Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как Космосът слезе в Центъра на Вселената - Стара Загора

Спътник -близнак на летателен апарат в орбита монтираха във фоайето на Общината

Летателният апарат тежи около половин тон и е идентичен с изстреляния в Космоса преди 40 години спътник "Интеркосмос България -1300"

Чували ли сте за програмата "Интеркосмос България - 1300"  – преди 40 години по тази програма България изстрелва в орбита  свой спътник. В огромното цилиндрично тяло, което тежи около половин тон, били монтирани 11 български научни уреда, голяма част от които са  направени от  старозагорски фирми.


 Наред с космическия апарат, изстрелян в орбита, били създадени още няколко негови близнака, в случай че нещо се обърка.

Единият от тях от днес може да бъде видян не на снимка или по телевизията, а на живо -  във фоайето на  Община Стара Загора.  Той е напълно реставриран благодарение на старозагорската фирма "Хранинвест", която връща стария блясък на апарата. 

Днес огромното цилиндрично тяло бе докарано с камион до центъра на Стара Загора. 


Оттам то бе разтоварено с кран, и чрез платформа на колички пренесено във фоайето на Общината. Монтирането на спътника във фоайето на Бялата сграда бе дело на работници и служители от от фирма "Прогрес". 




Самият спътник се състои от основно тяло и крила – фотоволтаици.

В Космоса чрез тях апаратът си осигурява енергия. Спътникът,  монтиран във фоайето на Община Стара Загора също ще използва произведената от слънчевите батерии енергия, но  малко по-късно. Когато бъде преместен на постоянно място – защото това е идеята на проект, зад който стои Граждански клуб "Липа" в Стара Загора.  

"Не сме сами" – обяснява Славин Янакиев, член на формацията и мениджър на една от големите фирми в областта на машиностроенето в Старозагорско и част от Граждански клуб "Липа".  

Проектът, който планира космическият апарат да бъде изложен в специален монумент в парк "Артилерийски", среща подкрепата на местната управа, фирми, граждани, Националната астрономическа обсерватория. Той се реализира с партньорството на Института за космически изследвания и технологии при българската академия на науките.

Проектът е разработен от архитектите Пламена и Цветелина Гогошеви, внучки на проф. Митко Гогошев - ръководител на Базовата обсерватория към Централната лаборатория за космически изследвания на Българската  академия на науките в Стара Загора, която изиграва  решаваща роля за реализирането на програмата "Интеркосмос България – 1300".  

"Монументът ще бъде символ на космическата слава и надяваме се на космическото бъдеще на Стара Загора.
Очаква се той да стане водеща туристическа атракция на нашия град – Център на Вселената”, каза още Славин Янакиев. А репортажа от монтажа на спътника във фоайето на Община Стара Загора, можете да чуете тук: 

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Да вкусим България през храната, традициите и ритуалите

България, като страна с много древна история, е характерна с кулинарното разнообразие на своите региони. Затова тук кулинарният туризъм дава много възможности, каза за Радио Стара Загора Екатерина Терзиева – Атанасова – лицензиран гид, организатор на..

публикувано на 21.07.24 в 15:52
Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора

Археологическото лято може да продължи до зимата

"Археологическо лято" 2024 в Стара Загора може да продължи до зимата , прогнозира Петър Калчев - директор на РИМ Стара Загора. Богата е инвестиционна програма на общината. Изгражда се разширение на Второ основно училище, ще се изгражда Зала за бадминтон до..

публикувано на 17.07.24 в 13:45

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

    Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Левски е дошъл да просвети българската нация

На 18-ти юли в цялата страна с цветя и венци  почитаме рождението на най- величавата и светла личност в нашата история Апостола на свободата. Тази година се навършват 187 години от раждането на  Васил Иванов Кунчев, Левски. "Левски е дошъл да..

публикувано на 18.07.24 в 07:50

Геометрията в Долината на тракийските царе покори Азия в състезанието WMI Mini Math Creative Competition

Радослав Балкански е победител в WMI Mini Math Creative Competition в Куала Лумпур  В столицата на Малайзия Куала Лумпур се проведе награждаването на победителите в състезанията World Mathematics Invitational и WMI Mini Math Creative..

публикувано на 16.07.24 в 16:00

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

     Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Как младите хора да управляват времето си

"Как да ми стига времето?" - въпрос, който вълнува малки и големи, и чиито отговор никога не е еднозначен. Колкото хора, толкова различни методи за подобно намерение, но има и златни правила, които могат да помогнат. Някои от тях младежки работници..

публикувано на 14.07.24 в 11:02

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45