Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите

Кой е човекът, продължил делото на арх. Лубор Байер

През 2023-та година отбелязваме 145 години от създаването на Плана за възстановяване на Стара Загора от чешкия архитект Лубор Байер. Този план се приема за началото на модерното градоустройство у нас. 

А знаете ли че, че един от хората, силно свързан с модерния облик на Стара Загора и с продължаването на започнатото от чешкия архитект, е старозагорец? Неговото име е Никола Каишев, а това е човекът, взел активно участие във възстановяването  на града след опожаряването му по време на  Освободителната война.  

"Лубор Байер прави плана, спомага за изграждането на две гимназии и напуска Стара Загора. А инженер Каишев е този, който всъщност продължава делото му", разказва Райна Антонова старши уредник отдел Нова история в Регионалния исторически музей. 

Никола Каишев е роден на 15 февруари, 1863 година. Освен Класическата  гимназия в София, той  завършва една от престижните инженерни школи в Европа – инженерната школа  по пътно строителство към Държавния университет в Санкт Петербург. В навечерието на Сръбско-българската война  Каишев се завръща в Родината и се включва в нея. Отличен е с орден за храброст. 

"През 1866-та година постъпва на служба в Техническия участък на Окръжната архитектурна служба в Стара Загора. Под негов надзор се изграждат по-голяма част от обществените и частни сгради в града след Освобождението", разказва Райна Антонова. 

Инженер Каишев  е  човекът, прозрял жизненоважното значение на добрите, сигурни и удобни пътни артерии, свързващи града с околността. Като специалист по пътно строителство проектира общински пътища, свързващи града с околни населени места, мостове, водоскоци.  

В Регионалния исторически музей в Стара Загора пазят част от архива на инженера, допринесъл толкова много за  съвременния облик на  Стара Загора.  Днес скромен паметен знак в парк "Тракия" напомня за инж. Никола Каишев. А избора на мястото за поставянето му не е случаен - запазените документи  свързват Никола Каишев с  Тракийското дружество. На което той става председател през 1896-та година и остава почетен председател до края на живота си.  Никола Каишев е  и сред най-активните съратници и помагачи за Илинденско - Преображенското въстание. 

Той доживява до дълбока старост.  Заради заслугите си към Стара Загора през 2000 година посмъртно удостоен със званието почетен гражданин. А в сърцата на хилядите  тракийци той остава завинаги. С помощта, която им е оказал. За да намерят те у нас сигурност и подслон, за да  стане Стара Загора вторият им дом, а България – втората им родина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Започват 52-те литературни дни „Южна пролет“ в Хасково

С изложба, посветена на 145 години от рождението на Александър Паскалев започнаха Литературни дни „Южна пролет“. Експозицията е посветена и на 20 години от учредяването на наградата „Александър Паскалев“. Община Хасково връчва всяка година високото..

публикувано на 24.04.24 в 11:34

Илюстрациите в детските книги

"По дрехите посрещат, по ума изпращат" е казал мъдрият ни народ, но в контекста на най-книжният месец от годината, април, ще си позволя да интерпретирам с " По корицата посрещат, по съдържанието изпращат". А корицата, обикновено е украсена с илюстрация,..

публикувано на 23.04.24 в 16:30

Изложба в Чирпан събира снимки на абитуриенти от 70-те до 90-те години

Община Чирпан организира изложба със снимки на абитуриенти от 70-те, 80-те и 90-те години. До 10 май си събират всеки желаещ може да предостави фотографии, запечатали уникални моменти на някогашните зрелостници. Изложбата ще бъде открита на 24..

публикувано на 22.04.24 в 13:17

Старозагорка е ушила знамето на Клисура в Априлското въстание

Стара Загора може да се гордее с много имена, посветили себе си на Отечеството – дали живота си за свободата и подчинили дейността си на просперитета ни като народ. Днес, много от тези имена са забравени или останали незаслужено неизвестни за днешните..

публикувано на 20.04.24 в 08:00

Млади радиолюбители разработиха проект за независимо електрозахранване на комуникациите при бедствия и аварии

В Световния ден на радиолюбителя - 18.04, ще ви срещнем с инж. Георги Воденичаров, преподавател в Професионалната гимназия по електротехника и технологии "Г.С. Раковски" в Стара Загора  и Мариян Вълчанов, ученик от 11 клас. Инж...

публикувано на 18.04.24 в 09:35

80 години от "Черния Великден"

На днешния 17 април се навършват точно 80 години от най-жестоката бомбардировка над София по време на Втората Световна война.  На 17 април 1944 година,  по обед,  350 американски бомбардировачи, придружавани от изтребители „Тъндорболт“ и „Мустанг“,..

публикувано на 17.04.24 в 07:05

Чирпанлия представлява старозагорци при изработването на Търновската конституция

  В Деня на Българската конституция ще си припомним за един от онези избраници, които имат честта да представляват своя край и съграждани при изработването на основния закон за дейност на възродената българска държава след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 16.04.24 в 07:55

Деца помагат на деца

Деца помагат на деца – едва ли това е изненада за родителите, които възпитават добродетелност и емпатия у своите наследници. Извън семейството, фондация „Благотворител“ дава възможност на ученици от цялата страна да представят идея за..

публикувано на 14.04.24 в 11:45

Щъркели гостуват в градината на фотографа Александър Иванов

Александър Иванов един от най-разпознаваемите български фотографи . Художникът на светлината от години снима България от птичи поглед. Хиляди са кадрите му направени от мотоделтапланер и парапланер, намерили място в албумите му. След нашествието на..

публикувано на 10.04.24 в 12:13

Международен ден на безопасната игла

10 април е Международен ден на...безопасната игла. Днес се навършват 175 години от патентоването й. Заслугата е на американеца Уолтър Хънт . Патентът на парчето огъната медна тел с обезопасяващ накрайник първоначално е наречена  "карфица за дрехи"...

публикувано на 10.04.24 в 11:30