Дни след приключването на Седмия фестивал на "Котленския килим, багрите и етносите" в Котел не спират възторжените думи, впечатления и отзиви за събитието и благодарности към кмета на Котел Коста Каранашев и всички организатори и домакини на събитието. "Между 3 500 и 4 000 бяха гостите на фестивала, които се потопиха в неповторимата атмосфера на цветовете и багрите на котленските килими, под звуците на българските народни песни и танци, излезли изпод струните, ударите и пхръстите на българските традиционните народни инструменти и прохладната красота на изворите на Котел". Така започва разговорът ми с една от най-добрите тъкачки на котленски килими Величка Съботинова. Темата естествено е насочена към котленския килим и неговото неповторимо обаяние в сраванение с другите творения на българското занаятчийско изкуство.
"На вертиланите станоци, на каквито котленката тъче от незапомнени времена, за първи път показахме 16 непоказвани до сега образци от котленската музейна експозиция и 3 килима, частни притежания. ", казва майсторката и прави кратка характеристика на прочутия котленски килим. Котленката е втъкавала на бялата основа до 54 цвята вълнени прежди, естествено обагрени. И още от раждането на занята е вмъквала защитните символи на семейството и рода - правата пръчка, символизираща пътя на нейния стопанин със стадата към Беломорието и Добруджа, египетската пирамида - или триъгълникът, който черпи сила с върха си от космоса или с основата си от българската земя...Тази сила уравновесява и самата тъкачка и самата природа..."
Вечно усмихната и отдаденаот дете на котленския килим, който е любовта и смисъла на живота й, майсторката е твърдо убедена, че този древен български занаят няма да бъде затрит! Нищо, казва тя с горчивина, че е обучила 2 жени Бавария, две от Турция и много жени от цяла България...а в Котел, защото си имаме и пазим неповторими образци на котленската килимарска школа, няма желаещи да оврладеят занаята! "Килимотъкането е златен занаят - с него котленката, работейки вкъщи е обучавала децата от малки на труд и да са задружни. Тя с чевръстите си пръсти - без четка, е рисувала бялата основа шарките на котленския килим, който си остава и до днес неповторим със своя колорит, уют, топлина и енергия, които носи!", казва тъкачката, превърнала се в едно от знаковите имена на днешен Котел със своето изкусно майсторство, голямо сърце, всеотдайност към котленската килимарска школа и ревност към българските традиции и богатствата на родния Котел!
Защото обича от душа и сърце това, което цял живот е правила - да тъче, предлага на кмета Коста Каранашев да втъче колкото може повече имена на посетители на Седмия фестивал на котленския килим, багри и етноси в пано, което да се пази в общината като спомен за събитието, което събира хора от всички етноси в това неповторимо кътче на България! Кметът, като вдъхновител и не по-малко ревностен радетел за българщината и традициите, решава да открие книга за впечатления, от която да почерпи имената за увековечаването им...
И в тези 20-ина страници, много от гостите на фестивала са написали мили и топли думи на благодарност и възхищение от видяното и преживяното в трите дни, когато българщината се прояви във всичките си проявления.
"Не мога да изброя всички, които ме трогнаха с искрените си думи, ще зачета само няколко реда", казва Величка Съботинова:
"Бъдете благословена! Поклон пред любовта, старанието и сръчните Ви ръце! Красивите Ви килими носят особена енергия...
Госпожо Съботинова, делата Ви се записват във вечността!Достоен пример сте - БЛАГОДАРЯ, че ни научихте на мистичния занаят! - Славка Докова".
Благородна и винаги готова щедро да дарява знания, умения и обич към българското, Величка Съботинова казва, че приема тези думи за всички тъкачки от Котел, които са над 80-годишни и затова няма как да се включат в дългата, тежка и данимична организация на събитието! Н о всяка е оставила своя дан за това да го има това неповторимо творение на котленската школа - котленския килим!
След благодарността към кмета на Котел и всички, които неуморно се раздадоха за провеждането на Седмия фестивал на "Котленския килим, багрите и етносите", Величка Съботинова скромно завършва нашия разговор с признанието, че всичко, което прави - го прави с от душа и сърце за свояКотел и с любов за хората...
В звуковия файл чуйте интервюто с Величка Съботинова:
В първата неделя на 2025 година , във времето, когато мнозина пътуват, други се завръщат у дома, трети не са пристигнали и стоят в колите си, залостени от снежните преспи, четвърти умуват накъде да поемат, днес, на Зимния Кръстовден, празникът затварящ..
В Разлог посрещнаха 2025 година с традиционния кукерски карнавал "Старчевата" . Звън на чанове още в ранни зори огласи седемте махали на малкото градче, за да прогони злото и да има здраве и берекет през новата година. Разлог е първата..
За Мери от Мери Бойс Бенд 2024 година е преминала във вдъхновяващи срещи с хората, от които си пожелава още. В интервю за Радио Стара Загора тя разказа историята на създаването на най-новата песен на групата „Събуди ме чак през май“..
Първата фотографска снимка достигнала до нас датира от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Всички следващи снимки разгръщат потенциала на фотографията като документално и художествено изкуство, за да я превърнат днес в..
През следващата година в пешеходната зона на Нова Загора ще бъде направен паметник на Стоян Омарчевски. Роден на 24.12. 1885 г, той учи философия и право, учителства в Белоградчик и Видин, политик и общественик, народен представител от 1913 до 1920 и..
Далеч от дома и близките си, за поредна година, ще посреща светлите Рождественски празници Галина Христова. Дипломираният електроинженер от години разделя живота си между България и Австрия, между родната Стара Загора, Варна, където е омъжена, и Виена,..
С отличието „Почетен знак на Община Стара Загора“ кметът Живко Тодоров награди Пеньо Калчев . С театрална педагогика роденият на 17 октомври 1934 година в село Богомилово знаков културен деец започва да се занимава през студентските си години. Стотици..
420 творби на 263 съвременни творци са постъпили за участие в шестото издание на Балканско квадринале на живописта "Митовете и легендите на моя народ". След селекцията на експертно жури, в представителната изложба са включени 200 произведения на 136..
В Изложбена зала "Лубор Байер" е подредена традиционната Коледна изложба . Официалното откриване е днес , 17-ти декември, от 18.00 часа . В експозицията са представени творби на 38 художници . Живопис, рисунки, малка пластика, графика,..
Песните на Коледа, които сгряват сърцето, дошли при нас от всички краища на света, от далечни и нови времена! Най-красивите песни с духа на Коледа ще звучат в изпълнение на солисти, хор и оркестър, деца на Държавна опера-Стара Загора. Музикалното..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net