Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космическата одисея на България продължава тихо

4
доц. д-р Алексей Стоев
Снимка: Емил Енчев

В Русия днес честват Деня на космонавтиката, Европа отбелязва Международния ден на първия полет на човек в Космоса, а по света, повече от две десетилетия,12 април минава под мотото "Нощ на Юрий /Гагарин/ с инициативи адресирани към повишаване на обществения интерес към космическите изследвания.  

Времето тихомълком налага разделителни линии. Събитията получават "нужната" политическа редакция, но никой не е в състояние да изтрие паметната дата 12 април 1961 година от историята на човечествотов нея Юрий Алексеевич Гагарин, един неизвестен военен пилот със скромен произход, но харизматично излъчване, с космическият кораб Восток-1, с Ракета носител Р-7 прави обиколка около Земята. Тя е с продължителност 108 минути. Новината мълниеносно обикаля целия свят.

Ето и думите от радиовръзката, които си разменят космонавтът Юрий Гагарин и главният инструктор Сергей Корольов.

За цял свят Гагарин е човекът, чиято усмивка е способна да „освети тъмнината на Студената война“, той е космонавтът превърнал се в най-добрият посланик на Съветския съюз, а главният конструктор Сергей Корольов, една от най-вдъхновяващите личности в ракетното дело, изпраща в Космоса първото куче, първият екип от двама космонавти, първата жена, направлява първата разходка в Космоса, създава първият съветски шпионски и комуникационен сателит, построява могъщи ракетни носители и полита с космически кораб към Луната, Венера и Марс – и всичко това с минимален бюджет. Постижението, което бележи Корольов (и Гагарин) със знака на величието, е изстрелването на първия човек в Космоса.


От дълбока древност небесните светила и природни явления удивляват хората и раждат истории.

Според ЮНЕСКО бронзов диск на повече от 3600 години е най-старото изображение на космическите обекти и явления. Той е открит случайно от иманяри в планински район на около 200 километра от Берлин. Върху диска, с диаметър 32 сантиметра, със злато е изобразена небесна карта, на която ясно се отличават Слънцето, Луната и Плеядите. Според учените реликвата от бронзовата епоха е дело на европейска цивилизация, съществувала преди келтите.

В предаването "60 минути повече" археоастрономът доц.д-р Алексей Стоев, директор на НАОП "Юрий Гагарин" уточни, че тя не е най-древната карта, но е една от древните и подчерта: "на територията на България ние сме открили нещо много по-съвършено от това човек да изобразява небето, като художествена творба. Ние сме намерили две находища, едното е в пещера Магура, другото е в комплекс от пещери край село Байлово, календарни фризове, които са правени по-рано." 

В прикачения звуков файл ще намерите отговор кога, според доц. Стоев, ще бъде изпълнено едно старо и позабравено решение, на общинските съветници, на подходящо място да бъде поставена паметна плоча или знак за посещението на Гагарин в Стара Загорадокога ще продължи незапочналата реконструкция на обсерваторията, където ще бъде поместен по-голям купол и проектор за планетариума, и какво спъва изграждането на монумента "Интеркосмос България -1300" в парк "Артилерийски". 

В "60 минути повече" припомнихме, че наши учени създадоха първата космическа оранжерия, че след Русия и САЩ, страната ни е третата,  която произвежда храна за космическите екипажи, че през 1979 година Георги Иванов ни нареди на 6-то място в света, сред държавите изпратили космонавт, а с изстрелването на първия космически прибор в началото на 70-те България става 18 космическа сила в света, а доц.д-р Алексей Стоев изясни каква е ролята на българските научни работници в космическите изследвания и къде се нарежда малката ни страна в съвременната приказка за Космическата одисея.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58
Борислав Цеков

Борислав Цеков: Малките партии се опитват да налагат тирания на малцинствата

Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Очертава се по-сериозна ескалация на войната в Украйна

Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..

публикувано на 21.11.24 в 15:46
На снимката от ляво надясно: Петър Бозаджиев и Ивайло Янев

Водеща IT компания с интерес към Стара Загора

Представители на технологичната компания ICT Strypes са в Стара Загора за серия от срещи с ръководството на Тракийския университет, училища и местната власт. В рамките на визитата  се проучват възможностите за сътрудничество в областта на образованието..

обновено на 20.11.24 в 14:44

Каква подкрепа получават лишените от свобода?

В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип . Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на..

публикувано на 20.11.24 в 14:00