В празничния 27 декември ви срещаме със старозагорката Марина Димитрова, която е учителка в българското училище "Св. Климент Охридски" в Екс-ан-Прованс, Франция.
23 деца от подготвителен до 12 клас се обучават всяка събота на български език, литература и история. Преподавателският екип се състои от двама филолози и един историк.
Сред учениците има е възрастен италианец, който учи български език.
Българското училище се намира на около 30 километра от Марсилия, създадено е от д-р Неда Мутафчиева, Анели Младенова и Петя Алекова. То е в официалния списък на МОН за български неделни училища в чужбина.
Българското училище "Св. Климент Охридски" в Екс-ан-Прованс разполага с богата библиотека с ценни български книги, дарения от родители и от Българската академия на науките.
Училището тази година отбеляза 10-годишнина, макар че е създадено преди 12 години, но заради пандемията празникът се е провел тази година. Събитието се е състояло в спортния комплекс Z5, създаден от футболиста Зинедин Зидан, където учениците са имали възможност да участват и в няколко спортни ателиета на игрищата на комплекса.
Марина Димитрова разказва повече за работата си там, инициативите на учителския екип, за децата и заниманията им, за историята на училището.
Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..
„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..
Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете уж..
Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..
Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...
„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни, Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..
"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..
В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...
Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..
Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net