Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден срещу цензурата в интернет

Снимка: Pixabay

12-ти март е Световният ден срещу цензурата в интернет. Той се отбелязва от 2008 г., по предложение на неправителствените организации "Репортери без граници" и "Амнести интърнешънъл". Целта е да се обърне внимание на нарушаването на свободата в мрежата.

„ В България не може да става дума за цензура от страна на държавата, под каквато и да е форма. Цензурата е по-скоро на ниво компании, които управляват сайтовете. Те упражняват цензура върху своите редактори чрез политиката на компанията “,  обясни Александър Ненов – интернет предприемач и писател.

Статистиката сочи, че има 51% ръст на обработените случаи в Центъра за безопасен интернет през последната година. Онлайн тормоза и хейта в социалните мрежи са  съществен риск, с който се сблъскват и деца, и възрастни. Александър Ненов коментира профилът на потребителите, които извършват подобен вид тормоз:

„ Хората с ниска култура, образование и емоционална интелигентност използват интернет анонимно, за да тормозят другите, без да мислят за последиците. В този случай интернет става опасен инструмент – той може да ни дава свобода да се изразяваме, но може да се използва и по негативен начин. „

А дали фалшивите новини, различните видове измами в интернет, кибер тормоза са само подготовка за това, което очаква човечеството в дигитален план?

„Това, за което хората са изключително неподготвени е изкуствения интелект, който набира такава скорост, че в следващите 2-3 години ще може да манипулира мнението на хората чрез видео, чрез изображение, чрез текстове, които са абсолютна неистина, но изглеждат абсолютно автентични. Например в момента се създават видеоклипове с участието на много известни хора, които никога не са участвали в клиповете. Изкуственият интелект симулира техния образ и глас,  и прави неща, които тези хора не биха направили. И все пак, в цялата човешка история ние сме поколението, което е в позиция да има цялото знание на света буквално събрано в джоба.  Ние наистина имаме невероятен ресурс и възможност, въпросът  е всеки един от нас да го осъзнава, и вместо с езика на омразата, да го използва позитивно “ – уточни Ненов.

Какво още каза Александър Ненов за слушателите на Радио Стара Загора по темата с безопасността в интернет – чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора се представя на форум в Лондон, който има за цел да привлече българи обратно в родината

Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...

публикувано на 01.10.24 в 15:02
Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06

Любомир Любенов: Учителството е защитена професия

В предаването „Репортер“ гостува Любомир Любенов - известен учител по математика, бивш директор на РУО към Министерството на образованието в Стара Загора, създател на турнира „Математика без граници“. „Дължим на децата внимание и взаимовръзка...

публикувано на 18.09.24 в 13:28

На старта на учебната година: Съветите на златния учител на България Теодосий Теодосиев

Според преподавателя по физика и един от най-обичаните български учители Теодосий Теодосиев първият учебен ден е една от датите, които българите обичат и отбелязват, а и време, в което всеки може да си спомни своите ученически години.  Неговите учениците..

публикувано на 16.09.24 в 14:57

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата и на шесто при възрастните. Това съобщи проф. Теодора Ханджиева – Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания..

публикувано на 09.09.24 в 14:35

Борислав Григоров : "Лазаровите таксони"

"Терминът „Лазаров ефект” е въведен през 1983 година и според него един таксон, който е приеман известно време за изчезнал, изведнъж отново „възкръсва“. Реално изчезналите видове са липсвали само в представите на учените, но всъщност те никога не са..

публикувано на 05.09.24 в 13:31

Общопрактикуващите лекари все още нямат достъп до електронните здравни досиета на своите пациенти

„Мобилното приложение еЗдраве, което заработи без електронен подпис от началото на месеца е от голяма полза за всеки здравноосигурен български гражданин. Чрез него всеки би могъл да има достъп до своето здравно досие и да прави контрол  на..

публикувано на 03.09.24 в 15:25

Д-р Иван Добринов: Напитка за смъркане звучи безсмислено, ритуалът имитира употреба на други вещества

Сериозни рискове за здравето крие смъркането на субстанции през носа. Обявяване на енергийната напитка за смъркане звучи несъвместимо. Напитката се приема през устата. Самият ритуал с приема имитира употреба на други опасни сериозни наркотици, а..

публикувано на 30.08.24 в 11:04
Минчо Николов

Инфлуенсърите лесно повлияват на подрастващите

Лесно инфлуенсърите и хората с обществено положение повлияват на подрастващите. Лошо е обаче, когато го правят с негативен ефект. В случая с енергийната напитка на прах проблемите са два – че точно този човек я рекламира и че тя е легална. Това..

публикувано на 29.08.24 в 16:13