Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

15% от вродените аномалии при децата засягат бъбреците и уринарния тракт

Снимка: Архив

Днес е Световният ден за борба с бъбречните заболявания. Той се отбелязва всяка година във втория четвъртък на месец март. Очаква се до няколко години хроничните бъбречни заболявания да се превърнат в петата причина за смърт в света, като изпреварят диабета. Основните рискови фактори са високото кръвно налягане, диабет, холестерол, първично бъбречно заболяване и др. 

Според статистиката на СЗО в България честотата на хроничните бъбречни заболявания е 12-13%, което е най-високо сред страните от Европейския съюз.

"При децата основна причина за развитие на хронични бъбречни заболявания са вродените аномалии на бъбреците и уринарния тракт. За съжаление, вродените бъбречни аномалии са на трето място след вродените сърдечни и ортопедични аномалии и се откриват при от 3 до 6 на 1000 живородени деца", посочи в интервю за Радио Стара Загора доц. Емилия Костадинова, специалист нефролог от Клиниката по педиатрия на Университетската болница "Проф. д-р Ст. Киркович" в Стара Загора.    

За да се предотврати късната диагностика на вродените бъбречни заболявания и да се започне навременно наблюдение и лечение, от 10 години в България се провежда задължителен ехографски скрининг за всички бебета на 6-месечна възраст.    

"Много от родителите избягват да дават вода, стремейки се да кърмят децата, но за територията на България, която е в умерения климат, даването на вода е задължително, защото  това може да бъде предпоставка за нефролитиаза / образуване на бъбречни камъни/ още в детска възраст, каквито случаи вече имаме", каза още доц. Костадинова.                  

Защо профилактичните прегледи в най-ранна детска възраст са изключително важни, какви са признаците за бъбречно заболяване и какви са препоръките на лекарите нефролози, чуйте от доц. Емилия Костадинова в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Деменцията тежко уврежда мозъка

Деменцията е състояние, в което човек губи паметта, мисловната си способност и възможностите да се справя с ежедневните си дейности. Терминът „деменция“ обхваща няколко медицински състояния, сред които и болестта на Алцхаймер. Нарушенията,..

публикувано на 03.08.24 в 12:05

Зачестяват случаите на чревни инфекции

Ръст на стомашно-чревните и грипните вируси, които причиняват гадене, повръщане, коремни болки и температура,се наблюдава през лятото, потвърди д-р Десислав Никлев – общопрактикуващ лекар. Той подчерта значението на правилната диагностика и..

публикувано на 02.08.24 в 09:10

Как да отслабнем здравословно!

Програмата "Отслабвай вкусно и здравословно" е базирана на ендокринологичния принцип и концепция за правилното хранене. Следват се препоръките на Световната здравна организация за здравословното хранене и балансираното съотношение -..

публикувано на 27.07.24 в 12:19

В УМБАЛ - Стара Загора възстановиха отрязан крайник на пациент

Лекари от Университетската многопрофилна болница в Стара Загора успяха да възстановят отрязан със сабя крайник на 34-годишен мъж.  О перацията е продължила повече от шест часа .  Пациентът се възстановява, а прогнозата е, че ще може да ходи...

публикувано на 25.07.24 в 13:07

14 доброволци дариха кръв в акцията „Дар за живот и дар за знание“

14 души се включиха в кръводарителската акция под наслов „Дар за живот & Дар за знание“, организирана от СНЦ „Пътуващите книги на Стара Загора“ съвместно с Община Стара Загора, Регионална библиотека „Захарий Княжески“ и Кръвен център Стара..

публикувано на 23.07.24 в 13:02
Норвежката Кая Нурденген представя изследването на мозъка в книгата си „Мозъкът - твоята суперзвезда“

22 юли е Световен ден на мозъка

22 юли е определен от Световната федерация по неврология за Световен ден на мозъка. Целта е да се повиши осведомеността и изследването на мозъчните заболявания, които засягат хора по целия свят. Това е органът, който извършва контрол на всички..

публикувано на 22.07.24 в 11:02

146 първокурсници в Медицински колеж

146 първокурсници държавна поръчка ще започнат новата учебна година в Медицинския колеж на Тракийския университет. На четвърто класиране местата са заети на над 95 %. Това съобщи в здравното предаване на радио Стара Загора „Часът на Хипократ“..

публикувано на 20.07.24 в 12:05

15 % страдат от артроза

15 % от населението на Европа страда от артроза, като заболяването засяга най-често хората над 50-годишна възраст. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ ортопедът д-р Георги Господинов. Артрозата е..

публикувано на 13.07.24 в 12:59

платена публикация
Как да поддържаме здравословното си състояние през лятото с мултивитамини и пробиотици

Лятото е сезон на слънце, пътувания и забавления на открито. Въпреки това, топлото време и промяната в ежедневието могат да поставят предизвикателства пред нашето здраве. Поддържането на доброто здраве през лятото изисква подходящо хранене и грижа за..

публикувано на 11.07.24 в 18:33

Защо киселото мляко не се разваля?

Годността на киселото мляко в миналото е била само 3 дни, а в момента е цели 3 седмици. Този факт има своето научно обяснение. В момента производството се осъществява с много модерни технологии, които изключват наличието на микроорганизми,..

публикувано на 06.07.24 в 13:04