Ароматна, маслодайна, фина, животворна – това е царицата на цветята – българската роза, която прославя страната ни от десетилетия по цял свят. Розата заема особено място в литературното наследство. Вдъхновени от Казанлъшката долина и нейните гюлови градини, наши и чужди творци ни завещават проникновени редове през годините.
Само преди броени дни Казанлък ни подари зрелищен фестивал, посветен именно на розата. В празничните дни специален гост на тържествата със 120-годишна история бе текстописецът Найден Вълчев, автор на емблематичната за поколения българи песен „Една българска роза“, изпята от певицата с вълшебен глас Паша Христова преди повече от половин век.
През далечната 1968 г. Найден Вълчев пише текст за песен за младежки фестивал в София. По онова време столицата се подготвя трескаво да посрещне студенти от цял свят и месеци по-рано комисия, натоварена с организацията, кани поети да напишат стихове, които композитори да претворят в песен. Строфите на младия текстописец не грабват вниманието на журито. След време Найден Вълчев показва отхвърления от комисията текст на композитора Димитър Вълчев и скоро след това лириката му се превръща в мелодия. Творческият тандем избира талантливата и обещаваща Паша Христова за изпълнителка на песента, която бързо се превръща в шлагер, завладява сърцата на публиката и им носи слава и признание. Песента „Една българска роза” печели през 1970 г. първа награда на „Златният Орфей“, „Мелодия на годината“ две години по-късно, а през 2000 г. е обявена за песен на столетието.
Текстописецът на достолепна възраст се обърна в емоционално слово навръх 2 юни – в Деня на Ботев и героите паднали за свободата на България към участниците в 18-ата световна среща на българските медии в Казанлък, организирана от БТА:
„Благодаря на Розовата долина, която преди 60 години така ме зарадва да напиша няколко думички, които композиторите и изпълнителите превърнаха в крилата песен, която се запя по читалища, училища, от деца, от професионални състави. През 2000 г. беше удостоена с песента на столетието. Повече за нея не може да се иска. Тя е родена от духа на Тракия. А онези траки, които са живели тук, къде ги, къде е държавата им? Няма я, защото не са имали букви. А ние сме деятелите, приятелите на буквите. И на мен ми е много драго да видя толкова млади хора, които служат на делото на буквите, на делото на просветителите. И като Ботевите четници носят в гърдите си словото, свобода, свобода, свобода. На думите, на мислите, на печата“, допълни Вълчев.
Текстът на "Зимна приказка" е на писателя и поет, роден в Плевен, Димитър Спасов. Той е и създателят на оригиналния текст на "Аз съм Сънчо". Музиката на "Зимна приказка" е на основателя и диригента на Детския радиохор към БНР Христо Недялков. Той е..
Кои са елементите, с които се характеризира европейският стил на живот според Поколението Z ? Това е един от централните въпроси в епизода с автор Таня Балабанова, в който питаме и: 🟠 Какви са новите навици, свързани с пазаруването и здравословния..
На 24 декември отбелязваме един от най-големите християнски празници - Бъдни вечер. Наричаме я още "Суха Коледа", "Малка Коледа", "Крачун", "Детешка Коледа", "Мали Божич", "Наядка". Днес имен ден имат Евгени, Евгения, Жени, Женя, Първан. Името..
Над 500 са писмата до Дядо Коледа, които са пуснати от децата в пощенската кутия на Държавен куклен театър в Стара Загора. Посредникът на Белобрадия старец и джуджетата, Мариела Кралева съобщи, че най-честите пожелания са здраве и щастие и разбира се..
С щурмови самолет Су-25 Дядо Коледа кацна в авиобаза „Безмер“ край Ямбол. Секунди преди него, също със Су-25, се приземи Снежанка, а джуджета пристигнаха с граничен хеликоптер Agusta 109. На летището ги очакваха десетки нетърпеливи деца. Специалният..
"Всеки месец той ми дава част от парите, които е спечелил. Но ако имам нужда от още, само го питам!". Тя се казва Вилма и е на 25 години. Напуснала е работата си и сега си живее живота. Младите жени в Швеция все по-често правят това. Превръща се..
Дванадесетокласник от Националнато училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора майстори уникални човечета от желъди, клонки и клечици. Към “Чудатковцитв”, както ги нарича младият майстор се присъединяват и животинки,..
В деня на Свети Спиридон в България празнуват занаятчиите. А обущарите считат светеца за свой покровител. Причината – според преданието Свети Спиридон е бил обущар. Допреди петнадесетина години дюкянчетата на поправачи на обувки бяха както се казва на..
Двойка сурикати ще бъдат новите попълнения в Зоологическата градина в Стара Загора догодина. Атрактивните животни ще пристигнат от зоопарка в Пазарджик. Новодомците, които вече са тук от 7-и ноември, са три женски огърличести пекари и един мъжки кафяв..
Студентският живот през 2024 г. е вълнуващ, но и изпълнен със стрес, особено по време на сесия. Въпреки това, най-ценни за студентите са приятелствата, които създават: „Тези хора няма как да не останат в живота ми. Ние си помагаме взаимно, а..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net