От началото на 2026-та битовите абонати да закупуват необходимата за домакинствата им енергия по цени на свободния пазар, предвиждат промени в Закона за енергетиката. Предложението е част от изискванията за либерализация на пазара, което според плановете, трябва да се случи на два етапа.
Първият етап трябва да стартира от догодина, съобщи в интервю за Радио Стара Загора заместник-председателят на постоянната комисия по енергетика към Народното събрание Радослав Рибарски.
Основното тук е, че ролята на НЕК, като обществен доставчик, отпада. Енергодружествата ще купуват по цени на свободния пазар, а след това ще предлагат на регулирания, по цени, определени от Комисията за енергийно и водно регулиране, обясни Рибарски.
Заместник-председателят на ПК по енергетика към НС не очаква промяната в първия етап от отварянето на пазара да доведе до по-високи цени на енергията за битовите потребители още в началото на 2024-та година. Причините: цената на тока е вече определена от КЕВР, пазарите към момента се успокояват, а разликите в цената на енергията между свободния и регулирания пазар няма да е за сметка на енергодружествата и ще плаща през Фонда за енергийна сигурност.
Според заместник - председателя на енергийната комисия, правилно разчитане на потреблението,домакинствата дори биха успели да намалят сметките си за енергия. За целта се предвижда така нареченото "интеллигентно мерене" Чрез него ще получим възможност да следим потреблението си във всеки момент и да знаем кога то е по-високо и кога - по-ниско. Като съответно го съобразим и с цените на тока на борсата в различните часови зони.
Планира се и въвеждането на понятието "енергийна бедност". Когато след заплащането на сметките за ток, вода и газ, оставащата сума за живеене за едно домакинство е под прага на бедност, то същото ще може да разчита на помощ от държавата, посочи Рибарски.
Дефинирането на понятието "енергийна бедност" ще бъде регламентирано в специална наредба, а поне на този етап то няма да бъде обвързано с това дали в жилището на домакинството са направени или не са енергоспестяващи подобрения.
Сред предложенията за промени в Закона за енергетиката е и текст, според който е възможно сдружаването на няколко физически лица - съкооператори или пък жители дори на цяло село, които ще имат правото да продават произведена от ВЕИ - енергия.
Стотици старозагорци се събраха на протест пред Районния съд с искане за по-строги наказания за насилниците над животни. Със скандирания „Убийци“ и „Доживотен“ и множество плакати протестиращите изразиха своята гражданска позиция за по-строго..
Двама представители на УНИЦЕФ България се срещнаха днес по своя инициатива със зам.-кметовете на Община Стара Загора Павлина Делчева и Надежда Чакърова. Лора Войнова и Бахтияр Караахмед разискваха със зам.-кметовете дейностите по съвместния проект..
Областният управител на Хасково д-р Стефка Здравкова проведе заседание на Областната епизоотична комисия във връзка с влошената епизоотична обстановка в област Пловдив, относно заболяването на „Инфлуенца А“ (птичи грип) при птиците. На срещата..
Първият „Панаир на доброто“ ще се проведе на 27 април от 10 до 19 часа в парк „Артилерийски“ в Стара Загора. „Идеята за събитието се роди от един базар на дрехи и стоки „Втора употреба“ във Франция. Решихме да организираме такъв тип събитие с..
За борба с градушките на територията на областите Ямбол и Бургас ще бъдат изградени 70 площадки с наземни генератори със сребърен йодид. Земеделското министерство планира те да влязат в действие през следващото лято. Ямбол и Бургас са сред..
В Стара Загора от 18.00 часа ще се проведе протест пред Райония съд с искане за по-строги закони към насилниците над животни. За това съобщи един от организаторите Виолета Недялкова. Към протестиращите ще се присъединят неправителствени..
Регионалният образователен форум "Иновации в действие"- 2025 започна днес в Стара Загора. Темата е "Развитие и усъвършенстване на 4К умения на XXI век- креативност, критично мислене, колаборация, комуникация- в условията на кризи" . Три дни учители,..
От днес служители на Областната дирекция "Земеделие" в Ямбол започват безсрочен символичен протест с искане за по- високи трудови възнаграждения. Едва 5 процента е предвиденото за тази година увеличение на заплатите, което е крайно недостатъчно..
149 млн. лв. ще бъдат вложени в областите Стара Загора, Кюстендил и Перник за развитие на индустриални и логистични паркове, съобщават от Министерството на регионалното развитие. Средствата се отпускат от регионалното министерство по линия на..
Непотърсени селскостопански животни до седем дни, задържани в т. нар "общински капан" село Глушник да бъдат предавани на кланиците или евтаназирани, в зависимост от здравословното им състояние. Това е записано в Плана за справяне с безстопанствените..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net