Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 145 години Стара Загора е осовободена повторно

2
Снимка: Кристина Русева

След страшния погром през юли 1877 г. в Ески Загра, хиляди жители на града и околните села бягат към Трявна, Габрово и Търново. В януарските дни на студената мразовита зима преди 145 години, за изпепеления и потънал в руини град, новата 1878-ма идва с много надежди. На 13-ти януари той е освободен повторно. В оцелялата Ески джамия, на която е поставен кръст, на признателен молебен от старозагорските свещеници, по повод повторното освобождаване присъства самият главнокомандващ руската армия княз Николай Николаевич. Датата е 23-ти януари. В града започват да се завръщат стотици спасили се от клането заралии.

„Ески джамия отново е припозната за християнски храм от старозагорци в израз на вярата, на зрънцето надежда, че живота продължава, независимо от трудния момент и преживените страдания и болка. Животът се ражда, новите българи, новите деца се раждат в освободения град…“, разказва Калина Маджарова от Държавния архив в Стара Загора.  

Завърналите се заварват потресаваща гледка: „ руини, от страшни по-страшни,  безброй кости и глави“ по някогашните улици. Що-годе годни за обитание са били 846 турски и 222 български къщи в покрайнините на някогашния цветущ град – частично запазени, полусрутени, с по една-две стаи.“ Милосърдието и взаимната подкрепа в този труден момент, карат хората да се нанасят по 2-3 семейства в тях, за да започнат отново живота си. Обединени около родителите си, стъпили здраво на краката си, младите трябва да създават и свои семейства“,  разлиства пожълтелите страници на архивите Калина Маджарова. По нашите традиции, трябва да има църковен брак. Но са разрушени и църквите в града. Църковният живот – за венчавки, кръщенета и помени, реално е бил цялото битие на българина. По-запазена е църквата „Въведение на Пресвета Богородица“ в кв. Акарджа, изгорели са богослужебните й книги и църковната утвар. За възстановяването й е създадена и 7-членна комисия.  В нея и в припознатата Ески джамия като български храм, се извършват и първите венчавки, кръщенета и помени.

Местната управа се заема с посрещането и настаняването на завръщащите се жители на града, с осигуряването на храна и разпределянето на помощите за пострадалия град. Създава се полиция, която да се грижи за реда. Основната задача на по-знатните граждани, да ги наречем нотабили – патриоти, получили образованието си в странство и участвали в национално-освободителните борби на своя край, се заемат с възстановяването на града, който остава в границите на Източна Румелия след Берлинския конгрес.

Документалните свидетелства за времето на превратните събития от 1877-1878 г. са оскъдни. Но в Държавния архив в Стара Загора се пазят спомените на Константин Бозвелиев  /род. в Цариград на 22.09. 1862 – 1951/, потомък на котленския род на Неофит Бозвели, който ги написва през февруари 1942 г.  в Казанлък.

В звуковия файл чуйте интервюто с Калина Маджарова от Държавен архив Стара Загора. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Близо 2 000 старозагорци имат имен ден в Деня на Света Петка Българска

Близо 2 хиляди старозагорци празнуват имен ден на 14 октомври - Денят на Света Петка Българска, закрилница на дома и семейството.  Най-внушителен  - 1161,  е броят на дамите с името Пенка.    Мъжкото име Петко се носи от 708 представители на..

публикувано на 11.10.24 в 17:29

Майстори на обредни погачи мерят сили в надпревара в село Бузовград

Четири казанлъшки села честват своя празник в Деня на Света Петка Българка. В село Бузовград празникът започва още  от днес,  съобщи секретарят на Народно читалище "Любен Каравелов",  Полина Стойнова.   Най-атрактивното събитие в програмата е..

публикувано на 11.10.24 в 12:56

Голям облак от плазма се приближава към Земята

Днес ще има много силни геомагнитни бури от степен G4. За това предупреждава Центърът за прогнозиране на космическото време към Националната агенция за океански и атмосферни изследвания (NOAA). Мощно слънчево изригване вечерта на 8 октомври е причината..

публикувано на 11.10.24 в 08:05

Цветан Ангелов от група "Канела" за новата песен „Красота“ и още за музиката и влиянието и в политиката

Група „Канела“ представи новата си песен, която се казва „Красота“ и е по стихове на старозагорският поет Веселин Ханчев. Не за пръв път групата се обръща към класическа поезия за текст на песните си. Новият им сингъл „Красота“ е по стихове на Веселин..

публикувано на 09.10.24 в 16:03

Започна проект за устойчиво управление на природните ресурси в Национален парк „Централен Балкан“

Проект на Дирекция Национален парк „Централен Балкан“ е сред петте избрани от ЮНЕСКО за Европа и Северна Америка за устойчиво развитие през 2024 г. Той се фокусира върху проучване на горските екосистеми в планинските водосбори и цели да предложи..

публикувано на 08.10.24 в 14:30
Снимката е илюстративна

Над 30 000 пътуват споделено между София и Стара Загора

Групата за споделено пътуване започва с около 20 души, но днес надхвърля 30 000 потребители, съобщи създателят й Николай Демирев в ефира на Радио Стара Загора. През 2017 г.  той разработва мобилно приложение, което цели да реши проблемите с..

публикувано на 07.10.24 в 14:50

Пекарни работят с квас на повече от 70 години

Хлябът с квас става все по-популярен като здравословен избор за насъщния в България. Векове наред това е бил основният хляб на трапезата, а днес е предпочитан, заради естествената ферментация, която го прави по-лесен за храносмилане и богат на..

публикувано на 07.10.24 в 14:35

50 години ветеринарна медицина в Стара Загора

Тази година се отбелязва половинвековен юбилей от създаването на висшето образование в Стара Загора, като градът за първи път посреща студенти по ветеринарна медицина през далечната 1974 г. Професор Иван Борисов, един от първите възпитаници на..

публикувано на 08.10.24 в 10:00

Вреден ли е гел лакът?

Гел лакът е предпочитан заради своята дълготрайност и удобство. Издържа върху ноктите между 14 и 20 дни, ако е направен правилно, това каза Таня Паунова - обучител по маникюр и педикюр. „Препоръчително е гел лакът да се подменя на всеки 14 до..

публикувано на 07.10.24 в 10:40

Четник от Казанлък погребал воеводата Хаджи Димитър

    Кольо Мартинов от Казанлък е един от хилядите българи, които емигрирали във Влашко и се включва в дейността на революционните дейци при организирането на двете легии и съставянето на чети, с  които да се освободи Отечеството. Но като много..

публикувано на 04.10.24 в 17:38