Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вярно ли е, че България трябва да затвори въглищните си централи до 2026 г.?

Снимка: БГНЕС

До края на месец юни България трябва представи на Европейската комисия пакет от искания за промени в поетите ангажименти в сектор енергетика, по-точно заявките за декарбонизация (намаляване на въглеродните емисии в атмосферата, особено на въглеродния диоксид (CO2), от промишлеността – б.а.).

Страната ни вече загуби първия транш от 100 млн. евро по линия на Фонда заради забавяне на стратегическите планове. България е единствената страна членка, която все още не е депозирала в ЕК Териториалните планове за трите въглищни региона (Стара Загора, Перник, Кюстендил), а основните плащания по линия на Фонда са планирани именно за тази година. Става дума за 2/3 от средствата от общо 1,4 млрд. евро, предвидени за трансформацията на трите области, но ако тези планове не бъдат одобрени, необходимите средства за зеления преход ще бъдат изгубени.


Винаги, когато се постави темата за Зеления преход, в медийното пространство и социалните мрежи се появяват заглавия, превърнали се вече в лозунги – „Подписана е смъртната присъда на ТЕЦ-овете“, „ТЕЦ-овете затварят“, „Очаква се ТЕЦ-овете да затворят през 2026 година“. Това са твърдения, които политиците обичат да коментират и обясняват, когато наближат крайни срокове свързани с Плана за справедлив преход, а държавата не е изпълнила условията или наближават избори и редица политически партии изграждат предизборните си платформи върху обещания как няма да позволят ТЕЦ-овете и хората да останат без работа.


Твърдение: България трябва да затвори въглищните си централи до 2026 година

Проверихме какви са фактите и какво е договорено за съдбата на въглищните централи.

Д-р Румяна Грозева, изпълнителният директор на Агенция за Регионално Икономическо Развитие - Стара Загора, определи твърденията, че България трябва да затвори въглищните си централи през следващото десетилетие, като неверни и спекулативни.

„Никой не иска България да затвори ТЕЦ-овете си до 2025, 2026 година. България има редица други механизми да покрие тези 40% (съкращаване на емисиите) включително и със затваряне на мощности на топлоелектрически централи, които са извън всякакви стандарти. Говорейки, че просто така ще затворят ТЕЦ-овете си е абсолютна спекула. България е поела ангажимент да преустанови ползването на въглища за производството на електроенергия до 2038 година. През цялото това време говорим за поетапно намаляване на обема на въглищната енергия в енергийния микс на страната. Но това не е процес, който ще се случи веднага, всички твърдения са абсолютна спекула и злоупотреба“.

Думите на д-р Румяна Грозева се потвърждават и от казаното от Генади Кондарев, старши научен сътрудник за Централна и Източна Европа към Международната екооганизация Е3G:

„Не съществува документ в, който да е записано, че България трябва да затвори своите ТЕЦ-ове следващите 10 години. 2038 година България трябва да намали използването на въглища, това е крайният срок, който е заложен и е поето като ангажимент от страната. Във следващото десетилетие нямаме конкретен ангажимент, но имаме конкретен ангажимент за съкращаване на емисиите от използването на въглища и това е 40% съкращаване на емисиите до 2025 година. Една повече от постижима цифра, която съвсем не означава затваряне на въглищни тецове, защото тази цифра може да бъде постигната както със затваряне на някаква мощност, така и с по-малко работа от страна на мощностите, което не означава непременно съкращаване на персонал“.

Потърсихме за коментар и представителството на ЕК у нас. Ето какво заявиха оттам:

 „Позицията на Европейската комисия е, че всички държави членки трябва усилено да работят за поетапно премахване на производството на енергия от въглища. Само по този начин ще бъдат постигнати общите цели за борба с климатичните промени, с които България като член на ЕС се е ангажирала – поне 55% намаляване на емисиите на въглероден диоксид до 2030г. и нулеви емисии в атмосферата към 2050 г.

Повечето държави членки на ЕС вече са обявили крайни дати за закриване на всичките си въглищни мощности. От властите на България зависи да определят ясен график за поетапното премахване на различните въглищни електроцентрали. България е поела такъв ангажимент в своя план за възстановяване и устойчивост – да изготви пътна карта за неутралност по отношение на климата, включително със сценарии за постепенното преустановяване на използването на каменни въглища най-късно до 2038 г.

Крайното решение за конкретни дати за спиране на дадени топлоелектрически централи на въглища е от компетенциите на българските власти“.

Заключение

Твърдението, че България трябва да закрие своите въглищни централи до 2026 година е НЕВЯРНО, но България е поела ангажимент, като страна членка на ЕС за постигне на общите цели за борба с климатичните промени. Като член на ЕС България ще получи своите компенсации, за да извърви своя зелен преход. Дали политиците ще изпълнят своите ангажименти към заетите в сектора хора и ще успеят ли да получи необходимите средства е неясен факт, който не подлежи на проверка.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Питейната вода в Шивачево е замърсена с уран

Водата в град Шивачево не е годна за пиене и готвене заради наднормено количество уран и обща алфа активност. Това съобщи Регионалната здравна инспекция в Сливен. Засегнати са кварталите в горната част на селището.  Водоснабдяването на жителите в..

публикувано на 04.11.24 в 18:49
Диана Димова

Екипът на "Мисия криле" ще работи с над 200 деца в риск

Неправителствената организация „Мисия криле“ ще получи общинско съфинансиране за да продължи да работи по проекта в помощ на уязвимите деца и семейства в Стара Загора с ограничен достъп до услуги. Това стана възможно след отпускането на средства в..

публикувано на 04.11.24 в 16:01

В Сливен отвориха парк с най-голямата колекция водоплаващи птици в Европа

Единствения парк в страната с най-много водоплаващи и екзотични птици „Птичи рай" бе открит днес в Сливен. В него са събрани над 350 вида птици от цял свят. Според собственикът на парка д-р Мирослав Кожлеев, колекцията от птици е най-голямата в..

публикувано на 04.11.24 в 15:49
Община Стара Загора

Глобиха четирима с тротинетки за последната седмица в Стара Загора

Общо четирима водачи на тротинетки ще отнесат наказание по Наредбата за обществения ред при използване на превозни средства и общи площи на територията на община Стара Загора. Те са нарушили разпоредбите на чл. 24, като са управлявали своите..

публикувано на 04.11.24 в 15:16

На 6 ноември в Казанлък ще се проведе дискусия по въпроса за стопанисването на паметника на Бузлуджа

Дебат по повод предстоящия местен референдум в Казанлък ще се проведе на 6 ноември от 17:30ч. в Историческия музей „Искра“ . Дискусията се организира със съдействието на общинска администрация от Инициативния комитет, поставил началото на..

публикувано на 04.11.24 в 15:01

Ресторантьор: Върне ли се 20% ДДС, няма как да няма поскъпване на цените

Възстановяването на 20- процентната ставка на данък добавена стойност за хляб, брашно и хлебни изделия от догодина, със сигурност ще доведе до поскъпване на цените на стоките и услугите, които промяната ще засегне. Това е мнението на Димитър Манолов,..

публикувано на 04.11.24 в 13:05

Задържаха 17-годишен за извършени грабежи в Стара Загора

17-годишен младеж е задържан за извършени три грабежа в Стара Загора през последните дни, информираха от полицията в Стара Загора. През нощта на 31 октомври и на 1 ноември той е извършил три нападения, при които е отнел различни парични суми от..

публикувано на 04.11.24 в 12:55
главен инспектор Димитър Димитров

Заловиха шофьор с над 3 промила алкохол в Старозагорско

За изминалата седмица на територията на област Стара Загора са проверени 3412 автомобила. Агресивните водачи са били 12. Отново са били установени пияни шофьори. Единият от тях е управлявал автомобила си с над 3 промила алкохол . Това съобщи..

публикувано на 04.11.24 в 12:30

Пожар гори на територията на бившата общинска болница в Раднево

Пожар гори на територията на бившата общинска болница в Раднево.  При ремонтни дейности в котелното помещение е възникнал пожар, съобщиха от Регионалната дирекция на пожарната в Стара Загора. На мястото има силно задимяване, но няма опасност за..

публикувано на 04.11.24 в 12:20

Заради уран ограничават водата за пиене в част от град Шивачево

Заради завишени нива на уран се ограничава употребата на вода във високата зона на град Шивачево за пиене и приготвяне на храна, съобщава на сайта си Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Сливен. Може да се използва за хигиенни цели. При проведен..

публикувано на 04.11.24 в 12:06