Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде извън столицата се намира най-голямата палеонтологична сбирка от безгръбначни

Знаете ли къде в България извън столицата,  можете да видите най-голямата палеонтологична колекция на безгръбначни животни? Ако не знаете - отговорът е в

Попниколовата къща в град Елена. Там всъщност се намира музея по палеонтология "академик Тодор Николов" към Софийския университет  , който освен като музей  действа и като научна база, разказва ръководителят на учебно-научната база Мария Стойкова. 

Защо тъкмо планинското градче е избрано за обособяване на подобна експозиция -  ами защото " районът на Елена предлага великолепни геоложки разрези", разказва Мария Стойкова. 

През 1978-ма година местният Общински съвет решава да даде Попниколовата къща на Университета. А самата къща е с безкрайно интересна история. Строена е в средата на 19 век около 1830-та година. Архитектурата й има типичен възрожденски характер. По-особеното в нея е външният и вид, като спецификата идва от това, че всеки следващ етаж е по-издаден над другия и това усъвършенства облика и. 

"Пет години отнема пълната реставрация на къщата и на сградите в двора й", разказва Стойкова.  

Откриването на учебно-научната база към катедра "Геология и палеонтология" на Софийския университет  се случва на 27 юни 1983 година. Обособява се и еспозицията на Музея по палеонтология. 

В сбирката са включени експонати не само от района на град Елена, но и такива, които са предоставени от Стойчо Бресковски, професорите Марин Иванов и Кристалина Стойкова. подредбата на музея е дело на Стойчо Бресковски и от Александър Варечинов, художник в Национално-природонаучен музей. 

Музеят е открит на 25 май 1996 година и към момента там може да бъде видяна най-голямата палеонтологична колекция, предимно от безгръбначни животни, извън столицата.    

Днес кащата, в която се помещава Музеят, е паметник на културата с национално значение. А повече можете да чуете от разговора на Чавдар Златев с Мария Стойкова. 


По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стойчо Стойчев: Станахме свидетели на чудо в природозащитата

През изминалата година станахме свидетели на  завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..

публикувано на 05.01.25 в 17:55

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03

Историята на Ахмед - между два свята

Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Пътят на какаото: от Югоизточна Азия до предизвикателството за бутиков бизнес в България

Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..

публикувано на 30.12.24 в 11:54

Три дни и три нощи се приготвят ястията за Нова Година в Япония

Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора  Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..

публикувано на 30.12.24 в 10:00
снимката е илюстративна

Нова Година в Стара Загора век назад, когато част от господата остават без шушони след бал

В началото на миналия век  в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите  били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете.  Защо топовните салюти били точно..

публикувано на 30.12.24 в 09:45

Бягството като победа

Повече от 100 изпитания преодоляха участниците в телевизионното риалити „Бягство към победата 2: Съкровището“. 14 отбора от по двама души се състезаваха над месец, като се движеха през различни природни, исторически и културни забележителности в..

публикувано на 27.12.24 в 16:24

Българската песничка "Зимна приказка" - част от учебниците по музика в Япония

Текстът на "Зимна приказка" е на писателя и поет, роден в Плевен, Димитър Спасов. Той е и създателят на оригиналния текст на "Аз съм Сънчо". Музиката на "Зимна приказка" е на  основателя и диригента на Детския радиохор към БНР Христо Недялков.  Той е..

публикувано на 24.12.24 в 09:35