Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниел Василев, икономист:

Цените на стоките няма да престанат да растат, задава се рецесия

Година на постепенно охлаждане - така в едно изречение формурила прогнозата си за настоящата 2023-та в икономическо отношение икономистът Даниел Василев.  Икономическият растеж не е маркер за инфлацията, но  прогнозираният ръст от Европейската комисия от 1 цяло и 1 процент за икономиката ни през годината, е показателен в няколко отношения, според икономиста.  Първо, защото прогнозите, обикновено са оптимистични. И второ, защото дори и при оптимистична прогноза, въпросното покачване на брутния ни вътрешен продукт е на границата на стагнация - тоест икономика без промяна - без забавяне, но и без растеж.  И ако прогнозата за по-слъжна обстановка се сбъдне, то това ще рефлектира върху редица области - ще означава, по-нисък ръст на работните заплати, а и вероятно край на нулевата или изкключително ниската безработица. 

На този фон експертът не споделя мнението, че поредното увеличение  на минималната работна заплата , макар и не с  исканата от синдикатите сума, е добър ход. Защото при дори и малко  по-високи доходи, хората харчат повече, търсенето е по-голямо, но това се отразява и надолу по веригата - производителите вдигат цените на продукцията си. 

Според Василев, макар и в момента да е постигнат крехък застой по отношение на нарастването на цените на стоките, това не означава, че те ще престанат да поскъпват. Прогнозите на икономиста са, че инфлацията ще продължи да се усеща сериозно и през тази година.  Според Василев, нищо в икономиката не се развива от днес за утре, същото важи и за инфлацията.  Тя може да бъде спряна, но вече става дума за механизми в глобален мащаб.  

"Говорим за структура на паричната система в една икономика. В момента в България имаме фиксиран курс на лева спрямо еврото.  А това означава, че когато Европейската централна банка печата пари, което от своя страна значи инфлация, този ръст се отразява върху нас, директно и това не важи само за нашата икономика", подчерта икономистът.  

Вариантът според него е да се търси стабилна форма на пари - "златен стандарт". Това може да звучи анахронистично, но всъщност това е единствената разумна форма на пари, която се е доказала назад във времето, подчерта икономистът.  Цялото интервю с икономиста  Даниел Василев  можете да чуете в прикачения звуков файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19

Отегчението сред децата води до употреба на вейп, цигари и търсене на адреналин

Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден.  Статистиката  за психичните разстройства  е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..

публикувано на 03.02.25 в 14:54

14 родни производители представиха България в един от най-старите търговски панаири за храни, напитки и селскостопански стоки

България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни.  България взе..

публикувано на 30.01.25 в 15:17
Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55