До една година се очаква да приключат клиничните изпитания на ваксина срещу ХИВ, базирана на РНК-технологията. Първите резултати са много обнадеждаващи. Това мнение изрази пред Радио Стара Загора в Световния ден за борба със СПИН проф. Радка Аргирова. Четири десетилетия след появата на инфекцията се задава избавление за човечеството към 2030 година. Някога заразяването с ХИВ беше смъртна присъда, днес серопозитивните се считат за хронично болни. Прилаганото лечение е световно признато и връща продължителността на живота на носителите на ХИВ. Антиретровирусната терапия дава шанс на серопозитивни хора да поддържат т.нар. неоткриваем вирусен товар, т.е. да не са заразни. Въпреки това те нерядко са принудени да се борят срещу предразсъдъците в обществото, стигмата е тежка, подчерта проф. Радка Аргирова.
Официално над 4000 българи са носители на вируса. Най – засегнати са хората с хомосексуални наклонности. Годишно терапията на един болен струва на държавата около 8000 - 10 000 долара. В пет града - София, Пловдив, Стара Загора, Варна и Плевен, където има медицински университети и центрове към тях, се полагат професионални грижи за пациентите и се провежда мониторинг на лечението им.
Децата с ХИВ у нас са 8. В наши дни хивпозитивни бременни, приемащи необходимите медикаменти, раждат бебета, които не са заразени с вируса.
Проф. Аргирова е посветила професионалната си кариера на проучването и борбата с ХИВ/СПИН. Припомняме нейната прелюбопитна история, описана в книгата „Псевдоним вирус с окраска диверсия“. Всъщност това е историята на СПИН в България. През 1985 година Радка Аргирова пренася от Западна Германия в дамската си чанта епруветка с вируса. Заразените клетки отнася в лабораторията към Института по обща и сравнителна патология към БАН, където работи по онова време. Това е първият досег на научните среди у нас с непознатата смъртоносна инфекция. Но «будната» Държавна сигурност се намесва, за да изясни случая - започва разследване, следва и обвинение в шпионаж. Здравият разум все пак надделява и две години по-късно е създадена Националната лаборатория по СПИН, оглавява я проф. Аргирова до 1998 година. Това е само щрих от документалния разказ, който разкрива постижения и препятствия, белязали нейната кариера. Автор е Юлия Пискулийска, дългогодишен журналист, поет и писател.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Учени от университета в Лестър са открили оптималния начин да диагностицират алкохолна болест. Те са формулирали два въпроса, отговорът на които е категоричен знак за наличието или отсъствието на зависимост. Този метод се прилага активно в..
През 2024-та година в област Стара Загора има бум на случаите на туберкулоза в сравнение с предишните няколко години и драстично увеличение на новооткритите случаи и хоспитализирани пациенти. През втората половина на 2024-та година случаите са..
Недоволство заради орязани пари за инвитро процедури в бюджета за догодина. За казуса сигнализираха от фондация "Искам бебе", които съобщават, че с с постановление на Министерския съвет от 22 ноември т.г. бюджетът за асистирана репродукция през 2025 г. се..
Харчим повече за лекарства и по-малко за превенция и извънболнична помощ от ЕС. Това са най-общо изводите от последните данни на Евростат за разходите за здраве. В България те са спаднали до 7,7% от БВП през 2022 г., след значителния ръст по време на..
Само за три месеца Националната скринингова кампания за рак на дебелото черво на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ достигна заложеното в Националния противораков план до 2027г. Безплатното изследване достигна до 93 318 души в 101 населени места в страната,..
С влизането в сила на електронните рецепти се затегна контролът при изписването на антибиотици и се ограничи техният прием от пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ общопрактикуващият лекар и..
Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..
Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..
Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..
Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net