Приготвя с любов любими лакомства за семейство и приятели. Майка е на две тийнейджърки, на 13 и 15 години. Точно на 15 -ти..

публикувано на 09.01.25 в 16:09

Токсиколог: В България употребяват алкохол и 10 годишни, а пият все повече хора

По празниците, особено по-дългите, като Коледно-новогодишните, а и целия януари, изпълнен с имени дни, повдигаме темата за употребата на алкохол. Най-достъпната, популярна и употребявана психоактивна дрога в света.  Ежедневно милиони хора по света..

публикувано на 08.01.25 в 12:05