Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилна игра учи на български народни хора̀

Фолклорът вече съвсем официално навлиза в модерния свят и с помощта на нова технология заема своето почетно място в ежедневието на съвременния човек.

С иновативна мобилна игра вече можете да учите български народни хора по революционно нов начин, където и да се намирате. Чрез технологията добавена реалност (Augmented reality), вградена в новата безплатна мобилна игра Таратанци (Taratanci), можете да играете български народни хора забавно, лесно и безплатно, без значение къде се намирате по света. Избирате хоро, насочвате телефона към земята и следвате стъпките, които се появяват по пода върху екрана на телефона. Приложението се поддържа от всяко мобилно устройство с операционна система Android. Налично е в Google Play Store за свободно теглене, а ученето и играта на хората също са безплатни.

Създателите на революционното приложение са културната организация“Таратанци”, чиято мисия е да съхранява българския фолклор и да го разпространява в съвремието. Дейността им се концентрира в две направления на фолклора – българските народни танци и българските народни приказки.

През 2014 г. е създаден метод за изобразяване на българските народни хора̀ чрез графични фигури от техните стъпки. Всяко хоро има автентична и напълно уникална визуална форма. До момента по метода  над 130 хора. През изминалото лято екипът на „Таратанци“ са пропътували над 7000 км из всички етнографски области в страната, работейки с местни танцови дейци, за да съберат отпечатъци от стъпките на над 80 български хора̀, с което общата бройка на графичните фигури на хора̀, които са дигитализирали и запазили за поколенията, вече е 130. Усилено продължават да работят за съхраняването на още повече хора̀ от всички фолклорни области на България, вероятно над 500.

Чрез детската образователна програма “Тинтири-минтири” пък предават мъдростта от миналото в съвремието, като създават образователни училищни и семейни проекти за деца, базирани на сюжетите от български народни приказки. Целта е децата да влизат в ролите на различни герои и, преживявайки случките им, да усвоят важни социални и емоционални умения и да започнат да разбират по-добре света и себе си в него.

Фондация "Таратанци" е носител на Европейската награда за културно наследство “Европа Ностра” 2021 г.

Чуйте повече от интервюто на Поли Гънчева с Екатерина Петрова, съосновател на „Таратанци“: 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45

Бяла сова носи надеждата на с. Ловец, че ще спаси православната си църква

Село Ловец е на 20 км от общинския център Стара Загора. Съществуват данни, че живот тук е имало от праисторическо време.   Докато чакам да стане време за срещата ми с кметския наместник  Недялка Янкова на пустия селски площад, вниманието ми..

публикувано на 05.07.24 в 17:14

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25