Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е кенгуру-грижа и има ли почва у нас?

Това е най-ефективният начин за включване на майките и бащите на недоносените деца в грижите за техните бебета

| обновено на 26.05.23 в 09:47
Снимка: БГНЕС

Недоносените бебета трябва да започнат кенгуру-грижа веднага след раждането, както и да се осигури контакт кожа-до кожа, без да бъдат поставяни в кувьоз, гласят новите препоръки на Световната здравна организация за грижата за бебетата родени преждевременно или с ниско рождено тегло. 

Каква е реалността обаче в България? За поредна година през месец май, в който отбелязваме Световния ден на кенгуру-грижата, от Фондация “Нашите недоносени деца” насочиха общественото внимание върху необходимостта от промяна в практиките в неонатологичните отделения в България. От фондацията за пореден път депозират писмо в Министерство на здравеопазването, с което изразяват притеснението си за затрудненията, свързани с прилагането на международно утвърдени практики и препоръки, с които все още се сблъскват майките и бащите на новородени в България: 

-Недостатъчно осигуряване на контакт кожа-до-кожа за новородените след раждането, което компрометира и ролята му като стимул за успешен старт на кърменето.

-Трудности или невъзможност за бащите да присъстват на раждането, независимо дали се касае за естествено раждане или Цезарово сечение.

-Ограничения на посещенията и за включване на родителите в грижите за бебето.

-Липса или ограничени възможности за прилагане на кенгуру-грижи за недоносените бебета.

-Дългосрочна раздяла и невъзможност за контакт между родители и бебета при престой в интензивно неонатологично отделение.

Нищо не се променя в тази насока през последните години, дори след COVID-19, сподели за Радио Стара Загора Маргарита Габровска от Фондацията "Нашите недоносени деца" като поясни, че това да се спразват препоръките е изцяло индивидуално на този етап и се случва само с определени лечебни заведения в страната, но веднъж опитали, тези отделения стават все по-склонни да го практикуват. 

В България тези неща се считат все още за прищявка, която би било добре, ако я има, но няма проблем и да я няма, разказа Габровска като посочи изводите от последните изследвания в тази насока като медицински доказателства в подкрепа на нуждата да се практикува "кенгуру-грижата".

В Стара Загора началникът на Клиниката по неонатология към УМБАЛ "Киркович" доц. Христo Мумджиев разкри, че в отделението е регламентирана възможността родителите да посещават своите деца, родени преждевременно. По думите му това е важно за спокойствието на самото семейство. Клиниката по неонатология към Университетската болница предоставя възможност на майката да остане известно време с преждевременно роденото си бебе преди изписване. 430 грама е теглото на най-малкото недоносено бебе, спасено в Клиниката. Около 60 недоносени бебета постъпват годишно в Университетската болница от съседните области Сливен, Ямбол и Хасково. За тази цел се ползва оборудвана линейка. Доц. Мумджиев подчерта, че Клиниката по неонатология разполага с нужната кадрова обезпеченост.
През месец март тази година неонатологичното отделение в МБАЛ Хасково получи дарение от Фондацията "Нашите недоносени бебета" -  реанимационна маса и кувьоз, като със събраните средства от предварителната кампания са закупени допълнително и две кислородни палатки. 
Завеждащият Неонатологичното отделение д-р Красимира Желязкова обясни за Радио Стара Загора, че не е нестандартно бащите да влизат в отделението, даже е практика при тях. Специалистът увери, че насърчават родителите да влизат при децата си, особено ако детето е в тежко състояние. Практиката показва, че бащите са не по-малко емоционални от майките в тези ситуации.

Кенгуру-грижата се използва за първи път в Богота, Колумбия през 1978 година по идея на д-р Едгар Рей Санабрия. Причината е липса на оборудване, кувьози и леглова база. Така лекарите решават да използват за спасяване на недоносените това, което е най-близо и лесно, а същевременно предлага възможно най-добрите условия – а именно, майчините обятия. Кенгуру-грижата се нарича още “утроба извън тялото”.

Многобройни проучвания, в продължение на повече от две десетилетия са показали, че това, което сега е известно като кенгуру-грижа, е най-доброто дори за доносените деца, но за недоносените важи с пълна сила. Когато са отделени от майките си, жизнените показатели на бебетата показват, че са в опасност (дишане, сърдечна честота, температура, нива на хормоните и др. не са стабилни), но когато са с майките си, бебетата започват да нормализират показателите си.

Майките били инструктирани да държат бебетата върху гърдите си 24 часа в денонощието, да спят заедно с тях, да им дават да сучат, когато поискат и да им говорят нежно. Резултатите били впечатляващи като много бебета оцелявали и се справяли с преждевременната адаптация сравнително бързо. Към днешна дата според проучванията 82 % от неонатологичните отделения в САЩ използват този метод.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нарушеният контрол издава зависимостта към алкохола

Учени от университета в Лестър са открили оптималния начин да диагностицират алкохолна болест. Те са формулирали два въпроса, отговорът на които е категоричен знак за наличието или отсъствието на зависимост. Този метод се прилага активно в..

публикувано на 21.12.24 в 12:05

Бум на туберкулозата отчитат от Белодробната болница в Стара Загора

През 2024-та година в област Стара Загора има бум на случаите на туберкулоза в сравнение с предишните няколко години и драстично увеличение на новооткритите случаи и хоспитализирани пациенти. През втората половина на 2024-та година случаите са..

публикувано на 20.12.24 в 19:18

Община Стара Загора гарантира пари за инвитро процедури и догодина

Недоволство заради орязани пари за инвитро процедури в бюджета за догодина. За казуса сигнализираха от фондация "Искам бебе", които съобщават, че с с постановление на Министерския съвет от 22 ноември т.г. бюджетът за асистирана репродукция през 2025 г. се..

публикувано на 17.12.24 в 14:50

Харчим два пъти повече за лекарства от останалите страни в ЕС

Харчим повече за лекарства и по-малко за превенция и извънболнична помощ от ЕС. Това са най-общо изводите от последните данни на Евростат за разходите за здраве. В България те са спаднали до 7,7% от БВП през 2022 г., след значителния ръст по време на..

публикувано на 17.12.24 в 14:49

Безплатното изследване за рак на дебелото черво достигна до над 90 000 души

Само за три месеца Националната скринингова кампания за рак на дебелото черво на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ достигна заложеното в Националния противораков план до 2027г. Безплатното изследване достигна до 93 318 души в 101 населени места в страната,..

публикувано на 17.12.24 в 14:44

Ограничават прекомерната употреба на антибиотици

С влизането в сила на електронните рецепти се затегна контролът при изписването на антибиотици и се ограничи техният прием от пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ общопрактикуващият лекар и..

публикувано на 14.12.24 в 12:05

Опасен ли е синдромът бърнаут?

Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..

публикувано на 10.12.24 в 14:31

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази на здравната система

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..

публикувано на 07.12.24 в 12:05
Моника Маринова

Тарловите пациенти получиха финансиране за психологична помощ

Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..

публикувано на 03.12.24 в 15:57
Виолина Аита

Паник атаките са много повече от страх

Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..

публикувано на 03.12.24 в 14:48