Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бронзовият паметник на Левски в Павел баня е отлят за една седмица

| обновено на 17.07.23 в 08:32
2
Снимка: интернет

 На 17-ти юли в  Градския парк на Павел баня ще бъде открит паметник на Васил Левски. Авторът на монумента е известният карловски скулптор проф. Димитър Рашков. „Бюстът е отлят от бронз, върху постамент от 2,20 м. облицован с гранит, върху който е изписан подписа на Апостола. Цялата височина е 3,20 м.. Паметникът ще бъде открит по повод 150 години от гибелта на Апостола, буквално в деня преди неговата рождена дата.“, съобщи за Радио Стара Загора проф. Рашков.

 Бюстът е отлят за една седмица, изработен по някои от най-популярните снимки на Левски, една от които е и портретът на Георги Данчов Зографина, разказа за работата си авторът.  

  Това не е първият паметник на Васил Левски, който прави скулпторът. Преди повече от 35 години, негова творба е била поставена в центъра на с. Соколица по повод 150 години от рождението на Дякона, който е бил откраднат от мафията, която се занимаваше с кражбата на метали, с болка сподели проф. Рашков. Откраднати са били и други негови творби – навсякъде, където е могъл е възстановил като дарение металните си скулптори.

 Като дарение по повод 150 години от обесването на най-великия българин, творецът дарява паметник на Васил Левски от бронз върху монолитен врачански камък на българите в Тараклия, Молдова. „Той ще бъде открит вероятно около 6-ти септември от вицепрезидента Илияна Йотова“, каза още проф. Рашков.  

  Носейки светлия облик и идеали на великия карловец още от дете, днес, на 69 години известният скулптор разпалено споделя, че политиците нямат право да се сравняват с Апостола,  само творците – поети, писатели и художници имат право да показват Левски такъв, какъвто го усещат и виждат в творческото си въображение! „Ако можех бих забранил на политиците да споменават името на Левски! Те трябва да заслужат това право с делата си. Позволявал съм си да правя забележка на много от длъжностните лица, че портретът на Дякона не трябва да стои зад гърба им – а пред тях! За да го гледат всеки ден в очите и да си дават отговор на въпроса какво са свършили!“, завърши емоционално проф. Рашков. 

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03

Историята на Ахмед - между два свята

Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Пътят на какаото: от Югоизточна Азия до предизвикателството за бутиков бизнес в България

Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..

публикувано на 30.12.24 в 11:54

Три дни и три нощи се приготвят ястията за Нова Година в Япония

Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора  Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..

публикувано на 30.12.24 в 10:00
снимката е илюстративна

Нова Година в Стара Загора век назад, когато част от господата остават без шушони след бал

В началото на миналия век  в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите  били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете.  Защо топовните салюти били точно..

публикувано на 30.12.24 в 09:45

Бягството като победа

Повече от 100 изпитания преодоляха участниците в телевизионното риалити „Бягство към победата 2: Съкровището“. 14 отбора от по двама души се състезаваха над месец, като се движеха през различни природни, исторически и културни забележителности в..

публикувано на 27.12.24 в 16:24

Българската песничка "Зимна приказка" - част от учебниците по музика в Япония

Текстът на "Зимна приказка" е на писателя и поет, роден в Плевен, Димитър Спасов. Той е и създателят на оригиналния текст на "Аз съм Сънчо". Музиката на "Зимна приказка" е на  основателя и диригента на Детския радиохор към БНР Христо Недялков.  Той е..

публикувано на 24.12.24 в 09:35

Поколението Z и европейският стил на живот

Кои са елементите, с които се характеризира европейският стил на живот според  Поколението Z ?  Това е един от централните въпроси в епизода с автор  Таня Балабанова,  в който питаме и: 🟠 Какви са новите навици, свързани с пазаруването и здравословния..

публикувано на 24.12.24 в 09:35