Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Единственото на Балканите училище за планински водачи се намира в България

Знаете ли че тъкмо в България се намира единственото у нас и на Балканския полуостров  училище за планински водачи?  Е, ако не сте знаели, то вече този факт е в полезрението Ви. Националното училище за планински водачи е позиционирано  с троянското село  Черни Осъм. И има 144-годишна история. Първоначално школото е било част от Троянския манастир,  като килийно училище.

 В най-новата ни история, в края на 90-те, училището било основно, за нуждите на децата от околните населени места.  Но през 2000 - та година, по идея на Минко Занковски , алпинист и дългогодишен директор на школото, се решило да бъде открита паралелка за планински водачи, разказва настоящият директор на гимназията Румяна Велешка.  Училищният колектив приел присърце идеята и започнали нейното случване. Едно от изискванията било професията „планински водач“ да бъде вписана в професионалния регистър на България, защото до тогава, макар и стара за Европа, тя не била позната у нас.

И така, преди 23 години, на 15 септември първите ученици от цяла България  в паралелката за планински водачи в Националното училище в село Черни Осъм, прекрачили школския праг.  

„От нашето училище децата излизат подготвени за живота“, споделя директорът Румяна Велешка.  „Изучават много специални предмети – планинско катерене, опасности в планината, алпинизъм и спортно катерене, безопасност и планинска медицина, долекарска помощ. Освен теорията, имат и много практически занятия, което, безспорно, е плюс за  обучението им“, допълва Велешка.

Около 20 деца – толкова включва една паралелка за планински водачи в Националното училище.  По традиция, броят на момчетата, които се обучават за планински водачи, е по-голям от този на момичетата, но дамите по нищо не им отстъпват, казва още директорът на Националното училище за планински водачи в село Черни Осъм.  

Кадрите по специалността са местни – двама от учениците на гимназията в паралелката за планински водачи, днес са преподаватели по същата специалност.

Болшинството от учениците от специализираната паралелка след това продължават в сферата на туризма, в различни направления, разказа още Велешка. А добро позициониране и известност не им липсва. Сред възпитаниците на Националното училище за планински водачи  има дете, за втора поредна година участник в изследователските мисии на професор Пимпирев. А в планинарските среди е добре известно и името на младия алпинист и професионален планински водач и спасител Дамян Чолпанов.  Който също възпитаник на гимназията и ученик от паралелката за планински водачи. Интервюто на Чавдар Златев с директора на Националното училище за планински водачи в село Черни Осъм,  Румяна Велешка, можете да чуете в прикачения файл: 


По публикацията работи: Дарина Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съветите на коафьора Стенли и гримьора Дарина Господинова за празничните визии

С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение.   По думите на коафьора Стенли..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10