Oнлайн форматът на най-големия образователен форум в Югоизточна Европа - изложение "Световно образование", ще се проведе днес от 11:00 до 16:00 часа. Участието е безплатно и изисква само предварителна регистрация тук. В рамките на събитието ще бъде представена най-актуалната информация за средното и висше образование зад граница, възможности за стипендии и финансова помощ. Предвидени са тематични презентации и персонални консултации с опитни експерти, съобщи Николай Христанов от организаторите.
Пролетното издание на форума ще се проведе в София на 25 март, а в следващите дни изложението ще гостува традиционно в Пловдив - 26 март, Бургас - 27 март и Варна - 28 март. Над 45 образователни институции от Нидерландия, Германия, Белгия, САЩ, Испания, Франция, Швейцария, Унгария, Великобритания, Ирландия, Гърция и България са заявили участие.
Ръст от 11,6 на сто в разгара на настоящата кандидатстудентска кампания за чужбина отчитат от проект "Световно образование". Продължава и тенденцията младежите да предпочитат кандидатстване паралелно в 2 или повече държави, като към момента 16.5% са избрали университети в 2 или повече дестинации (спрямо 15% миналата година). Най-често срещаните комбинации са Нидерландия с Великобритания или Нидерландия с Белгия. Сред най-желаните специалности присъства нов фаворит - точните науки. На първо място по интерес все още е „Бизнес и мениджмънт“ (31%), следвана от „Математика/физика/астрономия“ (30%) и „Компютърни науки“ (26%).
Нидерландия продължава да бъде №1 в интереса на българските кандидат-студенти (59%). Тя привлича кандидати със своите 5 университета в топ 100 в света със специалностите икономика и международен бизнес; с компютърни науки и инженерство в техническите университети в Айндховен и Делфт, както и многообразието от специалности в областта софтуерно инженерство, което може да се комбинира с бизнес, с изкуствен интелект, с киберсигурност и с гейм дизайн. Политика и международни отношения е също сред търсените области на обучение, в които традиционно силни са университети като Маастрихт, Лайден, Хага, Грьонинген. Таксата за следване в Нидерландия за 2023 г. е 2314 евро на година, като и за тази година остава политиката първокурсниците в бакалавърски програми да плащат наполовина – 1157 евро годишно. Максималната финансова помощ, която може да получава един студент е 430 евро месечно, ако отговаря на условията.
На второ място по интерес е Германия (46%). Най-търсените университети там са Техническият университет в Мюнхен (TU Munchen), Университетът по приложни науки в Райн-Ваал (Rhein-Waal University of Applied Sciences), Институтът по технологии в Карлсруе (Karlsruhe Institute of Technology), Университетът в Манхайм (Mannheim University), Мюнхенски университет Лудвиг-Максимилиан (Ludwig Maximilian University of Munich). Предпочитаните специалности в Германия са икономика и бизнес, информатика, електроника и електроинженeрство и медицина.
И тази година във форума ще вземе участие DAAD - най-голямата немска организация за финансиране на международен обмен на студенти и учени, която ще предоставя информация за обучението в програми на немски език, университети и класации на учебни заведения, настаняване и други полезни и практични съвети за академичния и културен живот в Германия.
На трето място се нарежда Австрия (42%). Интересът на кандидатите е насочен предимно към университети в по-големите градове – Виена и Грац. Преобладаващите специалности са бизнес и икономика, управление на туризма и хотелиерство във Webster University, Икономическия университет и Университета Модул във Виена, както и компютърни науки и инженерство в Техническия университет в Грац.
Великобритания отново е на четвърто място, но за първи път след Брекзит кандидатурите от България бележат ръст от 7%. Водещи сред желанията на кандидатите са университетите в Лондон, сред които King’s College London, University College London (UCL), University of Westminster, University of Greenwich, Royal Holloway, University of London. И тази година, след успешно преминати интервюта и тестове, се очаква от есента да стартират своето обучение бъдещи български студенти в Университета в Оксфорд. За предстоящата академична 2023-2024 г. такса от 9250 паунда на година запазват University of Portsmouth, Brunel University, Coventry University, University of Sunderland. Специалностите биомедицина, архитектура, право, актьорско майсторство и филмово и телевизионно изкуство са сред програмите, които са уникални за Албиона и с по-ограничен и специфичен прием в други държави в Европа. Великобритания продължава да е безспорен фаворит на континента и по отношение на качеството на висшето образование по икономика, бизнес и финанси, инженерни науки, компютърни науки и софтуерно инженерство, медицина.
С малка разлика след Великобритания на пето място се нарежда Италия (32%). Страната обаче е абсолютен рекордьор по ръст на заявките – 140 % или почти 2,5 пъти в сравнение с предходната година. Причина са достъпните такси в държавните университети, възможностите за финансиране в някои от най-реномираните академии по изкуства и университети, както и предлаганите програми на английски език в някои от най-търсените области като икономика, компютърни науки, комуникации и дизайн. Предпочитаните университети са Bocconi University, Università Cattolica del Sacro Cuore, както и академиите Istituto Europeo di Design, NABA и Istituto Marangoni. Крайните срокове за Италия са различни, като повечето университети имат различни кръгове на кандидатстване. Най-ранните започват от септември и приключват до май.
Интересът към Дания рязко намалява, след като държавата ограничи приема в бакалавърски и магистърски програми на английски. През последните години се наблюдава засилен интерес и към висшето образование в Белгия заради достъпната такса от 1092 евро на година и възможността за избор на университети с практическа и академична насоченост.
За първи път ще бъдат представени 5 университета от САЩ – Arizona State University, University of Connecticut, Pace University, Simmons University и Northwest Missouri State University. Освен програми в над 100 направления, университетите предлагат и финансиране на обучението под формата на академични стипендии, които започват от $1000 и могат да достигнат до $30 000.
Министерство на здравеопазването одобри искането на Община Стара Загора за още две щатни длъжности за здравни медиатори, с което броят им ще стане общо трима. По този повод от 11 февруари до 11 март местната власт е обявила конкурс за попълване на..
Републиканските пътища в Хасковска област са проходими при зимни условия, съобщи областният управител Стефка Здравкова. Снежната покривка в региона до 5 см. Най-дебела е е тя по високите части на региона. 33 машини са ангажирани за почистване на..
От днес броят на полицейските патрули в централната градска част на Димитровград ще бъде увеличен. Мярката е договорена след среща на кмета Иво Димов с ръководството на МВР. Поводът е инцидентът от 14 февруари, когато мъж преби с метална тръба..
Всички пътища на територията на община Стара Загора са проходими при зимни условия. Това обяви зам.-кметът на Община Стара Загора Радостин Танев. Той уточни, че е създадена организация за почистване и поддържане на пътната мрежа. 4 машини са ангажирани на..
Проходът „Шипка“ е проходим при зимни условия. Снежната покривка достига до 40 см. Шест машини обработват прохода от южната страна. Това съобщи за Радио Стара Загора Йонко Иванов от почистващата фирма, ангажирана с поддържането на пътищата в областта...
Продължава снеговалежът в Ямболска област, за която и днес е обявен жълт код. Всички републикански пътища на територията на областта са проходими при зимни условия, към момента няма информация за населени места без ток, съобщи директорът на областното..
До 50 метра е намалена видимостта на проход "Шипка" и на Прохода на Републиката заради снегонавявания. Това съобщи за Радио Стара Загора дежурният в Областно пътно управление Иван Иванов. Там снеговалежите са силни, пътните настилки са заснежени и..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква..
Планинските пътища в Сливенска област са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна мрежа. Затворен за зимата е общинския път Сливен – Селището – връх „Българка". Общо 15..
Безпроблемно, към момента, се извършва движението на територията на Ямболска област, няма населени места без ток и вода. Очаква се ситуацията да се усложни в късните вечерни часове и през нощта. Всички пътища от републиканската мрежа в Ямболска..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net