След страшния погром през юли 1877 г. в Ески Загра, хиляди жители на града и околните села бягат към Трявна, Габрово и Търново. В януарските дни на студената мразовита зима преди 145 години, за изпепеления и потънал в руини град, новата 1878-ма идва с много надежди. На 13-ти януари той е освободен повторно. В оцелялата Ески джамия, на която е поставен кръст, на признателен молебен от старозагорските свещеници, по повод повторното освобождаване присъства самият главнокомандващ руската армия княз Николай Николаевич. Датата е 23-ти януари. В града започват да се завръщат стотици спасили се от клането заралии.
„Ески джамия отново е припозната за християнски храм от старозагорци в израз на вярата, на зрънцето надежда, че живота продължава, независимо от трудния момент и преживените страдания и болка. Животът се ражда, новите българи, новите деца се раждат в освободения град…“, разказва Калина Маджарова от Държавния архив в Стара Загора.
Завърналите се заварват потресаваща гледка: „ руини, от страшни по-страшни, безброй кости и глави“ по някогашните улици. Що-годе годни за обитание са били 846 турски и 222 български къщи в покрайнините на някогашния цветущ град – частично запазени, полусрутени, с по една-две стаи.“ Милосърдието и взаимната подкрепа в този труден момент, карат хората да се нанасят по 2-3 семейства в тях, за да започнат отново живота си. Обединени около родителите си, стъпили здраво на краката си, младите трябва да създават и свои семейства“, разлиства пожълтелите страници на архивите Калина Маджарова. По нашите традиции, трябва да има църковен брак. Но са разрушени и църквите в града. Църковният живот – за венчавки, кръщенета и помени, реално е бил цялото битие на българина. По-запазена е църквата „Въведение на Пресвета Богородица“ в кв. Акарджа, изгорели са богослужебните й книги и църковната утвар. За възстановяването й е създадена и 7-членна комисия. В нея и в припознатата Ески джамия като български храм, се извършват и първите венчавки, кръщенета и помени.
Местната управа се заема с посрещането и настаняването на завръщащите се жители на града, с осигуряването на храна и разпределянето на помощите за пострадалия град. Създава се полиция, която да се грижи за реда. Основната задача на по-знатните граждани, да ги наречем нотабили – патриоти, получили образованието си в странство и участвали в национално-освободителните борби на своя край, се заемат с възстановяването на града, който остава в границите на Източна Румелия след Берлинския конгрес.
Документалните свидетелства за времето на превратните събития от 1877-1878 г. са оскъдни. Но в Държавния архив в Стара Загора се пазят спомените на Константин Бозвелиев /род. в Цариград на 22.09. 1862 – 1951/, потомък на котленския род на Неофит Бозвели, който ги написва през февруари 1942 г. в Казанлък.
В звуковия файл чуйте интервюто с Калина Маджарова от Държавен архив Стара Загора.
Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..
Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов. От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..
Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година. Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година. Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..
Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..
В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..
Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора. Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година. Преди да бъде пренесена в..
Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..
Можете да го срещнете из цялата страна, където Патриотичен клуб „Поп Минчо Кънчев“ участва в исторически възстановки и фестивали. По родолюбивата идея да участва като доброволец в тези събития с патриотична и историческа цел, го запалила съпругата му..
Едно от нарушенията в кампаниите Черен петък е да се обявява процент сумарно събран между два различни типа намаления . Например търговец е провел есенно намаление и един месец е продавал стоките си с 30% отстъпка. За Черния петък той иска да..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net