Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национална награда за доброволчество отиде в Харманли

2
Снимка: Личен архив

Поетесата и писателка Светлана Николова от Харманли получи Националния приз за „Доброволец на годината“ за 2022 на Фондация "Астика" в категорията „Култура – опазване на културното наследство“. Отличието й е връчено за дългогодишните й усилия и безвъзмездна работа за спасяването на символа на южното градче „Изворът на белоногата“.

  „Наградата приемам и споделям с всички, добри хора, които правят добрини! Те са малките големи герои у нас, за които четем всеки ден в социалните мрежи, по вестниците или гледаме по телевизията. Приемам я като огромна чест, но наистина от сърце я споделям с всеки, който е засадил поне едно дърво, подал е ръка на някой в нужда или е направил добро, с което е увлякъл някого да прави добро!“, сподели по повод отличието Светлана Николова.

  За себе си разказва, че се връща с два куфара през 2006 г. от чужбина за да гледа ослепялата си баба, която я е отгледала и е  била нейна опора и пример. Когато тя си отива от този свят, Светлана решава многократно, че отново ще затвори някъде по широкия свят за да се реализира…. Но всеки път, когато решава, че тази врата ще се отвори и да направи крачкатада тръгне, нещо се случва! „Съдбата ме шамаросва и ме връща на мястото ми – родното Харманли! Може би има нещо, заради, което да остана в градчето.  Борбата ми за този символ през 2017  г. с 3 шестокласнички от Клуба  по журналистика към местно читалище, започнахме да пишем и ги заведох на „Извора на белоногата“… Казахме си, че ако не можем да спрем руините – можем да направим нещо за паметта. Така се започна с едни писма до различни институции, които се надпреварваха да отговаря, че нищо не може да се направи за извора, защото той е ничий“, разказва за началото на борбата за спасяването му поетесата. 

  Така с многогодишно настояване и с безброй писма, с невъзможност да се разбере, защо няколко подписа с печат не могат да спасят символа…, като решат чия собственост е, защото няма акт за собственост И не може да кандидатства по проекти за благоустрояване…. В крайна сметка дългогодишните усилия водят до раждането на филм-приложение  за този национален символ, а той вече има свой статут, според който община Харманли може да кандидатства за благоустрояването му. А и вековният ясен, под който Дядо Славейков чува за първи път преданието за Гергана и Никола е вписан като вековно дърво в регистрите на Министерството на околната среда и водите и днес се бори за любимо дърво на България в Националния конкурс „Дърво с корен“ за 2022 г. И ако победи ще се бори за „Европейско дърво на 2022 г.“, припомни Светлана Николова.

 Но за нея като доброволец мисията продължава – всичко, което е научила, издирила, съхранила като истории, личности и написано за Извора на белоногата, тя ще разказва и показва на децата и хората на България, за да съхраним паметта си за миналото ни, бита, народната и духовната ни култура…

 Чуйте какво сподели Светлана Николова в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Млади радиолюбители разработиха проект за независимо електрозахранване на комуникациите при бедствия и аварии

В Световния ден на радиолюбителя - 18.04, ще ви срещнем с инж. Георги Воденичаров, преподавател в Професионалната гимназия по електротехника и технологии "Г.С. Раковски" в Стара Загора  и Мариян Вълчанов, ученик от 11 клас. Инж...

публикувано на 18.04.24 в 09:35

80 години от "Черния Великден"

На днешния 17 април се навършват точно 80 години от най-жестоката бомбардировка над София по време на Втората Световна война.  На 17 април 1944 година,  по обед,  350 американски бомбардировачи, придружавани от изтребители „Тъндорболт“ и „Мустанг“,..

публикувано на 17.04.24 в 07:05

Чирпанлия представлява старозагорци при изработването на Търновската конституция

  В Деня на Българската конституция ще си припомним за един от онези избраници, които имат честта да представляват своя край и съграждани при изработването на основния закон за дейност на възродената българска държава след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 16.04.24 в 07:55

Деца помагат на деца

Деца помагат на деца – едва ли това е изненада за родителите, които възпитават добродетелност и емпатия у своите наследници. Извън семейството, фондация „Благотворител“ дава възможност на ученици от цялата страна да представят идея за..

публикувано на 14.04.24 в 11:45

Щъркели гостуват в градината на фотографа Александър Иванов

Александър Иванов един от най-разпознаваемите български фотографи . Художникът на светлината от години снима България от птичи поглед. Хиляди са кадрите му направени от мотоделтапланер и парапланер, намерили място в албумите му. След нашествието на..

публикувано на 10.04.24 в 12:13

Международен ден на безопасната игла

10 април е Международен ден на...безопасната игла. Днес се навършват 175 години от патентоването й. Заслугата е на американеца Уолтър Хънт . Патентът на парчето огъната медна тел с обезопасяващ накрайник първоначално е наречена  "карфица за дрехи"...

публикувано на 10.04.24 в 11:30

Време ли е за смяна на автомобилните гуми?

Температурите се задържаха вече две седмици над 10 градуса и шофьорите започнаха да сменят гумите си. През последния месец в Стара Загора, гумаджийниците имат много работа, каза Цветан Зафиров – собственик на автосервиз. „Сред..

публикувано на 08.04.24 в 15:08

Международен ден на ромите отбелязваме днес

8 април е обявен за Международен ден на ромите и по думите на д-р Велчо Кръстев се празнува от всички тях. Дългогодишното му изучаване на ромските традиции, бит, култура и история показват, че етносът е бил винаги рамо до рамо с българите. Посочва, че..

публикувано на 08.04.24 в 14:27

Хасково приветства пролетта с латино фиеста

Три танцови школи  - от Хасково, Стара Загора и Димитровград се включват в международна латино фиеста, посветена на световния ден на салсата на 6 април в Хасково. Срещата на всички, които обичат кубинската музика и танци е от 16,00 часа на пл...

публикувано на 04.04.24 в 14:47

Откриха въжената градина в Стара Загора

Въжената градина в старозагорския парк „Митрополит Методий Кусев“ отвори врати тази сутрин. Съоръжението е предназначено за деца до 14-годишна възраст, високи над 130см. Малчуганите, които искат да посещават въжената градина преминават през..

публикувано на 03.04.24 в 13:35