Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Нулева година за добивите си прогнозират сливенските овощари

Председателят на Сдружение „Българска праскова" Коста Петров
Снимка: Стоян Радев

До 90 процента от цвета на прасковените насаждения в Сливенско е бил унищожен при рязкото застудяване в предпоследния ден на месец март. Общинските оценки на щетите продължават, но по данни на производителите, толкова тежки поражения върху овошките никога не е имало. Това вероятно ще доведе и до фалити, смята  председателят на сдружението „Българска праскова“ и на сливенската структура на Камарата „Плодове и зеленчуци“ Коста Петров. Опасенията са за 40-50 000 дка пропаднали площи в Североизточна и в Югоизточна България, обобщи Петров и прогнозира нулева година за много от колегите си овощари.

По стартиралата преди две година програма, обезщетение ще получат само собствениците на овошки със 100 % пропаднала реколта.

18-20 000 дка са прасковените насаждения в сливенско, което е 40% от всички масиви в страната. В региона се отглеждат и  10% от черешите в България и 8% от сливите.

Какви са предложенията на земеделците към Министерството на земеделието от редовния кабинет, чуйте в прикачения звуков файл. 

Още от категорията

Румен Радев -министър на Енергетиката

Енергийният министър Румен Радев ще се срещне с протестиращите енергетици и миньори

Министърът на енергетиката Румен Радев и неговият заместник Красимир Ненов ще се срещнат днес с протестиращите енергетици и миньори. Това съобщиха от правителствената информационна служба.  Разговорите ще бъдат в 13:00 ч. в административната сграда на..

публикувано на 30.09.23 в 10:33
Николай Денков

Правителството изпраща в Брюксел плановете за Стара Загора, Перник и Кюстендил

Правителството ще изпрати днес в Брюксел трите плана за справедлив преход за Стара Загора, Кюстендил и Перник. Крайният срок за предаването им на Европейската комисия изтича, като преговорите по плановете могат да продължат до края на ноември.  До 31..

публикувано на 30.09.23 в 09:30

Денонощие продължава блокадата на АМ "Тракия" и Подбалканския път от потестиращите енергетици

Продължава блокадата на магистрала „Тракия“ и на Подбалканския път в района на Гурково, включително Прохода на републиката. Вчера в парламента беше отхвърлено искането за отлагане на териториалните планове за справедлив преход на въглищните региони у нас...

публикувано на 30.09.23 в 09:14
Снимка: Десислава Крачолова

Остава блокадата на АМ "Тракия" и на Подбалканския път от протестиращите енергетици през нощта

Остава блокада на АМ „Тракия“ и на Подбалканския път в района Гурково, това решиха протестиращите енергетици, след като Комисията по енергетика отхвърли искането за отсрочка на Териториалните планове за справедлив преход на въглищните региони у..

публикувано на 29.09.23 в 18:55
Снимка: Стоян Радев

Постоянна мярка „задържане под стража" постанови Сливенският съд за шофьора, убил млада жена на АМ "Тракия"

Окръжен съд Сливен постанови постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража" срещу 24-годишния шофьор, който на автомагистрала Тракия, след Нова Загора, връхлетя върху лек автомобил в аварийната лента и уби на място 23 годишна жена и рани тежко още..

публикувано на 29.09.23 в 18:40

Двама представители на СКЛА "Берое" ще участват на Международния шосеен пробег Русе – Гюргево

СК по лека атлетика „Берое“ ще участва с двама свои състезатели на Международния шосеен пробег Русе – Гюргево. Това са Кристиян Иванов и Девора Аврамова. Това съобщи за Радио Стара Загора треньорът в старозагорския клуб Иван Попов.  Той каза още, че..

публикувано на 29.09.23 в 18:04

Пътни блокади в Старозагорско с искане за сигурност за работата на енергетици и на миньори

Териториалните планове за развитие на въглищните региони и натрупаното напрежение около неяснотите  за бъдещето на хората, свързани с въглищната енергетика, станаха причина за блокади и протести на територията на няколко области в България днес...

публикувано на 29.09.23 в 17:34
Николай Денков, министър-председател на Република България

Денков: Централите ще работят до 2038 година

Приключи извънредното заседание на Министерския съвет, на което основна тема бе съдбата на въглищните централи. След края му премиерът Николай Денков заяви: " Крайният срок да се изпрати пакетът документи до ЕК е утре събота, 30 септември. Никакво..

публикувано на 29.09.23 в 16:53

Старозагорски депутати в спор за териториалните планове

С 4 гласа "За", 5 - "Против" и 8 - "Въздържал се" парламентарната комисия по енергетика отхвърли предложения от  БСП, "Възраждане" и ИТН проект на решение да бъде отправено към Европейската комисия искане за отсрочка до края на октомври за представяне на..

публикувано на 29.09.23 в 15:59

Районна прокуратура - Стара Загора се самосезира - разпореди проверки на язовирите

В срок от месец да бъдат проверени всички язовири общинска собственост на територията на Старозагорско – такова предписание към кметовете издаде след самосезиране Районната прокуратура в Стара Загора.  Причина за това е настъпването на есенния сезон и..

публикувано на 29.09.23 в 15:31