Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човек е щастлив, когато се чувства потребен

3
Антоанета Пеева - Христова
Снимка: Мила Маринова
Съратник на д-р Георги Кисьов. Така лаконично е представен д-р Васил Пеев в една публикация. Друга, от 12 февруари 2011 година, дописва "човек, отдал живота си на медицината и в частност борбата на лекар, достигнал завидни резултати в лечението на алкохолната болест, останал пръв във все така модерната тема на днешното поколение - алкохолизма. 


Името на д-р Васил Пеев не е познато на широката аудитория. Мнозина са психиатрите, които използват неговите методи на лечение, но малцина знаят кой ги е въвел за първи път.

В предаването "Моята неделя", броени дни след отбелязването на 100 годишнината от рождението на д-р Пеев, гостува неговата дъщеря Антоанета Пеева - Христова. С нейна помощ разлистихме страниците на паметта за да разкажем историята на един необикновен живот, достоен за литературно повествование и филмова екранизация.

"Нерадостно е детството на баща ми. Той е третото дете в семейството. Баба ми Яна почти сама отглежда децата си, въпреки че има съпруг до нея. Още 13 годишен, неукрепнал физически, татко е принуден да прекъсне обучението си и започне работа в каменна кариера. С припечелените пари подпомагал издръжката на семейството. Две години баща му прибирал всеки трудно спечелен лев. Вуйчото, чиято собственост била кариерата, заделя част от надниците му настрана, за да подпомогне образованието му. След един як пердах, че парите намаляват, баща ми избягва от дома си и заминава за Елхово, където продължава обучението си. Завършва гимназия в Ямбол. Отбиването на военната му служба съвпада с втората фаза на Втората световна война."

След години, ровейки се в документацията на баща си, Антоанета Пеева открива дневника му. Там старателно, с химически молив, дата по дата, са записани преживелиците му по време на сраженията. 

След края на войната Васил Пеев учителства една година. Съдбата го среща с бъдещата му съпруга. Тя е любовта на живота му и тихата спътница до него. Липсата на средства за препитание го кара да предприеме пътуване до Чехия. Заминава като черноработник. След двегодишно пребиваване в чужда страна, заедно с приятеля си Дочо, подава документи за следване, но вместо архитектура, каквото е желанието му, е принуден да учи медицина. В Прага попадат на квартира при жена изгубила съпруг и двамата си сина във войната. По-късно д-р Пеев разбира, че тя е тази, която няколко дни след прибирането на наема им изпраща парите, със запис. Така в чужбина двамата студенти, отличници на випуска, могат да поемат глътка въздух от вечното безпаричие, което не веднъж ги кара да горят страници от учебниците си, за да стоплят премръзналите си от студ ръце... 

В прикачения звуков файл може да научите как продължава историята на д-р Васил Пеев, психиатърът, основал сектора за лечение на алкохолно и наркотично зависими пациенти в най-голямата Държавна психиатрична болница у нас, "Д-р Георги Кисьов" в Раднево, какви са въведените от него методи за лечение, изпреварили времето си, и какви са създадените модели за психосоциална рехабилитация.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Академик Васил Николов: България още няма стратегия за археологическото наследство

Среща разговор на тема „За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години“ ще се проведе от 18 ч. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. На събитието ще присъства академик Васил Николов, който..

публикувано на 21.02.25 в 15:29

Борислав Григоров: "Резерват „Калиакра“ и най-типичните ни степни тревни съобщества"

"Резерват „Калиакра“ е сред първите защитени територии у нас. Идеята за създаването му идва от желанието за опазване на местообитанията на тюлена монах (срещан тук до 80-те години на миналия век), морските екосистеми, степната растителност и..

публикувано на 21.02.25 в 09:32
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Няма драма с бюджета

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно..

публикувано на 19.02.25 в 14:02

BESCO обмисля регионална структура и подкрепа за стартиращи бизнеси в Стара Загора

Стара Загора е във фокуса Българската предприемаческа асоциация (BESCO),  консолидираща над 800 компании, основно в София. Неправителствената организация, която свързва стартъпи, инвеститори, изпълнителната власт, институции и други заинтересовани..

публикувано на 18.02.25 в 10:44

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19