Сдружение „Зелени балкани“ и Природен парк „Сините камъни“ са сред участниците в Международния проект „Живот за брадатия лешояд“, който включва осем партньора в три държави за възвръщането на този рядък хищен вид птици в дивата фауна на България и на Балканския полуостров. За осъществяването на проекта през следващите 7 години са предвидени над 5 млн. евро. От тази сума ЕС осигурява съфинансиране от 3 880 000 евро.
Крайната цел на проекта е не само да възстанови от списъка на изчезналите видове брадатия лешояд в България и на Балканите, но и да завърши връщането на черния лешояд в България като гнездящ вид. „Като изчезнал основен вид в Европа, брадатият лешояд не би могъл да се възстанови, ако не са възстановени популациите на белоглавите и черните лешояди, което направихме природозащитните организации у нас, начело със Зелени балкани. А в Румъния ще постави началото на програмата за възстановяване на лешоядите там, въз основа на нашия опит.“, каза за Радио Стара Загора Красимир Цуцов от Природен парк „Сините камъни“ в Сливен.
Експертът припомни, че последната птица от семейството на брадатите лешояди е бил "засечен" в Природен парк "Сините камъни" през 1972 г. "Затова има нещо символично в избора първите опити за връщането на хищната птица, да бъдат направени точно в защитената местност над Сливен, където има и подходящи естествени условия".
Местата, на които ще бъдат направени опити да се заселят брадатите лешояди са териториите над Сливен, Враца, Кресна и Котел, както и където птиците си харесат място за гнездене.
Дейностите залегнали в проекта предвиждат поставяне на изкуствени платформи за гнездене на черен лешояд, създаване гнездови местообитания за черен лешояд в дългосрочен план и обезопасяване на опасни електрически стълбове за намаляване смъртността от токови удари. Предвижда се подобряване на хранителната база, като се подпомагат местните животновъди и се популяризира екстензивно животновъдство. "Ще се наблегне на внасянето на балканската дива коза в ПП „Сините камъни“ и на подсилване популациите на планински кеклик, лалугер и сухоземните костенурки в ключовите зони на проекта. За проследяване на резултатите от възвръщането на брадатите лешояди, птиците ще бъдат маркирани и проследявани със сателитни предаватели.", поясни Красимир Цуцов
В работата за намаляване на заплахите: се предвиждат дейности за предотвратяване и разкриване на престъпления срещу природата - залагане на отровни примамки, бракониерски отстрел, повишаване капацитетета на отговорните национални институции. Предстои създаване на ефективна мрежа от местни подръжници за спасяване на бедстващи лешояди в България и съседните държави.
Брадатите лешояди за освобождаване в България ще бъдат осигурени от VCF, които координират (EEP) Размножителната програма на затворено за брадатия лешояд.
Останалите партньори в проекта от българска страна са Фонд за дивата флора и фауна, Фондация ЕкоОбщност, EVN – Електроразпределение Юг ЕАД, Северозападно държавно предприятие – Враца, а от чужбина - Фондация за опазване на лешоядите (VCF) от Нидерландия и Milvus group от Румъния.
През последното денонощие са заловени двама души да управляват автомобил след употреба на наркотични вещества, съобщават от пресцентъра на ОДМВР - Стара Загора. На 25.11.2024г., в сектор "Пътна полиция" е образувано бързо производство чл.343б,ал.3 от..
Благотворителна инициатива за коледните празници организират старозагорци в социалната мрежа Фейсбук. Преди броени дни бе създадена групата „Помощ за бедни и възрастни хора в Стара Загора“. За 48 часа групата вече е събрала 900 потребители на..
Водещи експерти и лидери от бизнес и инвестиционната общност у нас и по света си дават среща в Стара Загора днес на форум за възможностите за пряко и чуждестранно инвестиране в региона. Събитието се провежда в Културен център Стара Загора...
На 26 ноември Православната църква отбелязва деня на св. Стилиян Пафлагонийски, когото наричат още Детепазител. Стилиян е име с гръцки произход и означава „стълб“. Св. Стилиян е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Според преданията той..
Област Стара Загора продължава да бъде на второ място в страната по БВП. Това показват данните на Института за пазарна икономика към 2022 г. Зорница Славова от института коментира за Радио Стара Загора, че рекордният ръст през въпросната година..
Заболеваемостта от остри респираторни заболявания в област Стара Загора е на сравнително ниско ниво , показват данните на Регионалната здравна инспекция. За последната седмица заболели са 84.15 лица на 10 000 души население, съобщи за Радио Стара..
В пика на респираторните и вирусни инфекции – липса на противогрипни ваксини и в Стара Загора. По думите на Ростислав Курдов, председател на Управителния съвет на Регионалната фармацевтична колегия, причините за недостига са засиления интерес към..
За 17-а поредна година Община Ямбол организира благотворителната кампания "Подай ръка - спаси живот" в подкрепа на тежко болни деца и младежи, които се нуждаят от спешно оперативно или медикаментозно лечение. В кампанията се събират средства и от..
На Международния ден за елиминиране на насилието над жени в Стара Загора се проведе протестно шествие под надслов „Нито една повече“. То спря на 6 места по пешеходната зона в града и приключи пред съдебната палата, където организаторите пуснаха 18..
Жертвите на домашно насилие в Ямболска област се увеличават, но расте броят и на тези, които оттеглят подадените от тях жалби, в кризисния център в града над 140 жени и деца са потърсили закрила и помощ. По повод Международния ден за елиминиране на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net