След страшния погром през юли 1877 г. в Ески Загра, хиляди жители на града и околните села бягат към Трявна, Габрово и Търново. В януарските дни на студената мразовита зима преди 145 години, за изпепеления и потънал в руини град, новата 1878-ма идва с много надежди. На 13-ти януари той е освободен повторно. В оцелялата Ески джамия, на която е поставен кръст, на признателен молебен от старозагорските свещеници, по повод повторното освобождаване присъства самият главнокомандващ руската армия княз Николай Николаевич. Датата е 23-ти януари. В града започват да се завръщат стотици спасили се от клането заралии.
„Ески джамия отново е припозната за християнски храм от старозагорци в израз на вярата, на зрънцето надежда, че живота продължава, независимо от трудния момент и преживените страдания и болка. Животът се ражда, новите българи, новите деца се раждат в освободения град…“, разказва Калина Маджарова от Държавния архив в Стара Загора.
Завърналите се заварват потресаваща гледка: „ руини, от страшни по-страшни, безброй кости и глави“ по някогашните улици. Що-годе годни за обитание са били 846 турски и 222 български къщи в покрайнините на някогашния цветущ град – частично запазени, полусрутени, с по една-две стаи.“ Милосърдието и взаимната подкрепа в този труден момент, карат хората да се нанасят по 2-3 семейства в тях, за да започнат отново живота си. Обединени около родителите си, стъпили здраво на краката си, младите трябва да създават и свои семейства“, разлиства пожълтелите страници на архивите Калина Маджарова. По нашите традиции, трябва да има църковен брак. Но са разрушени и църквите в града. Църковният живот – за венчавки, кръщенета и помени, реално е бил цялото битие на българина. По-запазена е църквата „Въведение на Пресвета Богородица“ в кв. Акарджа, изгорели са богослужебните й книги и църковната утвар. За възстановяването й е създадена и 7-членна комисия. В нея и в припознатата Ески джамия като български храм, се извършват и първите венчавки, кръщенета и помени.
Местната управа се заема с посрещането и настаняването на завръщащите се жители на града, с осигуряването на храна и разпределянето на помощите за пострадалия град. Създава се полиция, която да се грижи за реда. Основната задача на по-знатните граждани, да ги наречем нотабили – патриоти, получили образованието си в странство и участвали в национално-освободителните борби на своя край, се заемат с възстановяването на града, който остава в границите на Източна Румелия след Берлинския конгрес.
Документалните свидетелства за времето на превратните събития от 1877-1878 г. са оскъдни. Но в Държавния архив в Стара Загора се пазят спомените на Константин Бозвелиев /род. в Цариград на 22.09. 1862 – 1951/, потомък на котленския род на Неофит Бозвели, който ги написва през февруари 1942 г. в Казанлък.
В звуковия файл чуйте интервюто с Калина Маджарова от Държавен архив Стара Загора.
Работилничка за мартеници създадоха в Болярово ученици , родители и учители. Децата показаха завидни умения при работа с бели и червени вълнени конци, за да създадат най-българския символ вещаещ идващата пролет –мартеницата, съобщиха от пресцентъра на..
Новата снежна покривка от последните дни дава възможност още малко да се порадваме на зимните спортове и игрите със снега. За старозагорци най-близкото място, където могат да покарат ски или шейни, е пистата на Бузлуджа. На час и половина път от..
„Това е разказ за движението в моя живот. Аз съм Владимир Карамазов. Актьор. Сега ще вляза в нова роля – на разказвач. Едно от важните неща в живота ни е да се движим напред – физически и ментално. Така можем да се озовем на места, които само сме..
Половин година след последното ми идване в кафенето на сем. Ставреви , известно като „кафенето на Левски“ в Болярово забелязвам нови „експонати“ по стените на кафенето. Едната половина от него е посветена на Апостола на свободата с графични портрети по..
Едва ли има българин, чието сърце да не трепва, щом чуе името Васил Левски! Име, което е символ на безсмъртие, а личността на Левски е най-святата за нас, превърната от всенародната почит и любов в икона, в светец. За нас, като българи, като народ,..
Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..
Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...
Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..
Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..
Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net