Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учителка от Панагюрище подари на старозагорци ушито от нея знаме

4
Снимка: Радио Стара Загора

Учителката Елисавета Георгиева от Панагюрище подари на Стара Загора и старозагорци знаме по повод Националния празник Трети март. 

  Знамето с размери 150 на 90 см е ушито от зелена и червена коприна, извезано със златни сърмени конци и е посветено на героизма и величието на старозагорци, изгорели в пламъците на Руско-турската освободителна война и загиналите за свободата на града и за Освобождението на страната ни през 1877-1878 г.. На лицевата му страна е избродиран  изправен лъв с корона на главата, символ на силата на старозагорци и на българския народ, а в четирите му ъгъла са избродирани златни орнаменти за украса, подсилващи величието на лъва."Върху червения плат, символ на кръвта на загиналите за свободата на майка България е извезан Паметника на Свободата, от двете му страни надписа „Вечна слава“, а над буквите два гълъба, символизиращи свободата, вярата и Бог... вярата, че България ще я има!. Над Паметника грее военния „Кръст за храброст“, орденът с който е наградено Самарското знаме", сподели Елисавета Георгиева.

 Отдолу под вечния символ на България е избродирано четиристишието от безсмъртната ода на Иван Вазов „Опълченците на Шипка“:

„..и днес йощ Балкана щом буря зафаща

помни тоз ден бурен, шуми и препраща

славата му дивна като някой ек

от урва на урва, и от век на век“

 Иван Вазов

„Следвала съм  традициите на Стара Загора – нейните символи зеления фон и лъва. Вдъхнових се по време на пандемията, когато прочетох 8 книги и една от тях бе романа „Шипка“ на Яна Язова. Прочетох и един материал за събитията в Стара Загора през юли 1877 г.“ Развълнувана от съдбата на старозагорци, Елисавета Георгиева  се захваща  с ушиването на знамето, по технологията на бродиране на предшественичката си Райна Попгеоргиева. Свързала се с историците от  Регионалния исторически музей, които й изпратили материали за събитията около Старозагорското въстание и битката за освобождението на Стара Загора.  Посвещава 8 месеца, 1009 часа за изработването на знамето, за да го дари на старозагорци на днешния национален празник Трети март.

Знамето е ушито и извезано със средства на самата Елисавета Георгиева, подобно на съгражданката й - учителката Райна Попгеоргиева.„Знамето го посветих на избитите мирни старозагорци и на загиналите 800 финландци, 3 600 румънци, 63 000 български опълченци и хилядите руски войни за Освобождението на страната ни. За мен другото име на Шипка е Свобода. Това е най-трудното знаме, което съм везала за 18 години“, призна развълнувана след връчването на знамето на кмета на Стара Загора Елисавето Георгиева.

   В звуковия файл чуйте интервюто с Елисавета Георгиева от Панагюрище, дарила знамето на старозагорци. 

62-годишната Елисавета Георгиева е шила и подарявала знамена и на други градове в страната по повод паметни дати и годишнини. За себе си казва, че е "учителка по призвание, горда българка от Панагюрище." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35

Химн на Звънчетата

Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн.  Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..

публикувано на 28.01.25 в 13:18
Васил Русев сред колекцията от радиоприемници.

Васил Русев от Кърджали е най-младият колекционер на радиоапарати в България

Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..

публикувано на 28.01.25 в 11:47

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

     Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..

публикувано на 27.01.25 в 17:27

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора и тази година очаква най-красивите мартенички

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала".  В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..

публикувано на 24.01.25 в 16:35

Наши студенти избират Аляска и Юта за лятна бригада

Продължава приемът на документи за лятна бригада в САЩ по програмата Work and Travel. Аляска е популярно място сред българските студенти с високо заплащане, традиционно между 18-20 долара на час. Напоследък се наблюдава засилен интерес и към щата Юта,..

публикувано на 24.01.25 в 14:50