Паметникът на Свободата се издига на вр. Св. Никола! Върхът е носил това име от незапомнени времена. За няколко поколения той е известен като „връх Шипка“, а за поколенията от 60-те и 70-те години и като „вр. Столетов“.
Каква е историята за неколкоратното му преименуване припомня 93-годишният учител от Казанлък Стойко Стойков. Учителят е син на последния свещеник на църквата „Св. Иван Рилски“ в някогашното село Запалня – Потопената църква в яз. Жребчево.
Името на св. Никола е било сред най-тачените в Розовата долина в средновековието. От най-западната част - от с.Турия и с. Розовец до Шивачево има манастири чийто патрон е светеца: манастира в Мъглиж, между селата Козарево и Конари е имало манастир с това име и върхът над гр. Шипка се казва „Св. Никола“, започва разказа си г-н Стойков.
Как се стига до първата смяна на името на върха? „На 26.10.1951 г. специална комисия в Казанлък взима решение, че по религиозни причини върхът не може да носи това име повече. На 16.11. същата година Народното събрание подкрепя решението на комисията, а на следващия ден е издаден указ за преименуването. На 23-ти ноември 1951 г. е публикувано решението в Държавен вестник. Решението се взима и обнародва за 20 дни и върхът от „Св. Никола“ се преименува на „вр. Столетов“. Името бързо се налага и става популярно“, спомня си учителят.
През 1964 г. при посещението си в България председателят на КПСС и държавен глава на Съветския съюз Леонид Брежнев на 10-ти септември пътува от Стара Загора за Паметника на Свободата. Тогава първият секретар на БКП в Казанлък Петко Влаев решава да организира „спонтанно“ посрещане на съветския ръководител. По улиците са изкарани учениците и работниците от предприятията и кортежът с официалните лица от българска и съветска страна се отправя към трибуната, останала от деветосептемврийската манифестация предния ден. Влаев нарежда на учителя Стойко Стойков да превежда и да разказва на високия гост за българо-съветската дружба и връзките на казанлъшките предприятия със съветските. Неусетно в разказа си г-н Стойков решил да се „изфука“ и споменал, че в името на българо-съветската дружба върхът е именуван като вр. Столетов . Тогава Брежнев попитал : С какво името на един царски генерал, реакционер и крепител на руското самодържавие е по-значимо от името на св. Никола? След този случай върхът започнал по-рядко да се споменава с името „Столетов“. А по повод 100-годишнината от боевете на Шипка, през 1977 г. върхът бил преименуван на вр. Шипка.
„Но така стават два върха с едно и също име – Шипка. Първият – истинският, от габровска страна и този на който е построен Паметника на Свободата. Ние се борим върхът с монумента да си върне името „Св. Никола“! Защото Шипка, независимо, че е по-нисък от св. Никола, си остава първа по себеотрицание, саможертва и родолюбие! Нямаме нужда от лъжа или да се подмазваме някому!“, развълнуван казва Стойко Стойков.
Той припомня, че в началото, когато се взима решението за издигане на паметника на Свободата, изборът от трите върха Шипка, Орлово гнездо и Св. Никола пада върху вр. Орлово гнездо, но поради технически причини заради скалистия релеф, е предпочетен вр. Св. Никола.
В подкрепа на историческата истина г-н Стойков припомня, че комитетът за издигане на Паметника на Свободата от 1922 до 1934 г. се нарича „Инициативен комитет за въздигане на паметник на вр. Св. Никола в Шипченската планина.“
На 26.08.1934 г. когато се открива Паметника, той е осветен от Старозагорския митрополит Павел, в съслужение с епископ Борис, по-късно Неврокопски митрополит, епископ Софроний, сетне Търновски митрополит и един руски архиепископ.
Тогава при водосвета 100-хилядното множество пада на колене и проехтяват 101 топовни изстрела от истинския вр. Шипка, който поздравява своя събрат вр. Св. Никола. Поканата за участие в това тържествено събитие е за участие в освещаването на паметника на вр. Св. Никола., завършва разказа си по спомени и факти Стойко Стойков.
В звуковия файл чуйте разаказа на 93-годишния учител Стойко Стойков.
Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...
Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия. "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..
Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..
В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..
В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..
Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн. Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..
Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..
Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..
Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала". В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..
Продължава приемът на документи за лятна бригада в САЩ по програмата Work and Travel. Аляска е популярно място сред българските студенти с високо заплащане, традиционно между 18-20 долара на час. Напоследък се наблюдава засилен интерес и към щата Юта,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net