Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Захариева от "Деца на борда":

"Зимното яке и обезопасителният колан в колата не са съвместими!"

Според новия доклад на Европейския съвет за транспортна безопасност (ETSC), който е част от „Индекс за ефективност на пътната безопасност“, 6 000 деца са загинали по пътищата на ЕС за 10 години. При почти половината от тези случаи става дума за деца, пътуващи в автомобили.

От доклада става ясно, че между отделните държави има големи разлики по отношение на безопасността на децата на пътя. Докато в някои части на Европа броят на смъртните случаи сред деца по пътищата е сведен до нула, България традиционно е на челните места по смъртност и травматизъм. У нас само през 2021 г. при ПТП са загинали 48 деца, от които 36 са били в ролята на пътници. Други 544 са ранени. ETSC отправя множество препоръки към националните правителства и ЕС, като част от тези, които касаят децата като пътници, са за:

* налагане на столчетата с ползване обратно на движението като задължителни възможно най-дълго, за предпочитане до навършване на 4-годишна възраст;

* столчета за кола да подлежат на намалени ставки на ДДС, за да бъдат по-достъпни;

* насърчаване на таксиметровите компании да оборудват колите си със столчета за кола.

Организацията "Деца на борда" впрягат сили, енергия и възможност да се борят тези неща да се случат и в България, защото споделят вярването на изпълнителния директор на ETSC, че "загубата на дете в пътен инцидент е трагедия, която никое семейство не бива да преживява" и защото всяко дете трябва да има правото да расте в безопасна среда!

Чуйте в звуковия файл повече за "Деца на борда", съвети и препоръки за безопасност от Милена Захариева:

През зимата все по-често се налага да се движим по тъмно. Като пешеходец нямаме гаранция колко наблюдателни са шофьорите във всеки един момент, нито колко добре виждат в тъмното. Без рефлектор се виждаме само на разстояние от 25-30 метра, докато с рефлектор сме видими на разстояние от 140 метра, когато автомобилът е с включени къси светлини. Преобразувано в секунди, шофьорът има 10 вместо 2 секунди за реакция, а това може да е разликата между живота и смъртта.

Повечето инциденти се случват в градовете, когато пешеходци пресичат улицата. Светлината от други автомобили, витрини и други източници на светлина се конкурират за вниманието на шофьорите и могат да затруднят виждането на облечени в тъмно пешеходци без рефлектор.

Съвет и към шофьорите - последното нещо, което искате, е да блъснете пешеходец, защото не виждате много добре. Ето защо е добре да намалите скоростта, особено преди пешеходни пътеки, около училища и детски градини, когато е тъмно и видимостта е лоша, и разбира се - да се фокусирате върху трафика, а не върху мобилния си телефон или другаде. 

Чуйте повече по темата в прикачения звуков файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фотографът на черния щъркел от Павел баня

Диян Ненов е любител фотограф, който може да бъде наречен „Фотографът на черния щъркел у нас“. Преди няколко години баща му изпълнил мечтата му да има хубав фотоапарат. Една от първите снимки, която направил, била на водна чапла, която го очаровала и..

публикувано на 24.07.24 в 15:19

„Японски дух“ гостува в Стара Загора

На 2 август от 18.00 часа в Школата за изобразителни изкуства при НЧ „Родина-1860“ в Стара Загора ще бъде открита изложба „Японски дух“ на Юкие Сато. Преди 20 години тя е преподавала изобразително изкуство  в школата по японската програма "Джайка" за..

публикувано на 23.07.24 в 14:51

Да живеят природосъобразно учат децата в еко академия "Зелена Европа"

Десет деца от първи до четвърти клас учат повече за опазването на околната среда и водите, за живот с „нулев отпадък“, за екологията и изкуството. Това се случва на лятната еко академия „Зелена Европа“ в едноименния еко център в казанлъшкото село..

публикувано на 23.07.24 в 09:56

Ирена Златева: Респект към пожарникарите, слушахме ги и изпълнявахме командите им като доброволци

Клуб за бъдеще -Стара Загора се превърна в синоним на доброволчество. Членовете на клуба взеха активно участие в погасяване на пожара в местността"7-ми километър" край Стара Загора. На място те се сблъскаха с огнената стихия, но освен това и с личните си..

публикувано на 21.07.24 в 16:00

Да вкусим България през храната, традициите и ритуалите

България, като страна с много древна история, е характерна с кулинарното разнообразие на своите региони. Затова тук кулинарният туризъм дава много възможности, каза за Радио Стара Загора Екатерина Терзиева – Атанасова – лицензиран гид, организатор на..

публикувано на 21.07.24 в 15:52
Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора

Археологическото лято може да продължи до зимата

"Археологическо лято" 2024 в Стара Загора може да продължи до зимата , прогнозира Петър Калчев - директор на РИМ Стара Загора. Богата е инвестиционна програма на общината. Изгражда се разширение на Второ основно училище, ще се изгражда Зала за бадминтон до..

публикувано на 17.07.24 в 13:45

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

    Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Левски е дошъл да просвети българската нация

На 18-ти юли в цялата страна с цветя и венци  почитаме рождението на най- величавата и светла личност в нашата история Апостола на свободата. Тази година се навършват 187 години от раждането на  Васил Иванов Кунчев, Левски. "Левски е дошъл да..

публикувано на 18.07.24 в 07:50

Геометрията в Долината на тракийските царе покори Азия в състезанието WMI Mini Math Creative Competition

Радослав Балкански е победител в WMI Mini Math Creative Competition в Куала Лумпур  В столицата на Малайзия Куала Лумпур се проведе награждаването на победителите в състезанията World Mathematics Invitational и WMI Mini Math Creative..

публикувано на 16.07.24 в 16:00

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

     Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00