Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Да стигнеш до фронта само на 10 години - историята на най-малкия доброволец

Малка паметна плоча в село Змейово напомня, че тъкмо китното селце е родното място на най-малкият доброволец  в състава на Българската армия. Но, според някои изследователи - и в света.  

Кой е той? И каква е неговата история - разказваме в истории под Липите

Годината е 1905. Тогава в семейството на Александър Костов от село Змейово се ражда син. Кръщават го Никола. Когато избухва Първата световна война, Никола е само на десет години. Баща му е мобилизиран и заедно с 56-те резервистки полк мъжете поемат поемат към македонския фронт. Но се оказва, че с тях във влака успява да се качи още един десетгодишен пътник – синът на Александър Никола.  Момчето успява да се скрие толкова добре, че го откриват, едва когато влакът  вече е стигнал фронта.  

На първа линия на военните събития, на малкия Никола са повечери санитарни отговорности, но и не само – защото бил много подвижен и бързо подвижен,  на Никола поверили и отговорната мисия да разнася муниции до окопите на войниците. 

Цели две години прекарва на фронтовата линия малкият доброволец. А вестта за момчето, което не се бои от свистенето на куршумите,  стига и до Цар Фердинанд. Със специална царска заповед Никола е върнат обратно в родния край. За да започне да учи в казанлъшкото педагогическо училище на държавни разноски. 

Никола Костов завършва педагогическото училище. Завръща се в родното Змейово и преподава в местното училище. Доживява до дълбока старост, уважаван от местните хора. А снимка на дете с униформа, която се пази в Регионалния исторически муцей в Стара Загора и до днес разказва историята на малкия доброволец. В родното му Змейово по предложение на кмета Стоян Трифонов вече има улица на името на Никола Костов



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Радост Овагимян, психолог: Започнете новата година не с нереалистични планове и обещания, а се фокусирайте върху момента

Нова година, ново Аз!, мислим си ние, правейки списък с нови начинания и обещания. Някои от най-популярните новогодишни обещания са тези, свързани с физическа активност. Фитнес залите и клубовете за групови тренировки са претъпкани през януари, но..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите на 2024 г.

За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г.  Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..

публикувано на 06.01.25 в 14:03

Стойчо Стойчев: Станахме свидетели на чудо в природозащитата

През изминалата година станахме свидетели на  завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..

публикувано на 05.01.25 в 17:55

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Намерен е трети екземпляр на календара на Христо Ботев с лика и баладата за Хаджи Димитър

    В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..

публикувано на 06.01.25 в 07:10

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03

Историята на Ахмед - между два свята

Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Пътят на какаото: от Югоизточна Азия до предизвикателството за бутиков бизнес в България

Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..

публикувано на 30.12.24 в 11:54

Три дни и три нощи се приготвят ястията за Нова Година в Япония

Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора  Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..

публикувано на 30.12.24 в 10:00